Prądy interferencyjne (Nemeca): działanie, wskazania i przeciwwskazania

2017-02-27 14:46

Prądy interferencyjne, inaczej nazywane prądami Nemeca służą wzmocnieniu mięśni i zmniejszeniu ich napięcia, pobudzeniu krążenia poprzez lepsze ukrwienie, redukcji obrzęków, mają też działanie działanie przeciwbólowe. Jak przebiega zabieg z użyciem prądów Nemeca? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania prądów interferencyjnych?

Prądy interferencyjne (Nemeca): działanie, wskazania i przeciwwskazania

i

Autor: thinkstockphotos.com Prądy interferencyjne, inaczej nazywane prądami Nemeca służą wzmocnieniu mięśni i zmniejszeniu ich napięcia, pobudzeniu krążenia poprzez lepsze ukrwienie, redukcji obrzęków, mają też działanie działanie przeciwbólowe.

Spis treści

  1. Prądy Nemeca: przebieg zabiegu
  2. Prądy Nemeca: wskazania
  3. Prądy Nemeca: przeciwwskazania

Prądy interferencyjne to inaczej prądy Nemeca - ta druga nazwa pochodzi od nazwiska Austriaka Hansa Nemeca, który w latach 50-tych ubiegłego wieku wynalazł aparat do terapii prądami interferencyjnymi. Z założenia miał on zminimalizować występowanie skutków ubocznych w trakcie zabiegów, takich jak podrażnienia czy uszkodzenia skóry pacjenta.

Prądy Nemeca zalicza się do prądów o średniej częstotliwości. Ich działanie polega na interferencji, czyli nakładaniu się fal płynących prądów z dwóch obwodów. Są one skrzyżowane ze sobą, a prądy mają różną częstotliwość, która zmienia się rytmicznie. Taki układ powoduje, że prądy interferencyjne działają wewnątrz tkanek, odżywiają je i pobudzają do skurczu mięśnie szkieletowe. Jak to wygląda w praktyce?

Prądy Nemeca: przebieg zabiegu

Fizjoterapeuta mocuje na skórze elektrody i stopniowo zwiększa natężenie prądu. Pacjent powinien w krótkim czasie odczuć delikatne wibracje, ale nie mogą one wywoływać dyskomfortu czy tym bardziej bólu. Częstotliwość prądu zależy od tego, z jakim schorzeniem mamy do czynienia i jaki terapeutyczny efekt zamierzamy uzyskać. Wyższą częstotliwość (90-100 Hz) stosuje się w stanach ostrych i podostrych, działa przede wszystkim przeciwbólowo, a niższą (25-80 Hz) w przewlekłych i ma za zadanie pobudzić mięśnie do skurczu, poprawić krążenie i ukrwienie tkanek. Jednorazowy zabieg trwa ok. 5-20 minut (krótszy czas stosuje się w stanach ostrych, nieco dłużej w stanach przewlekłych) i wykonuje się go zazwyczaj raz dziennie. By stosowanie prądów interferencyjnych przyniosło spodziewane rezultaty lekarz przepisuje całą ich serię, zazwyczaj obejmującą pięć lub 10 zabiegów.

Prądy Nemeca: wskazania

Prądy interferencyjne przynoszą świetne rezultaty w terapii wielu schorzeń. Lekarze chętnie je zalecają w chorobie zwyrodnieniowej stawów, w nerwobólach i zespołach uciskowych, bólach kręgosłupa i dyskopatiach oraz zaburzeniach krążenia obwodowego. Terapia prądami interferencyjnymi sprawdzi się też w przypadku zapalenia okolic stawu barkowego, osłabienia lub zaniku mięśni m.in. po złamaniach kończyn, w stanach po urazach narządu ruchu (zwichnięcia, skręcenia, krwiaki, obrzęki). Niektórzy lekarze przepisują też zabiegi z wykorzystaniem prądów interferencyjnych na problemy z nietrzymaniem moczu czy w związku z częstymi migrenami.

Prądy Nemeca: przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania prądów interferencyjnych są podobne jak w przypadku wszystkich zabiegów elektroterapii. Są to: nowotwory, stany zapalne skóry w miejscu stosowania zabiegu, np. trudno gojące się owrzodzenia, wszczepione urządzenia elektroniczne (np. rozrusznik serca), metalowe elementy lub implanty (np. endoprotezy, jeśli prąd miałyby przepływać przez to miejsce). Przeciwwskazaniem są też zaburzenia czucia, ciąża (jeśli zabieg wykonuje się w okolicach brzucha lub dolnego odcinka kręgosłupa), ogólne infekcje, przebiegające z wysoką gorączką.