Masaż ujędrniający

2017-01-17 11:48

Masaż ujędrniający ma za zadanie poprawić napięcie mięśniowe, uelastycznić skórę, polepszyć krążenie w naczyniach krwionośnych i limfatycznych. Dodatkowo systematycznie wykonywany wpływa na wygląd sylwetki, bo zmniejsza ilość podskórnej tkanki tłuszczowej.

Masaż ujędrniający

i

Autor: thinkstockphotos.com Masaż ujędrniający ma za zadanie poprawić napięcie mięśniowe, uelastycznić skórę, polepszyć krążenie w naczyniach krwionośnych i limfatycznych.

Spis treści

  1. Masaż ujędrniający: przebieg
  2. Masaż ujędrniający: wskazania
  3. Masaż ujędrniający: przeciwwskazania

Masaż ujędrniający wykorzystuje techniki masażu klasycznego. Dzięki rozcieraniu, ugniataniu, oklepywaniu, uciskaniu, głaskaniu, a czasem wykonywanej też manualnie wibracji dochodzi do pobudzenia mięśni, poprawy krążenia, zmniejszenia obrzęków. Tkanki są lepiej dotlenione i odżywione, następuje szybsza przemiana materii, zwiększa się ruchomość stawów, następuje uelastycznienie mięśni. Masaż ujędrniający ma jednak przede wszystkim za zadanie wzmocnić włókna kolagenowe, odpowiedzialne za jędrność skóry, zapobiega też jej wiotczeniu i zbyt szybkiemu starzeniu się. Niestety już po 30 roku życia zmniejsza się ilość produkowanego przez organizm kolagenu, dlatego tak ważne jest stymulowanie odnowy komórkowej, wspomaganie syntezy i aktywacji kolagenu oraz elastyny, co znacząco wpływa na poprawę napięcia skóry.

Masaż ujędrniający: przebieg

Masaż ujędrniający można wykonać na całe ciało lub tylko na wybrane jego części, często z uwzględnieniem tych partii, gdzie skóra ma największą tendencję do wiotczenia, m.in. uda, biodra, pośladki, ramiona. Zazwyczaj masaż zaczyna się peelingiem, którego celem jest oczyszczenie skóry. W ten sposób łatwo pozbyć się obumarłych komórek naskórka, wzmocnić tkanki, otworzyć pory, by przygotować ciało do dalszej pielęgnacji. Potem następuje masaż z wykorzystaniem technik masażu klasycznego. Do jego wykonania stosuje się naturalne olejki lub balsamy, które zawierają substancje ujędrniające i wygładzające skórę, m.in. olejek ze słodkich migdałów, który wzmacnia i odbudowuje powłokę lipidową skóry, olejek arganowy, zawierający nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E, opóźniające proces starzenia się czy olejek jojoba, nazywany często "płynnym złotem", w składzie którego znajdziemy m.in. witaminy A, E, F, o właściwościach natłuszczających i odżywczych. Efektem masażu ujędrniającego jest napięta i wygładzona skóra, a często dodatkowo również ładniejsza sylwetka. Pod wpływem ugniatania, rozcierania, poklepywania, uciskania dochodzi do rozbicia podskórnych komórek tłuszczowych, co prowadzi jednocześnie do zmniejszenia widoczności cellulitu.

Masaż ujędrniający: wskazania

Masaż ujędrniający jest wskazany dla osób, które powinny zadbać o pobudzenie osłabionych mięśni, co przełoży się na wygląd skóry. Mało elastyczna, wiotka jest nie tylko wynikiem starzenia się ciała, czasem również traci swoją jędrność po zbyt szybkim schudnięciu lub po ciąży. Poza tym masaż ujędrniający zmniejsza cellulit, a dzięki temu, że zawiera elementy klasycznego masażu powoduje obniżenie napięcia mięśniowego, co sprzyja redukcji stresu.

Masaż ujędrniający: przeciwwskazania

Przeciwwskazania do masażu ujędrniającego są podobne jak w przypadku klasycznego. Są to wszelkiego rodzaju infekcje, przebiegające z gorączką, ostre stany zapalne, choroby zakaźne, nowotwory. Nie powinno się też tego typu zabiegu wykonywać w przypadku zapalenia żył i tętnic, żylaków, występowania obrzęków w miejscu wykonywania masażu, stanów po urazach narządu ruchu (złamania, zwichnięcia), skłonności do występowania krwotoków oraz aktywnych zmian dermatologicznych, np. owrzodzeń, wyprysków.