Masaż podwodny: działanie, przebieg, przeciwwskazania

2016-11-02 7:01

Masaż podwodny jest bardzo lubiany przez osoby mu poddawane, ponieważ zdecydowanie nie należy do bolesnych zabiegów, a jednocześnie wyróżnia go duża skuteczność. Masaż podwodny może być wykonywany na polecenie lekarza, w gabinecie SPA lub nawet – jeśli dysponujemy odpowiednim sprzętem – w domu. Masaż podwodny działa podobnie jak masaż klasyczny: regeneruje organizm i działa rozluźniająco na mięśnie.

Masaż podwodny: działanie, przebieg, przeciwwskazania

i

Autor: GettyImages Masaż podwodny może być wykonywany na polecenie lekarza, w gabinecie SPA lub nawet – jeśli dysponujemy odpowiednim sprzętem – w domu.

Spis treści

  1. Masaż podwodny: przygotowanie
  2. Masaż podwodny: przebieg
  3. Masaż podwodny: działanie
  4. Masaż podwodny: wskazania
  5. Masaż podwodny: przeciwwskazania

Masaż podwodny wymaga specjalnej, odpowiednio skonstruowanej wanny. Czym różni się ona od tej, z której korzystamy na co dzień w domu? Pełna jest dysz - odpowiednio rozmieszczonych, o różnych otworach i średnicach. Dzięki nim możliwe jest kierowanie strumienia wody na konkretne części ciała. Większość dysz znajduje się w wannie w miejscach, które umożliwiają masaż kręgosłupa i barków. Ich wielość sprawia, że podczas masażu podwodnego bez problemu można dopasować siłę generowanego strumienia do preferencji osoby się jemu poddającej. Masaż podwodny dzielimy na dwa rodzaje:

  • masaż podwodny automatyczny – wykonywany za pomocą zaprogramowanych dysz, umiejscowionych w różnych miejscach w wannie; przebiega w dokładnie odmierzonych sekwencjach, najpierw obejmuje dystalne (czyli końcowe) części ciała i stopniowo przenosi się ku górze; zaletą tego rozwiązania jest duża dokładność pracy
  • masaż podwodny ręczny – osoba wykonująca tego rodzaju masaż sama operuje dyszą, co umożliwia łatwą regulację siły natrysku i kierowania go na wybrane części ciała

Masaż podwodny: przygotowanie

Przed przystąpieniem do masażu podwodnego najlepiej przez około 2 godziny nie spożywać ciężkich posiłków. Podczas masażu podwodnego pacjent jest nagi lub w stroju kąpielowym/kąpielówkach. Wszystko po to, by strumień wody mógł być skierowany bezpośrednio na ciało. Przygotowanie do masażu podwodnego przypomina to, jakie trzeba wykonać przed każdą wizytą na basenie. Najpierw należy wziąć prysznic, schować włosy pod czepkiem lub je związać, wziąć ze sobą ręcznik i klapki. Pacjent poddawany masażowi podwodnemu zanurza się w wodzie o temperaturze 34-37 stopni Celsjusza, a sam zabieg rozpoczyna się około 2 minuty po wejściu danej osoby do wanny.

Aby w pełni cieszyć się korzyściami wynikającymi z masażu podwodnego, należy skorzystać z około 10 zabiegów, wykonywanych codziennie lub co dwa dni.

Masaż podwodny: przebieg

Masaż podwodny automatyczny ma z góry ustalony przebieg: masażysta wybiera jeden z dostępnych programów, a w nowych modelach wanien jest ich bardzo dużo. Dystans między dyszą a ciałem pacjenta wynosi zawsze od 10 do 30 cm, co pozwala wodzie dotrzeć do tkanek, jednocześnie nie sprawiając masowanej osobie bólu. W przypadku masażu podwodnego manualnego masażysta ma możliwość samodzielnego ustawiania kąta padania wody. Najczęściej rozpoczyna od ustawiania dyszy pod kątem ostrym do ciała – nacisk na tkanki jest wtedy delikatniejszy. Później przechodzi do masażu podwodnego pod kątem prostym – wtedy woda silniej oddziałuje na ciało. Podczas masażu podwodnego osoba mu poddawana może przyjmować róże pozycje: na plecach, na brzuchu, na boku.

