Techniki MASAŻU: głaskanie, rozciąganie, ugniatanie

2015-07-16 9:55

Wracasz do domu na opuchniętych nogach, bolą cię plecy, masz sztywny kark. Marzysz o chwili relaksu. Wystarczy 30 minut, a poczujesz się lepiej. Tej cudownej przemiany może dokonać profesjonalnie wykonany masaż. Sprawdź, jakie są techniki masażu i kiedy się je stosuje.

Techniki MASAŻU: głaskanie, rozciąganie, ugniatanie

i

Autor: Thinkstockphotos.com Od techniki masażu zależy jego efekt terapeutyczny.

Spis treści

  1. Techniki masażu: głaskanie (gładzenie)
  2. Techniki masażu: rozciąganie
  3. Techniki masażu: wyciskanie
  4. Techniki masażu: ugniatanie
  5. Techniki masażu: uderzanie
  6. Techniki masażu: oklepywanie

Są różne techniki masażu, ale każdy masaż pobudza produkcję endorfin wytwarzanych w ośrodkowym układzie nerwowym, działających przeciwbólowo, antystresowo i przeciwlękowo. Korzystnie wpływa na układ krwionośny, przyspiesza przepływ krwi i chłonki (limfy) oraz przemianę materii, dzięki czemu szkodliwe substancje wytworzone w mięśniach (np. kwas mlekowy powodujący tzw. zakwasy) łatwiej są usuwane z ciała. Może obniżyć ciśnienie krwi i zwolnić pracę serca, uspokoić nerwy, zmniejszyć napięcie, odprężyć. Przywraca siły i zdrowie.

Jeżeli zdecydujesz się na masaż, wybierz specjalistę z certyfikatem. Źle wykonany zabieg może zaszkodzić.

Masażysta powinien wypytać, co ci dolega. Od tego zależy rodzaj zabiegu, zastosowana technika i odpowiedni olejek. Masaż wykonuje się na dość wysokim, twardym stole, nie na miękkim łóżku. Każdy ruch masujących rąk musi być skierowany od zewnętrznych części ciała (obwodu) do jego środka i ku górze, w stronę serca - zgodnie z kierunkiem przepływu krwi w żyłach. Jego zmiana może wywołać zakrzepy i pogorszyć stan zdrowia. Istnieje kilka sposobów na dobry masaż.

Techniki masażu: głaskanie (gładzenie)

Rozpoczyna i kończy każdy zabieg. Masażysta łączy palce i wolno przesuwa je wzdłuż mięśni w kierunku serca. Małe powierzchnie ciała, np. policzki, głaszcze dwoma lub trzema środkowymi palcami dłoni. W ten sposób usuwa zrogowaciały naskórek, by ułatwić pracę gruczołom potowym i łojowym. Skóra staje się gładsza i bardziej sprężysta. Głaskanie obniża wrażliwość zakończeń nerwowych w skórze, co odpręża ośrodkowy układ nerwowy.

Techniki masażu: rozciąganie

Terapeuta używa nasady dłoni lub opuszków palców. Kładzie dłoń na ciele i lekko przyciskając przeciąga ją w linii prostej, wzdłuż masowanego odcinka ciała. Zabieg przeplata drobnymi ruchami okrężnymi i spiralnymi. Znakomicie wpływa to na stawy, więzadła i torebki stawowe. By usunąć krwiak (siniak po uderzeniu), najpierw rozciąga się miejsce nad siniakiem lub uszkodzonym stawem, następnie rozciąga się sam staw, a na koniec ponownie ciało nad nim. Ułatwia to wchłanianie się obrzęków, likwiduje stany zapalne, usuwa stwardnienia mięśni i zgrubienia torebek stawowych. Pomaga także uelastycznić blizny pooperacyjne.

Ważne

Olejki do masażu

Działają na dwa sposoby: korzystnie wpływają na psychikę (tak jak aromaterapia) i pobudzają krążenie krwi. Olejki z bazylii, bergamotki i kwiatu pomarańczy odstresowują. Melisowy uwalnia od depresji. Lawendowy, cyprysowy, rumiankowy i majerankowy uspokajają. Pomarańczowy, cytrynowy i mandarynkowy dodają energii, a cedrowy i rozmarynowy rozluźniają i wyciszają.

Techniki masażu: wyciskanie

Cała dłoń masażysty obejmuje krągłe części ciała, np. uda czy pośladki, i ściska. Tam, gdzie jest to możliwe, chwyta on ciało oburącz, z dwóch stron, i uciska na zmianę, raz jedną, raz drugą ręką. Palce ma złączone, kciuk odsunięty w bok. Zaczyna delikatnie, ale  stopniowo zwiększa siłę, by skutecznie przepychać krew i chłonkę w kierunku serca. To poprawia krążenie i usuwa z organizmu toksyny, dotlenia krew, pobudza ośrodkowy układ nerwowy.

Techniki masażu: ugniatanie

Masażysta zdecydowanie chwyta jak największy obszar skóry i pociąga do góry. Można to porównać do wyrabiania ciasta. Doskonale działa na pośladki, uda i ramiona. Bardzo dobrze regeneruje mięśnie. Przyspiesza przepływ krwi i limfy, szybko usuwa produkty przemiany materii, pobudza tzw. receptory czucia głębokiego.

Techniki masażu: uderzanie

To lekkie, rytmiczne i naprzemienne ciosy pięścią lub zewnętrzną krawędzią dłoni. Przedtem ciało musi być rozgrzane ugniataniem. Technika ta poprawia ukrwienie mięśni, pobudza je do systematycznych skurczów, przywraca im elastyczność i usuwa część tkanki tłuszczowej.

Techniki masażu: oklepywanie

Masażysta składa dłonie w łódeczki i bardzo rytmicznie uderza nimi uda, pośladki, plecy i biodra. Oklepywanie pleców chroni przed zaleganiem wydzieliny w płucach, a więc przed zapaleniem płuc, na które często chorują ludzie starsi, długo leżący w łóżku.

Tego nie rób

Kiedy nie wolno korzystać z masażu:

  • w gorączce
  • podczas miesiączki
  • gdy lekarz stwierdził krwawiące wrzody żołądka
  • przy wykrytym nowotworze
  • przy dużej niewydolności układu krążenia z obrzękami nóg
  • przy żylakach, zapaleniu żył
  • przy ropnych krostach, grzybicy, zapaleniu skóry
  • gdy skóra jest poraniona.
  • podczas ciąży nie masuje się piersi i brzucha. Zabieg musi być delikatny (bez oklepywania i ugniatania), aby nie spowodować skurczów macicy prowadzących do powikłań.

miesięcznik "Zdrowie"