Spis treści
- Do czego przydaje się abstrakcyjne myślenie?
- Od myślenia abstrakcyjnego do kreatywności
- Czy abstrakcyjnego myślenia można się nauczyć?
Pojęcie abstrakcyjnego myślenia wiąże się ze zdolnością tworzenia wyobrażeń oraz pojęć i jest właściwe tylko rodzajowi ludzkiemu. Zwierzęta, nawet te najinteligentniejsze, nie są w stanie myśleć abstrakcyjnie. Kształtowanie się myślenia abstrakcyjnego stanowi istotny kierunek rozwoju umysłowego człowieka i kształtuje się wraz z wiekiem.
Do czego przydaje się abstrakcyjne myślenie?
Osoby umiejące myśleć abstrakcyjnie, w przeciwieństwie do osób posługujących się tylko konkretami, poszukują oryginalnych rozwiązań i są w stanie przedstawić sytuacje hipotetyczne, dzięki czemu szybciej dostrzegają sedno sprawy. Osoby konkretne dostrzegają tylko wycinek dostępnych danych czy rozwiązań.
Osoby mające trudność z abstrakcyjnym myśleniem, czyli te, które skupiają się tylko na konkretach odpowiadających rzeczywistości, mogą mieć trudności między innymi z odgadnięciem intencji osoby opowiadającej żart lub mogą być mniej skłonne do empatii.
Abstrakcyjność można przedstawić za pomocą skali, na której jednym końcu znajdują się obrazy odpowiadające rzeczywistym obiektom, zarejestrowane w procesie spostrzegania, a na drugim końcu znajdują się pojęcia abstrakcyjne, czyli te, które nie mają odpowiednika wśród obiektów rzeczywistych. Pojęciem abstrakcyjnym jest np. pojęcie Boga.
Zobacz także: Czym jest inteligencja emocjonalna i jak nauczyć jej dziecko?
Od myślenia abstrakcyjnego do kreatywności
Dzięki myśleniu abstrakcyjnemu wychodzimy poza konkrety; nie widząc przedmiotu, możemy sobie go wyobrazić, tworzymy jego obraz i możemy dowolnie przekształcać go w myślach.
Kreatywność, której częścią składową jest zdolność abstrakcyjnego myślenia, jest sztuką nietypowego oraz efektywnego rozwiązywania zadań i problemów. To także gotowość do tworzenia nowych pomysłów. Myślenie kreatywne zakłada odejście od szablonowego sposobu myślenia. Człowiek myślący w ten sposób potrafi dostosować się do każdej sytuacji i wymyślić nowe, nieoczekiwane rozwiązania właśnie dzięki myśleniu abstrakcyjnemu.
Czy abstrakcyjnego myślenia można się nauczyć?
Psychologowie przez pewien czas uważali, że zdolność myślenia kreatywnego, a więc zdolność myślenia między innymi abstrakcyjnego, jest cechą wrodzoną: albo się ją ma, albo nie. Dzisiaj mamy do dyspozycji treningi twórczości oraz warsztaty rozwijające kreatywne myślenie, które za pomocą różnych ćwiczeń i odpowiednich narzędzi myślowych pomagają nam pracować nad naszą kreatywnością oraz zdolnością abstrakcyjnego myślenia.
Przeczytaj: Kreatywne dziecko. 5 zasad, jak rozwinąć kreatywność u malucha
Źródło: www.mowimyjak.se.pl