Spis treści
- Typ obiektu i jego położenie
- Termin wizyty
- Pogoda
- Długość pobytu
- Pakiety zabiegów
- Ilość zabiegów
- Plan pielęgnacji
Ośrodki SPA to oazy relaksu – przynajmniej z założenia. W praktyce bywa różnie, a wina za nieudany pobyt nie zawsze leży po stronie właściciela obiektu. Niekiedy nastrój gości mogą popsuć drobiazgi, jak hałasujące maluchy czy kiepska pogoda, która utrudnia bądź wręcz uniemożliwia korzystanie z części atrakcji. By uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, wizytę warto wcześniej dokładnie zaplanować. O czym warto pamiętać, i co sprawdzić jeszcze przed zarezerwowaniem miejsca?
Typ obiektu i jego położenie
Ośrodki SPA zazwyczaj zlokalizowane są w hotelach. Te z kolei mogą być mniejsze lub większe, zapewniać szereg usług (lub tylko te podstawowe), zlokalizowane w atrakcyjnej okolicy – lub wręcz przeciwnie. To wszystko warto sprawdzić jeszcze zanim zarezerwujesz miejsce lub wykupisz pakiet SPA, zwłaszcza, jeśli planujesz co najmniej kilkudniowy pobyt. To, jak wygląda otoczenie hotelu, i czy po zabiegach (które przecież nie zajmą całego dnia) będzie dokąd pójść, można sprawdzić choćby za pomocą map internetowych, blogów i urządzeń do namierzania lokalizacji w aplikacjach telefonicznych. Jeśli zależy ci na ciszy i spokoju, upewnij się, czy w hotelu jest strefa, do której dzieci nie mają wstępu (albo wybierz tzw. hotel „bez dzieci”).
Termin wizyty
Długie weekendy, okresy okołoświąteczne czy ferie zimowe lub wakacje to czas, kiedy hotele przeżywają oblężenie. W tłumie ciężko wypocząć – być może nie jest to odczuwalne podczas zabiegów, na które przychodzi się w umówionym terminie, ale ścisk na basenie i tłok w hotelowej restauracji to coś, co skutecznie może popsuć humor. Na wizytę w SPA lepiej więc wybrać spokojniejszy termin. Tłoku lepiej unikać również wtedy, gdy korzystasz z miejskiego SPA. Najspokojniejsze dni to te w środku tygodnia (wtorek, środa, czwartek), w godzinach przedpołudniowych, kiedy wszyscy są w pracy.
Polecany artykuł:
Pogoda
Ważna, jeśli wybierasz się do SPA na kilka dni, bo zabiegi są wtedy rozłożone w czasie. Siarczysty mróz albo rzęsisty deszcz mogą uwięzić cię w hotelu i wpłynąć na nastrój. Jeśli wizytę rezerwujesz z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, zawczasu warto zerknąć na długoterminową prognozę pogody.
Długość pobytu
Powinna zależeć nie tyle od zasobności portfela, co od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz ujędrnić ciało, czy spłycić zmarszczki, jeden zabieg nie wystarczy – potrzeba ich przynajmniej kilku, inaczej może i odpoczniesz, ale efekt pielęgnacyjny będzie mierny, albo wręcz żaden.
Pakiety zabiegów
Praktycznie każdy ośrodek SPA oferuje jakieś pakiety łączone, w których zabiegi dopasowane są do konkretnego problemu – i są tańsze, niż wykupywane osobno. Warto zapoznać się z ofertą kilku ośrodków.
Ilość zabiegów
Wizyta w SPA nie powinna przypominać wyścigu z jednego zabiegu na drugi. Taki maraton nie relaksuje, ale wręcz męczy. Pomiędzy kolejnymi zabiegami powinny być przy najmniej dwie godziny przerwy.
Plan pielęgnacji
Ustalany jest na miejscu, ale jeszcze przed rozpoczęciem zabiegów. Z grubsza chodzi o to, by zabiegi odbywały się w określonej kolejności, bo wtedy nie będą nawzajem niwelować swojego działania. Przykładowo, masaż ciała powinien odbywać się przed woskowaniem, a nie po – depilacja woskiem skóry, która jest rozgrzana, mniej boli, poza tym gdyby zabiegi odbyły się w odwróconej kolejności, włoski mogłyby zacząć wrastać w skórę.
Polecany artykuł: