Są ludzie, dla których chodzenie boso to styl życia! Od butów stronią nie tylko podczas spacerów po parku czy plaży, ale także wybierając się na codzienne zakupy, do restauracji, do pracy. Stowarzyszenie Żyjących Boso (Society for Barefoot) to działająca przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych grupa promująca bose stopy. Uważają, że buty to zbędny balast, a bez nich nogi nie tylko wyglądają, ale i czują się lepiej. Szalony pomysł? Może wcale nie – nasi przodkowie radzili sobie przecież doskonale bez szpilek, sandałek czy kozaków.
Dla zdecydowanej większości z nas życie bez butów wydaje się nieprawdopodobne, ale może warto choć czasem o nich zapomnieć? Obuwie, szczególnie to z wąskimi noskami, wykonane ze sztucznych materiałów, bywa przyczyną bolesnych odcisków, otarć i halluksów. Stopy pozbawione dopływu powietrza stają podatne na rozwój infekcji bakteryjnych i grzybiczych, nadmiernie się pocą, a wieczorem – szczególnie w upalne dni - są napuchnięte i obolałe.
Gdzie nogi poniosą…
Warto wykorzystać sprzyjającą, wakacyjną aurę i pozwolić sobie na chwilę relaksu. Oto kilka pomysłów na bose spacery:
- nad morzem... W centrum Półwyspu Helskiego znajduje się Jastarnia z szeroką plażą, wydmami oraz pięknym sosnowym lasem. Przy akompaniamencie szumiących fal można wybrać się na bosy spacer w kierunku Kuźnicy lub Juraty, natomiast z powrotem skorzystać z leśnej ścieżki. Taki aktywny wypoczynek przysłuży się nie tylko stopom, ale korzystnie wpłynie na cały organizm. Piękne krajobrazy zachwycą spacerowiczów również w Słowińskim Parku Narodowym, gdzie można obejrzeć słynne ruchome wydmy. W okolicach Łeby, na odcinku o długości ok. 5 km podziwiać można najrozleglejsze i najwyższe na wybrzeżu „Białe Góry".
- w puszczy... W północno-zachodniej Polsce, nad rzeką Drawą, znajduje się Puszcza Drawska z Drawieńskim Parkiem Narodowym. Jest to jedno z najmniej zanieczyszczonych miejsc w Polsce. Miłośnicy kajakarstwa mogą zdecydować się na spływ trasą, która wielokrotnie pokonał w młodości Karol Wojtyła. Spacerowicze docenią zagrożoną wyginięciem florę oraz odkryją bogactwo polan.
- na polach Grunwaldu... Jedna z największych bitew średniowiecznej Europy rozegrała się 15 lipca 1410 roku na polach nieopodal wsi Grunwald. Co roku zjeżdżają się tam bractwa rycerskie, aby odtworzyć to historyczne wydarzenie. W inscenizacji bitwy bierze udział ok. 1000 osób. Warto się tam jednak wybrać nie tylko w rocznicę triumfu Jagiełły nad Krzyżakami. Na Polach Grunwaldzkich znajdują się: Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej, ruiny kaplicy pobitewnej, Kopiec Jagiełły oraz Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. W okolicy można również pospacerować po Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich.
- nad jeziorem... Jezioro Nidzkie wraz z otaczającymi je lasami jest najbardziej malowniczym fragmentem Puszczy Piskiej i stanowi rezerwat krajobrazowy. Urodę tego miejsca doceniła m.in. Agnieszka Osiecka - to tutaj powstała jedna z jej bardziej znanych piosenek - "Na całych jeziorach Ty".
- w uzdrowisku... Nałęczów to miasto – ogród. Nie zabraknie tam terenów na długie spacery, choćby dlatego, że w sercu miasta znajduje się 20 hektarowy Park Uzdrowiskowy. Atrakcją jest Pałac Małachowskich, pijalnia wód z palmiarnią, staw z wysepką, przez którą przepływa rzeka Bochotniczanka, bogactwo gatunków drzew i krzewów oraz mnogość urokliwych zakątków i alejek.
- w górach... Naturalne piękno przyrody, zapierające dech w piersiach panoramy, unikatowa fauna i flora – te wszystkie zalety gór można podziwiać na pieszych wycieczkach. Tu akurat chodzenie boso jest niewskazane, trzeba pamiętać o odpowiednim obuwiu i miękkich bawełnianych skarpetach. Po kilkugodzinnej wędrówce nie ma jednak nic przyjemniejszego, niż zanurzenie nóg w zimnej wodzie. Trudno o piękniejsze otoczenie dla takiej rozkoszy niż Wodospad Kamieńczyka – najwyższy po polskiej stronie Karkonoszy. Składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 metrów. Szlak wiedzie ze Szklarskiej Poręby, a jego pokonanie zabiera 2-3 godziny. W odprężeniu pomoże szukanie skarbów w górskich potokach – skrywają bogactwo kamieni szlachetnych i półszlachetnych, np. ametysty, agaty, kryształy górskie czy kwarce dymne.
miesięcznik "Zdrowie"