Termy (baseny termalne) w Polsce - najlepsze gorące źródła

2019-07-05 9:17

Termy (baseny termalne) w Polsce nie ustępują tym zagranicznym. Zróżnicowanie uzdrowisk pod względem właściwości wód oraz bogaty wybór atrakcji sprawiają, że każdy dopasuje ich ofertę do własnych upodobań i dolegliwości. Przedstawiamy najciekawsze gorące źródła w Polsce.

Termy (baseny termalne) w Polsce - najlepsze gorące źródła

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Termy (baseny termalne) w Polsce - termy Mszczonów
  2. Termy (baseny termalne) w Polsce - termy Maltańskie
  3. Termy (baseny termalne) w Polsce - termy Uniejów
  4. Termy (baseny termalne) w Polsce - termy Bania (Białka Tatrzańska)
  5. Termy (baseny termalne) w Polsce - termy Bukovina
  6. Termy (baseny termalne) w Polsce - termy Szaflary
  7. Termy (baseny termalne) w Polsce - kąpielisko na Polanie Szymoszkowej
  8. Termy (baseny termalne) w Polsce - Duszniki Zdrój
  9. Termy (baseny termalne) w Polsce - Przerzeczyn Zdrój
  10. Termy (baseny termalne) w Polsce - Cieplice Zdrój
  11. Termy Cieplickie
  12. Termy (baseny termalne) w Polsce - Szczawno Zdrój
  13. Termy (baseny termalne) w Polsce - Polanica Zdrój
  14. Termy (baseny termalne) w Polsce - Świeradów Zdrój
  15. Termy (baseny termalne) w Polsce - Kudowa Zdrój
  16. Termy (baseny termalne) w Polsce - Lądek Zdrój
  17. Termy (baseny termalne) w Polsce - Solec Zdrój

Termy (baseny termalne) w Polsce od zawsze były cenione i wykorzystywane przez człowieka do łagodzenia przeróżnych schorzeń. Wody lecznicze znajdują zastosowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Zawierają aktywnie działające składniki biochemiczne – część z nich odkłada się w naskórku, a część przenika do głębszych warstw skóry.

Dzięki temu wody wykazują szerokie działanie terapeutyczne w chorobach skóry, a także schorzeniach układu krążenia, dróg oddechowych, bólach stawów, stanach po urazach. Poprawiają odporność, stymulują syntezę kolagenu w skórze, zapobiegają podrażnieniom. Stosowane do picia wpływają leczniczo na choroby układu pokarmowego, problemy trawienne, stany zapalne dróg żółciowych i wiele innych.

Termy (baseny termalne) w Polsce - termy Mszczonów

Termy Mszczonów to na terenie Mazowsza jedyny kompleks basenowy, który wykorzystuje wodę termalną. Jest to woda wodoro-węglanowo-wapniowo-sodowa, które ma liczne właściwości prozdrowotne. Co warte podkreślenia, woda ta jest słodka, co wyróżnia Termy Mszczonów spośród innych basenów termalnych w Polsce.

W kompleksie jest 5 basenów wypełnionych wodą o temperaturze do 34 st. C, a także sztuczna rzeka, bicze i masaże wodne, kompleks saun.

Termy (baseny termalne) w Polsce - termy Maltańskie

Termy Maltańskie znajdują się w samym centrum Poznania, nad brzegiem jeziora Maltańskiego. To największe baseny termalne w Polsce. Na obszarze 6 ha znajduje się 18 basenów sportowych i rekreacyjnych. Do zabiegów wykorzystywana jest woda geotermalna pobierana z głębokości 1306 m.

Termy (baseny termalne) w Polsce - termy Uniejów

Termy Uniejów znajdują się w województwie łódzkim, u podnóża XIV- wiecznego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich.

Woda termalna wydobywana jest z głębokości ponad 2000 m. Uniejowska solanka termalna znajduje zastosowanie przy leczeniu chorób, głównie reumatoidalnych - zwyrodnień stawów, ortopedyczno-urazowych i stanów po zabiegach operacyjnych narządu ruchu, skóry.

Termy (baseny termalne) w Polsce - termy Bania (Białka Tatrzańska)

Termy Bania w Białce Tatrzańskiej działają od czerwca 2011 roku. Woda wykorzystywana w Termach Bania pozyskiwana jest z głębokości 2500 metrów, a jej początkowa temperatura to 72 st. C. Do basenów trafia woda o temperaturze 34 - 38 st. C.

Jest ona bogata w siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo. Podwyższona temperatura i lekko kwaśny odczyn ułatwiają wchłanianie przez organizm tych cennych substancji.

Termy (baseny termalne) w Polsce - termy Bukovina

Termy Bukovina znajdują się w Bukowinie Tatrzańskiej, malowniczej miejscowości położonej u podnóża polskich Tatr, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W basenach Bukovina znajduje się woda termalna, którą wydobywa się z głębokości 2,4 km z północno-zachodniego zbocza góry Wysoki Wierch.

