Masaż stemplami ziołowymi: przebieg, działanie, przeciwwskazania

2016-07-01 11:21

Masaż stemplami ziołowymi praktykowano już 400 lat temu w Tajlandii. Wykonywany za pomocą zawiniętej w bawełniany materiał specjalnie dobranej mieszanki ziół, staje się dzisiaj coraz popularniejszy i w Polsce. Jak przebiega masaż stemplami? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania?

Masaż stemplami ziołowymi: przebieg, działanie, przeciwwskazania

i

Autor: thinkstockphotos.com Masaż stemplami ziołowymi praktykowano już 400 lat temu w Tajlandii.

Spis treści

  1. Masaż stemplami ziołowymi: co znajduje się w stemplach?
  2. Masaż stemplami ziołowymi: jak przebiega?
  3. Masaż stemplami ziołowymi – komu jest polecany i kto nie może z niego korzystać?

Masaż stemplami ziołowymi jest dostępny w wielu ośrodkach SPA i gabinetach masażu. Zazwyczaj za godzinną sesję zapłacimy około 150-200 zł. Zanim jednak do zabiegu dojdzie, masażysta musi przygotować stemple. Jak to robi?

Masaż stemplami ziołowymi: co znajduje się w stemplach?

Dawniej Tajowie wybierali liście ziół i nasiona konkretnych roślin, które zawijali w bawełnę, podgrzewali, a następnie przystawiali, właśnie w postaci przypominającej stemple, do pleców osoby masowanej. W składzie tego specjalnie przygotowanego kompresu zawsze znajdowały się:

  • Trawa cytrynowa – rozgrzewa organizm, pobudza krążenie i trawienie. Działa w przypadku przeziębienia – jeśli mamy gorączkę, zwiększa wydzielanie potu. Masaż stemplami ziołowymi zawierającymi trawę cytrynową wspomoże również pamięć i koncentrację. Ma ona także właściwości antydepresyjne i zwiększa ukrwienie skóry. Nie można też zapomnieć o walorach zapachowych tej rośliny – intensywny słodki zapach dodaje energii i pobudza do działania.
  • Kurkuma – wielu z nas kojarzy ją jako składnik przyprawy curry, mniej znane są jej właściwości lecznicze. Jej najważniejszym składnikiem jest kurkumina, działająca przeciwutleniająco, likwidując wolne rodniki. Wolne rodniki niszczą strukturę komórek - uszkadzają DNA i błony komórkowe. Kurkuma działa również przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, poprawia krążenie krwi oraz funkcjonowanie wątroby – pobudza ją do zwiększonego wydzielania żółci.
  • Kafir (papeda, limonka kaffir) – niezbyt znana w Polsce roślina z rodziny cytrusowych. Jak wszystkie wyżej wymienione, jest powszechna w Azji, gdzie często, oprócz zastosowania kulinarnego, wykorzystuje się ją podczas produkcji kosmetyków oczyszczających skórę, np. toników. Kafir, podobnie jak trawa cytrynowa, wspomaga trawienie, a sok z papedy może być wykorzystywany jako domowy sposób na leczenie zapalenia dziąseł.
  • Kamfora – pozyskiwana z cynamonowca kamforowego, wykorzystywana najczęściej jako środek przeciwzapalny. Działa również przeciwgrzybicznie i dezynfekująco, zapobiega łuszczeniu się skóry. Olejek kamforowy, ze względu na swój charakterystyczny zapach, stosuje się, również podczas masażu stemplami ziołowymi, jako formę aromaterapii.

Masaż stemplami ziołowymi: jak przebiega?

Obecnie masaż stemplami ziołowymi wykonuje się, podgrzewając je w działającym dodatkowo na zmysł węchu oleju, np. winogronowym. W samych stemplach znajdują się różne składniki. Z tych czterech oryginalnych, stosowanych 400 lat temu w Tajlandii, najczęściej wykorzystuje się trawę cytrynową, a ponadto podczas masażu stemplami ziołowymi korzysta się z: mięty, zielonej herbaty, liści eukaliptusa, ryżu, kakao, goździków, kardamonu, czerwonego pieprzu, kawy, cynamonu, melisy czy grejpfruta. Odpowiednie mieszanki ziołowe, umożliwiające masaż stemplami ziołowymi umieszcza się na bawełnianym materiale, a następnie przewiązuje sznurkiem. Po przygotowaniu ziołowej mieszanki najpierw wykonywane są elementy klasycznego masażu tajskiego, mające na celu rozluźnienie mięśni i stawów konkretnej osoby. Od momentu rozpoczęcia masażu stemple z ziołami są podgrzewane, a wokół roznosi się zapach oleju winogronowego. Osoba masowana leży w jednorazowej bieliźnie na wygodnym materacu. Początkowo masaż stemplami ziołowymi przebiega w postaci delikatnych ucisków, później są one coraz mocniejsze, ponieważ stemple tracą pierwotną wysoką temperaturę. Podczas zabiegu do skóry uwalniane są zawarte w ziołach substancje czynne, dlatego poleca się nie brać prysznica nawet do kilku godzin po zabiegu. Po masażu stemple są wyrzucane – używa się ich jednorazowo. Nierzadko masażowi towarzyszy muzyka, wzmacniająca jego relaksacyjną atmosferę oraz dodające kolejnych zapachów olejki eteryczne.

Masaż stemplami ziołowymi – komu jest polecany i kto nie może z niego korzystać?

Ze względu na działanie zawartych w nich składników, masaż stemplami ziołowymi poleca się osobom, którym dokucza ból mięśni, chronicznie zmęczonym, zestresowanym i tym, które pracują w pozycji siedzącej. Masaż stemplami ziołowymi ma też pomóc tym, którzy chcą zredukować cellulit lub schudnąć, ponieważ zabieg przyspiesza proces przemiany materii. Masaż stemplami ziołowymi polecany jest również jako sposób na wzmocnienie odporności i odżywienie skóry.

Warto też dodać, że istnieje niemało przeciwwskazań do masażu stemplami ziołowymi. Nie mogą z niego korzystać kobiety w trakcie miesiączki, jak również te będące w ciąży. Ponadto, na zabieg nie powinny zapisać się osoby cierpiące na trwałe poszerzenie żył powierzchniowych, czyli żylaki i te, u których występuje problemy z krzepliwością krwi. Jeśli na skórze występują pęcherze, jest ona popękana, poraniona, jeśli występują choroby skóry również trzeba zrezygnować masażu stemplami ziołowymi.