W trakcie zabiegu stosuje się zimne i ciepłe natryski. Za pomocą tych pierwszych wywołuje się u pacjenta zwężenie naczyń krwionośnych i miejscowy skurcz mięśni. Ciepła woda powoduje z kolei rozluźnienie naczyń krwionośnych i mięśni. Takie działanie to niezły trening dla naczyń krwionośnych i bardzo dobry sposób na pobudzenie krążenia. Masaż podwodny trwa około 15 minut, po jego zakończeniu pacjent znów około minuty pozostaje w wodzie, a następnie zaleca mu się około 30-minutowy odpoczynek.

Masaż podwodny: działanie

Działanie masażu podwodnego porównuje się często do efektów, jakie daje masaż klasyczny, z podkreśleniem, że masaż podwodny, dzięki swojemu działaniu hydrostatycznemu, jest jednak skuteczniejszy.

Przede wszystkim poprawia więc ukrwienie i wspomaga przepływ chłonki. Podczas masażu podwodnego pacjent jest całkowicie (oprócz głowy) zanurzony w wodzie, więc bardzo łatwo mu rozluźnić mięśnie. Zabieg wspomaga również przemianę materii, ponieważ krew, która szybciej przepływa w organizmie, powoduje też szybsze odprowadzanie toksyn i usprawnia metabolizm. Masaż podwodny spowalnia natomiast rozwój osteoporozy. Co więcej, zabieg działa nie tylko na ciało, ale i psychikę. Pacjent po każdej sesji czuje się zrelaksowany i mniej spięty.

Masaż podwodny: wskazania

Masaż podwodny poleca się jako jedną z form rehabilitacji, również osobom uprawiającym sport – przed aktywnością fizyczną pozwala rozgrzać mięśnie, a po ćwiczeniach zapobiega powstawaniu zakwasów. Z masażu podwodnego chętnie korzystają również osoby mające problemy ze stawami – stymuluje on wydzielanie mazi stawowej, więc dzięki niemu są one mniej sztywne i bardziej zwrotne, a pacjent zyskuje większą swobodę ruchu, zwłaszcza w okolicy kręgosłupa. Ten rodzaj zabiegu poprawia też sprawność osób z chorobami układu nerwowego, stosuje się go też w rehabilitacji po urazach: zwichnięciach, skręceniach, złamaniach. Co więcej, masaż podwodny to element leczenia chorób przemiany materii, takich jak cukrzyca, dna moczanowa i otyłość.

Masaż podwodny: przeciwwskazania

Tak jak w przypadku masażu klasycznego, masażu podwodnego nie wykonuje się u osób z chorobami serca, nadciśnieniem. Przeciwwskazanie stanowią również krwawienia (a także choroby zagrażające krwawieniem), zakrzepy i żylaki, a także choroby skóry i infekcje. Z masażu podwodnego nie mogą także korzystać osoby chore na nowotwór i kobiety w ciąży.

Warto wiedzieć

Masaż podwodny jest jednym z rodzajów hydroterapii, która z kolei stanowi element fizjoterapii. Hydroterapia, zwana inaczej wodolecznictwem lub akwaterapią, była znana już w starożytności, średniowiecze o niej zapomniało, a od oświecenia ludzkość znów korzysta z jej dobrodziejstw. Przy odpowiedniej temperaturze i postaci wody – ciekłej, gazowej lub stałej – oraz dobranemu do potrzeb pacjenta ciśnieniu hydroterapia stymuluje działanie układu krążenia, układu nerwowego i mięśniowego. Oprócz masażu podwodnego w ramach hydroterapii stosuje się m.in.: kąpiele perełkowe, tlenowe, aromatyczne, częściowe i całkowite, kinezyterapetuyczne.