Czarne myśli – czym są i jak uwolnić głowę od złych scenariuszy?

2021-10-25 14:23

Czarne myśli prawdopodobnie dopadają każdego i zdarzają się nawet największemu optymiście. Ciężko się od nich uwolnić, zwłaszcza w kryzysowych chwilach lub w okresach napięcia, np. w czasie ciąży. Podpowiadamy, jak odgonić czarne myśli.

Czarne myśli

i

Autor: Getty images Czarne myśli

Czarne myśli wiążą się z negatywnym postrzeganiem rzeczywistości, myśleniem o przyszłości i obawami. Niektórzy mają większe skłonności do snucia czarnych wizji, ale nie znaczy to, że nie mogą się od nich uwolnić. Istnieją sposoby, dzięki którym można przestać się zadręczać.

Spis treści

  1. Czym są czarne myśli?
  2. Czarne myśli - zły nawyk czy choroba?
  3. Skąd się biorą czarne myśli?
  4. Jak czarne myśli wpływają na psychikę i nie tylko?
  5. Jak poradzić sobie z czarnymi myślami?

Czym są czarne myśli?

Czarne myśli mogą prześladować każdego, w mniejszym lub większym nasileniu. Często towarzyszą kryzysowym sytuacjom życiowym i mogłoby się wydawać, że wtedy są uzasadnione.

Czarne myśli często jednak nie mają nic wspólnego z obiektywnie uzasadnionymi troskami, które odpowiadają rzeczywistości, wręcz przeciwnie. Czarne myśli często są wręcz do niej nieadekwatne, wyolbrzymiają problem, potęgując zmartwienie.

Potrafią zdominować codzienność, uniemożliwiając działanie i wyjście z danej sytuacji. Jeśli tak się dzieje, zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę i sprawdzić, co dokładnie kryje się za czarnymi myślami, skąd się biorą i jakie są ich konsekwencje.

W przypadku nadmiernego nasilenia czarnych myśli i wynikających z tego problemów ze zdrowiem zdecydowanie warto poprosić o pomoc. Czarne myśli mogą być bowiem objawem choroby.

Czytaj: Zespół lęku uogólnionego, czyli gdy martwisz się cały czas

Dotknęła mnie depresja w ciąży. Jak sobie z nią poradzić?

M jak mama - Jak rozpoznać depresję poporodową?

Czarne myśli - zły nawyk czy choroba?

Czarne myśli mają mocno destrukcyjny wpływ na każdego człowieka. Zniechęcają do podejmowania działań, skłaniają do stagnacji, trwania w pozornej strefie komfortu, jednak naznaczonej częstym niezadowoleniem i frustracją.

To, w jaki sposób widzimy świat, interpretujemy różne zdarzenia i zachowania innych osób, ma ogromny wpływ na nas samych i naszą codzienność, a nawet na zdrowie. Już dawno udowodniono, że nie tylko "jesteś tym, co jesz", ale także "tym, co myślisz".

Jeśli nieustannie poddajemy się czarnym myślom, zdecydowanie warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ tak negatywne podejście do życia może być również związane z chorobą.

Zdarza się jednak, że osoby, które są pochłonięte czarnymi myślami, same nie są w stanie dostrzec problemu - może to być bowiem związane z zaburzeniami afektywnymi (np. depresją) lub chorobami psychicznymi (np. schizofrenią).

Czarne myśli mogą jednak również towarzyszyć pozornie niegroźnym chorobom, takim jak np. niedoczynność tarczycy. Zawsze warto więc szukać przyczyny czarnych myśli, zwłaszcza gdy zaczynają się nasilać, dodatkowo powodując niemoc fizyczną oraz niechęć do podejmowania jakichkolwiek działań.

Czytaj: Różowe okulary. Jak nauczyć się pozytywnego myślenia?

Skąd się biorą czarne myśli?

Psycholodzy uważają, że niektórzy mają wrodzoną skłonność do snucia czarnych wizji, pesymizmu i negatywnego podejścia do życia. Te cechy często są przypisywane osobom o melancholijnym usposobieniu, które są wrażliwe, refleksyjne i mają skłonności do nadmiernego analizowania wszystkich sytuacji życiowych, jak również zachowań innych ludzi.

Nie da się jednak ukryć, że negatywne podejście do codzienności znacznie utrudnia życie, więc zdecydowanie warto pracować nad swoją osobowością.

Dotyczy to również wszystkich tych osób, które zostały nauczone negatywnych schematów myślowych w dzieciństwie. To może zauważyć w prosty sposób - jeśli masz skłonności do czarnowidztwa, to zwróć uwagę na zachowanie swoich bliskich.

Jeśli nieustannie zamartwiają się i we wszystkim widzą przeszkody, a także złe intencje, już wiesz, że czarne myśli "odziedziczyłaś w spadku". To jest również dobra wiadomość - wystarczy poznać odpowiednie techniki, dzięki którym uporasz się z czarnymi myślami i przestaniesz się zamartwiać.