Wody termalne w Termach Bukovina są doskonałym środkiem leczniczym oraz rehabilitacyjnym. Ważne dla zdrowia i ciała składniki, znajdujące się w wodach Bukoviny to m.in. sód, wapń, potas, siarka, magnez oraz chrom.

Termy (baseny termalne) w Polsce - termy Szaflary

Termy Szaflary zlokalizowane są 17 km od Zakopanego. W termach Szaflary można się wykąpać w wodzie o temperaturze w zakresie 30-38 st.C.

Ma ona unikalny i zróżnicowany skład fizykochemiczny. Składniki mineralne, które zwierają wody w termach Szaflary, to potas, sód, magnez, wapń, żelazo, siarka.

Termy (baseny termalne) w Polsce - kąpielisko na Polanie Szymoszkowej

Kąpielisko geotermalne na Polanie Szymoszkowej jest położone w Zakopanem. Warto tu przyjechać nie tylko ze względu na wody termalne o licznych właściwościach zdrowotnych, lecz także górski klimat i wspaniałą panoramę na Tatry i Zakopane (kąpielisko jest położone zaledwie 1,5 km od słynnej ulicy Krupówki).

Termy (baseny termalne) w Polsce - Duszniki Zdrój

Największym bogactwem naturalnym kurortu są lecznicze źródła mineralne – szczawy wodorowęglanowo-wapniowe. Duszniki, nazywane często perłą polskich uzdrowisk, to jeden z największych w Polsce ośrodków leczenia schorzeń układu trawiennego, oddechowego i krążenia, narządu ruchu, osteoporozy, a także chorób kobiecych. Urokowi tego kurortu uległ niegdyś koncertujący tutaj Felix Mendelssohn-Bartholdy.

Tu wypoczywał i występował przed zdrojowym audytorium Fryderyk Chopin. Na pamiątkę tego wydarzenia corocznie odbywa się w Dusznikach Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. W tym eleganckim kurorcie wypada bywać nie tylko latem, podczas festiwalu, ale też zimą. Dziś Duszniki to ośrodek sportów zimowych, gdzie zima trwa 16–18 tygodni w roku, a w pobliżu czeka 30 wyciągów narciarskich i 10 oświetlonych stoków.

Termy (baseny termalne) w Polsce - Przerzeczyn Zdrój

Najmniejsze w Polsce uzdrowisko położone jest w zacisznym miejscu, na Przedgórzu Sudeckim w pobliżu źródeł Ślęży. Zabiegi z użyciem wód radonowo-siarczkowych polecane są w chorobach narządów ruchu i reumatycznych oraz w dolegliwościach górnych dróg oddechowych.

Po zabiegach można pójść popływać w nowoczesnym basenie kąpielowo-rehabilitacyjnym z przeciw falą albo pojechać do Ziębic, by zobaczyć jedyne w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego z największą w Europie kolekcją żelazek.

Termy (baseny termalne) w Polsce - Cieplice Zdrój

Cieplice to najstarszy w Polsce (z 1281 r.) kurort, dzisiaj uzdrowiskowa część Jeleniej Góry. Zawsze był bardzo modny. Odwiedzili go m.in. kanclerz wielki litewski Albrycht Stanisław Radziwiłł, Johann Wolfgang Goethe, król pruski Fryderyk Wilhelm III, a także królowa Marysieńka, której białej cerze bardzo służyły cieplickie źródła.

Dzisiaj tutejsze złoża leczniczych wód termalnych (jedyne w Polsce o temperaturze dochodzącej do 90°C) wykorzystywane są w leczeniu schorzeń narządu ruchu, układu moczowego, w okulistyce. W wolnych po zabiegach chwilach warto pojechać na wycieczkę do klasztoru Cystersów w Krzeszowie, do parku miniatur w Kowarach, do fabryki bombek choinkowych w Złotoryi lub na narty do Karpacza czy Szklarskiej Poręby.

Termy Cieplickie

Źródło: Youtube.com/Termy Cieplickie - oficjalny profil

Termy (baseny termalne) w Polsce - Szczawno Zdrój

Jest jednym z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. Bogate w lecznicze wody – szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo-magnezowe. Wizytówką uzdrowiska są założone ponad 200 lat temu 2 ogromne parki w stylu angielskim oraz budynek teatru połączony z halą spacerową i pijalnią wód. Tutaj spacerowali m.in. Zygmunt Krasiński, Henryk Wieniawski, Iwan Turgieniew. Szczawno, jako jedno z nielicznych uzdrowisk, prowadzi leczenie sanatoryjne dzieci i młodzieży w zakresie chorób dróg oddechowych i wad postawy.

Termy (baseny termalne) w Polsce - Polanica Zdrój

Wody mineralne Polanicy znane były i wykorzystywane już w XVII wieku, ale dopiero 100 lat później zbudowano tutaj pijalnię wód, dom zdrojowy i teatr oraz założono rozległy park. Słynna woda Wielka Pieniawa udostępniona została na początku XX wieku.

Polanickie wody lecznicze wykorzystywane są dzisiaj do leczenia chorób układu krążenia i gastrycznych oraz narządu ruchu i reumatycznych. Dla spragnionych relaksu i regeneracji sił Polanica poleca zaś programy SPA & Wellness wykorzystujące jedyną w Polsce Słoneczną Plażę, gdzie kąpieli słonecznych można zażywać nawet w zimie.

Termy (baseny termalne) w Polsce - Świeradów Zdrój

Łagodny podgórski klimat, sieć szlaków turystycznych, wody mineralne, złoża borowiny umożliwiające leczenie chorób reumatycznych i narządów ruchu przyciągają do tego kurortu turystów i kuracjuszy od XVI wieku. Wody lecznicze – radoczynne szczawy, o różnym stopniu zmineralizowania, używane zarówno do picia, jak i do kąpieli – oraz okłady borowinowe leczą przede wszystkim choroby reumatyczne, narządów ruchu, układu krążenia, a także choroby kobiece. Nieodzownym elementem każdego uzdrowiska są hale spacerowe, pełniące funkcję zdrojowej galerii handlowej, jak również salonu. Największą tego rodzaju halą na Śląsku jest ta w Świeradowie. Ma długość blisko 80 m. Uzdrowisko przyciąga nie tylko kuracjuszy, ale też poszukiwaczy ukrytych skarbów. Co roku wyruszają w Góry Izerskie i Karkonosze. Warto się do nich przyłączyć w czasie wolnym od terapii.

Termy (baseny termalne) w Polsce - Kudowa Zdrój

Lecznicze właściwości tutejszych wód poznano już w XVI wieku. Pierwsze urządzenia zdrojowe powstały w XVII wieku, kiedy właścicielem Kudowy został Albrecht von Wallenstein. Przedwojenna Kudowa była uzdrowiskiem na skalę europejską. Gościł tu np. Quincy Adams, późniejszy prezydent USA, oraz Winston Churchill. Kudowskie szczawy leczą choroby mięśnia sercowego, niedokrwistość, schorzenia gruczołów dokrewnych, otyłość, nerwice. Obowiązkowym punktem zwiedzania miasta jest Kaplica Czaszek, której ściany i sklepienie pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych.

Termy (baseny termalne) w Polsce - Lądek Zdrój

Jedno z najstarszych europejskich uzdrowisk położone jest na ziemi kłodzkiej, w otoczeniu Gór Złotych. Wśród licznych źródeł leczniczych jest „Jerzy”, z wodą bogatą w radon. Kąpiele w niej łagodzą ból i działają korzystnie w schorzeniach narządów ruchu, miażdżycy, zakrzepowym zapaleniu naczyń. Źródła „Wojciech” i „Zdzisław” mają wodę bogatą w jony siarczkowe i fluor. Terapia z jej użyciem łagodzi ból stawów, wspiera regenerację chrząstki stawowej, poprawia odporność, jest zalecana przy osteoporozie. „Renata” i „Kazimierz” pomagają w kłopotach trawiennych. Oferta zabiegów obejmuje m.in. kąpiele, masaże wirowe, natryski, masaże suche, okłady borowino-we, inhalacje, gimnastykę, krioterapię, magnetoterapię.

Termy (baseny termalne) w Polsce - Solec Zdrój

Świętokrzyskie uzdrowisko słynie z najsilniejszej na świecie solanki siarczkowej. Jest to wysokozmineralizowana woda o dużym stężeniu siarki, zawierająca też jony chlorkowe, jodkowe, bromkowe, borowe, żelazo, magnez, potas, wapń i sód. Sprawdza się w leczeniu zwyrodnień i RZS, dyskopatiach, ZZSK, nerwobólach, dnie moczanowej, gośćcu tkanek miękkich, stanach pourazowych, schorzeniach skóry, układu oddechowego, krążenia. Efektem działania wód jest obniżenie ciśnienia, spadek poziomu cholesterolu, regeneracja chrząstek i torebek stawowych. W uzdrowisku można skorzystać z kąpieli siarczkowych i kwaso-węglowych, natrysków, masaży podwodnych, klasycznych i wibracyjnych, okładów z borowiny, kinezyterapii, a także zabiegów z użyciem lamp leczniczych, laserów czy prądu. Sąsiedztwo la-sów, łagodny mikroklimat i oddalenie od ośrodków przemysłowych sprawiają, że kuracja w Solcu to okazja nie tylko do podreperowania zdrowia, ale i głębokiego relaksu.

W tekście wykorzystano fragmenty artykułu autorstwa Anny Lenar oraz Agaty Joanny Nowickiej z miesięcznika "Zdrowie".