Spis treści
- Wirtualna rehabilitacja: jak to wygląda?
- Jak technologia zmienia medycynę?
- Wirtualna rehabilitacja: zalety
- Wirtualna rehabilitacja: wskazania
Wirtualna rehabilitacja to innowacyjna metoda usprawniania osób niepełnosprawnych, która dzięki zaawansowanym technologiom bazuje na rzeczywistości wirtualnej i rzeczywistości rozszerzonej.
Wirtualna rehabilitacja: jak to wygląda?
Ćwiczenia rehabilitacyjne przebiegają w interakcji pacjenta z systemem komputerowym, odbywa się to za pośrednictwem urządzeń sterujących jak klawiatura, mysz, dżojstik, platforma balansowa oraz sensorów ruchu (kamera 2D, kamera 3D).
Systemy czuwa nad czasem trwania i intensywności ćwiczeń. Nie jest konieczny ciągły nadzór rehabilitanta, bo pacjent cały czas otrzymuje informację zwrotną; system generuje też wzmocnienia podnoszące motywację pacjentów, co sprawia, że pacjent ćwiczy chętniej i osiąga lepsze efekty. Ważne jest także to, że ćwiczący mogą wykonywać w wirtualnym środowisku zadania, których nie mogliby wykonać bezpiecznie bądź wcale w codziennym życiu.
Komputerowe zadania wspomagające ćwiczenia ruchowe są dobrze odbierane przez pacjentów, którzy cały czas są zaangażowani i widzą osiągane przez siebie rezultaty.
Jak technologia zmienia medycynę?
Wirtualna rehabilitacja: zalety
- kontrola postawy
- przetwarzanie wzrokowe
- mobilność
- poprawa siły, zakresu i szybkości ruchów kończyn
Wirtualna rehabilitacja: wskazania
- choroby i uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i układu mięśniowo-szkieletowego
- rehabilitacja poznawcza
- rehabilitacja po udarze
- rehabilitacja ruchowa
Polecany artykuł: