Spis treści
Komu służą góry?
Urlop w górskich miejscowościach zalecany jest osobom z astmą oskrzelową, atopowym zapaleniem skóry, reumatyzmem. Taki wypoczynek służy też osobom z nadczynnością tarczycy i tym z nerwicą. Osoby z chorobą wieńcową, mające problemy z ciśnieniem (zarówno nisko-, jak i nadciśnieniowcy), a także migrenowcy i meteoropaci powinni zrezygnować z pobytu w górach.
miesięcznik "Zdrowie"Promieniowanie słoneczne w górach jest silniejsze
Pamiętaj, że w górach słońce operuje silniej niż np. na nizinach. Powietrze jest bardziej przejrzyste, a poza tym co każde 1000 m n.p.m. natężenie promieniowania zwiększa się o 10 proc., czyli na Kasprowym Wierchu jest większe o 20 proc. niż np. w Sopocie. Poza tym śnieg odbija aż do 80 proc. promieniowania (a dla porównania nadmorski piasek tylko do 20 proc.). Dlatego koniecznie smaruj twarz kremem z wysokim filtrem. Nie zapominaj o ochronie ust ochronną pomadką, najlepiej z filtrem 50+. W górach niezwykle ważna jest też ochrona oczu. Wprawdzie natężenie promieniowania UV jest najwyższe, gdy słońce jest wysoko, a więc latem, ale do oczu trafia ich więcej, gdy promienie UV docierają do powierzchni ziemi pod kątem np. 30°. Dlatego nie wychodź na powietrze bez dobrych (kupionych w zakładzie optycznym) ochronnych okularów przeciwsłonecznych.
Nie musisz zdobywać szczytów
Pobyt w górach wymaga kilkudniowej aklimatyzacji, nie porywaj się pierwszego dnia na wycieczkę w najwyższe partie gór, zwłaszcza że pogoda o tej porze roku może być zdradliwa – choć ranek zapowiada piękny słoneczny dzień, w południe może przyjść śnieżyca. Na początek wybierz trasę bardziej płaską, za to bezpieczną. Zawsze warto mieć ze sobą tzw. raczki (zakładane na buty), bo szlaki bywają oblodzone.