Masaż tajski

2016-07-04 12:22

Masaż tajski ma już co najmniej 2500 lat – z jego dobrodziejstw miał korzystać sam Budda, a sceny odzwierciedlające jego przebieg odnaleźć można na reliefach w świątyniach Angkor, powstałych ponad 1000 lat temu. Z Indii, Tajlandii i Kambodży masaż tajski przywędrował do Europy, gdzie staje się coraz popularniejszy.

Masaż tajski

i

Autor: thinkstockphotos.com Masaż tajski (joga dla leniwych) ma już co najmniej 2500 lat – z jego dobrodziejstw miał korzystać sam Budda.

Spis treści

  1. Masaż tajski – techniki wykorzystywane podczas zabiegu
  2. Masaż tajski - działanie
  3. Masaż tajski: zalecenia i przeciwwskazania

Masaż tajski (czyli nuat boran – masaż klasyczny) powstał w wyniku założenia, że przez ciało człowieka przepływa energia, więc funkcjonuje ono właściwie wtedy, gdy zachowana jest w nim równowaga energetyczna. Techniki stosowane podczas masażu tajskiego – połączenie ajuwerdy, akupresury i biernej jogi (przyjęło się nawet nazywać masaż tajski "jogą dla leniwych") mają na celu uwolnienie z ciała napięcia i umożliwienie energii łatwiejszego przez nie przepływu.

Masaż tajski – techniki wykorzystywane podczas zabiegu

Ten rodzaj masażu wykonuje się na twardym materacu lub na ułożonej na podłodze macie. Osoba poddawana zabiegowi leży w luźnym ubraniu, dostępnym w gabinetach masażu – koszulce i spodenkach – a podczas sesji nie wykorzystuje się żadnych olejków. Masaż tajski polega na uciskaniu konkretnych punktów na ciele – kanałów energetycznych - od stóp, przez nogi, ręce, plecy aż po głowę. Według buddyjskiej filozofii głowa jest najważniejszą i najświętszą częścią ciała człowieka, dlatego przed przystąpieniem do jej masażu osoba masująca myje ręce. Masowane punkty nie są wybierane przypadkowo – to właśnie ich ucisk ma spowodować odblokowanie przepływu energii w organizmie. Masażysta wykonując zabieg, używa nie tylko dłoni, ale również przedramion, łokci, a nawet kolan i stóp. Masaż tajski może też być wykonywany na cztery ręce. Siła nacisku jest zależna od konkretnej osoby, początkowo niektóre z nich mogą odczuwać go jako bolesny.

Podczas masażu tajskiego najpierw leży się na plecach, później – na brzuchu. Na początku masażysta, w wyrazie szacunku, obmywa gorącym ręcznikiem stopy masowanej osoby. Sesjom towarzyszy wykonywanie elementów jogi – układanie ciała osoby masowanej w asanach, czyli pozycjach - co nie stanowi żadnego problemu nawet dla osób, które nigdy nie miały z jogą do czynienia – pozycje nie są trudne, a w poradzeniu sobie z nimi pomaga masażysta. W masażu tajskim stosuje się również elementy akupresury, poprawiające krążenie krwi.

Masaż tajski należy do najczęściej wybieranych przez osoby odwiedzające gabinety masażu zabiegów, dlatego jest powszechnie dostępny. Godzinny zabieg kosztuje ok. 130-180 zł. Warto dodać, że na podstawie tradycyjnego masażu tajskiego powstało wiele innych zabiegów: masaż stemplami ziołowymi, masaż gorącymi kamieniami, refleksologia, masaż przy użyciu olejków aromatycznych, masaż Thai Sun – wprowadzający w stan głębokiego relaksu, masaż Mukabhyanga, obejmujący ramiona, dekolt i twarz czy masaż ajurwedyjski głowy Shirodhara.

Masaż tajski - działanie

Poszczególne elementy masażu tajskiego różnie działają na organizm. Uciskanie wybranych punktów na ciele (linii Sen) powoduje pobudzenie krążenia krwi i limfy i poprawia przemianę materii. Wzmacnia także odporność organizmu i uwalnia go od toksyn. Z kolei wprowadzenie elementów jogi służy wzmocnieniu ścięgien i mięśni - zredukowaniu w nich napięcia. Usprawnia również funkcjonowanie stawów i działa na ciało od zewnątrz. Dzięki technikom mającym swoje źródło w jodze, skóra masowanej osoby jest jędrniejsza. Z kolei akupresura działa odstresowująco i relaksująco. Poprawia samopoczucie – wprowadza w dobry nastrój - i zmniejsza problemy ze snem oraz objawy menopauzy. Może być także pomocna w walce z migrenami i bólami chronicznymi w różnych częściach ciała.

Masaż tajski: zalecenia i przeciwwskazania

Masaż tajski poleca się przede wszystkim osobom zapracowanym, żyjącym w szybkim tempie, ale jednocześnie nie mającym czasu lub chęci na aktywność fizyczną. Działa relaksacyjnie, dlatego jego elementy nierzadko znajdują się w ofertach salonów piękności i gabinetów SPA. Korzystają z niego również osoby podczas rekonwalescencji, np. po zdjęciu gipsu. Bywa również wsparciem rehabilitacji po odmrożeniach i przy nerwobólach. Z masażu tajskiego mogą także korzystać osoby chcące wyszczuplić swoją sylwetkę, zredukować cellulit.

Z zabiegu muszą zrezygnować kobiety w ciąży, nie poleca się też mu poddawać podczas miesiączki. Przeciwwskazaniem do masażu tajskiego są choroby układu nerwowego, choroby serca i choroba wrzodowa. Muszą z niego też zrezygnować osoby z problemami skórnymi: pęcherzami, niezagojonymi ranami. Nie wykonuje się go również u osób z chorobą nowotworową. Zaleca się nie spożywać obfitych posiłków na 3 godziny przed sesją masażu tajskiego.

Warto wiedzieć

Masaż tajski, wbrew nazwie, najprawdopodobniej pochodzi z Indii, a dopiero później, ponad 2000 lat temu, stał się popularny w Tajlandii Północnej, poddając się cały czas wpływom indyjskim i chińskim. Za ojca masażu tajskiego uważa się Shivago Komarpaja, nadwornego lekarz króla Magadhy i podobno przyjaciela samego Buddy. W ośrodkach, które szkolą w wykonywaniu masażu tajskiego na początku i pod koniec dnia, jak i przed każdym zabiegiem wypowiada się skierowaną do Komarpaja modlitwę - Wai Khru.