Spis treści
- Wyjątkowe źródło "Malina"
- Kąpiele siarczkowe mają lecznicze działanie
- Woda siarczkowa (solanka): wskazania
Woda siarczkowa, z której słynie Solec-Zdrój jest oferowana kuracjuszom zarówno w formie kuracji pitnej, jak i kąpieli leczniczych czy irygacji ginekologicznych. Początkowo istniały w Solcu Zdroju dwa źródła wody leczniczej typu mieszanego o łącznej wydajności 23 m3/na dobę. Po wydobyciu z ziemi wody te były zupełnie przezroczyste, na powierzchni zaś wytrącały się z nich połączenia siarkowe. Miały mocno słony smak i zapach charakterystyczny dla siarkowodoru. To właśnie siarczek wodoru, wodorosiarczki metali alkalicznych oraz siarczki i związki soli alkalicznych są ich głównym składnikiem leczniczym.
Wyjątkowe źródło "Malina"
Jednak prawdziwą sensacją okazała się woda ze źródła "Malina". Po jej dokładnym przebadaniu okazało się, że zawiera ona ponad 900 mg związków siarki/litr (dla porównania buskie wody mają poniżej 50 mg związków siarki/litr). Wg klasyfikacji jest to silnie zmineralizowana woda chlorkowo-sodowa (solanka) siarczkowa, bromkowa, jodkowa, borowa o zawartości aktywnych związków siarki ok. 900 mg /l.
Nowatorski system przygotowania wody do zabiegów powoduje, że nie traci ona swoich właściwości leczniczych. Transport ze źródła i przygotowanie do zabiegów bez dostępu powietrza zabezpiecza przed wytrącaniem się czarnych siarczków. Woda pozostaje klarowna i żółta, taka jak występuje w naturze. Stosowana jest w odpowiednich stężeniach do kąpieli leczniczych, irygacji ginekologicznych i w kuracji pitnej.
Kąpiele siarczkowe mają lecznicze działanie
Wpływ kąpieli w solance siarczkowej na organizm zaczyna się już od momentu kontaktu skóry z wodą poprzez łagodne złuszczanie naskórka, a następnie stymulację procesów jego odnowy. Działanie to wspomagają bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości wody siarczkowej. Efekt miejscowy to również pobudzenie mikrokrążenia, lepsze ukrwienie skóry.
Kąpiel siarczkowa wpływa korzystnie w chorobach przemiany materii, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, kwasu moczowego i glukozy.
Po przeniknięciu przez warstwy skóry siarkowodór tworzy wielosiarczki, będące fizjologicznym składnikiem tkanki łącznej i substratem do syntezy kwasu chondroityno-siarkowego (składnika chrząstek stawowych) oraz aminokwasów (cystyny i metioniny). Kąpiele siarczkowe wykazują działanie przeciwzapalne. Efektem tego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, obrzęków, poprawa ruchomości stawów.
Woda siarczkowa (solanka): wskazania
- zwyrodnień stawów i kręgosłupa, dyskopatii
- reumatoidalnych zapaleń stawów
- układowych chorób tkanki łącznej
- stanów pourazowych i przeciążeniowych narządu ruchu
- przewlekłych chorób skóry: łuszczycy, zapaleń łojotokowych, zapaleń atopowych
- zaburzeń tętniczego krążenia obwodowego
- cukrzycy
- dny moczanowej
- miażdżycy
- chorób pochodzenia neurologicznego
- chorób ginekologicznych