Czarne myśli mogą oczywiście wynikać również z wielu chorób. W tym wypadku sprawa wydaje się być znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ należy część z nich wykluczyć, by dotrzeć do źródła.

Mogą być objawem depresji, schizofrenii lub chorób fizycznych. W takich przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne, które często jest także powiązane z psychoterapią. Z pewnością warto przede wszystkim skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dotrzeć do źródła problemu oraz wskaże właściwe leczenie.

Czytaj: Jesienna chandra w ciąży: jak poprawić sobie humor?

Jak czarne myśli wpływają na psychikę i nie tylko?

Czarne myśli, szczególnie te spotęgowane i niekończące się, mają fatalny wpływ na psychikę i zdrowie fizyczne. Przede wszystkim wiążą się z bezcelowym zamartwianiem się, które zniechęcenia do podejmowania jakichkolwiek działań. Bądźmy szczerzy - gdy jesteś przekonana o nadchodzącym niepowodzeniu, to nie zrealizujesz swoich zamiarów.

Gdy snujesz czarne wizje, które dotyczą nowego miejsca pracy, wyjazdu lub nawet randki, natychmiast negatywnie się nastawiasz i sabotujesz wszelkie aktywności.

Czarne myśli budują napięcie, powodują stres i lęki, a co gorsze, prowadzą do "samospełniającej się przepowiedni" - czarne scenariusze bardzo często stają się rzeczywistością przez brak pewności siebie, optymizmu i przede wszystkim chęci do działania oraz zmiany.

Negatywne podejście odbiera także radość życia i ma ogromny wpływ na zdrowie fizyczne. Powoduje marazm, brak aktywności, co wiąże się z postępem chorób cywilizacyjnych. Skutki są opłakane i mają postać zaburzeń snu, problemów z odżywianiem, problemów z układem trawiennym czy chorób sercowo-naczyniowych.

Warto również zwrócić uwagę, że czarne myśli utrudniają relacje społeczne! Nie dość, że ludzie, których życie jest zdominowane przez negatywne podejście, często dostrzegają jedynie złe intencje innych, to jeszcze przez swoje nastawienie zniechęcają do przebywania w swoim towarzystwie.

Czytaj: Zaburzenia nastroju: przyczyny i objawy zaburzeń afektywnych

Jak poradzić sobie z czarnymi myślami?

Na szczęście czarne myśli to nie wyrok! Jeśli negatywne podejście do życia jest związane z chorobami, to zdecydowanie warto udać się do specjalisty i poprosić o pomoc, a w razie konieczności wdrożyć również leczenie farmakologiczne.

Jeśli jednak czarne myśli są związane z nawykami i błędnymi schematami, to można poradzić sobie z nimi samodzielnie, ale tylko pod warunkiem konsekwentnych działań i silnej woli. Istnieje bowiem kilka sposobów oraz metod, dzięki którym można zwalczyć ten nawyk.

Pozytywne myślenie - warto zastąpić czarne myśli pozytywnymi. Dla niektórych może to brzmieć banalnie, ale w praktyce okazuje się, że wcale nie jest takie łatwe. Warto jednak wiedzieć, że każdy nawyk da się zmienić i przekształcić na pozytywne działanie, myśli również!

Jeśli więc czujesz nadchodzącą lawinę czarnych myśli, skup się na pozytywach - znajdź kilka plusów w danej sytuacji czy rzeczy, za które jesteś wdzięczna.

  • Wdzięczność - gdy zaczynasz ją praktykować, początkowo nawet na siłę, to natychmiast automatycznie odganiasz czarne myśli. Poświęć co najmniej 5 minut dziennie na tworzenie listy rzeczy, za które jesteś wdzięczna danego dnia. Mogą to być nawet drobnostki, takie jak poranna kawa czy ciepły prysznic. Z biegiem czasu z pewnością zauważysz, że twoja lista się powiększa, a ty małymi krokami zmieniasz nastawienie do swojej rzeczywistości.
  • Racjonalizowanie myśli i emocji - warto zachować czujność i zwracać sobie samej uwagę na czarne myśli. Zacznij się dystansować od swoich myśli, nie nadawaj im znaczenia, podejdź do nich racjonalnie oraz ich nie wyolbrzymiaj.
  • Trening uważności - to jedna z najważniejszych metod, którą zdecydowanie warto wprowadzić do swojej codzienność. Warto pamiętać, że żyjesz tu i teraz. W tym momencie doświadczasz danej sytuacji i ta chwila nigdy więcej się nie powtórzy. Przeżyj ją w 100 proc., bądź obecna, nie błądź myślami w przyszłości i nie zamartwiaj się. Nie oceniaj danej chwili w żaden sposób, po prostu bądź i doświadczaj!
  • Rozładowanie napięcia - nie pozwalaj czarnym myślom panować nad sobą! Gdy więc tylko zaczynają się pojawiać, szybko zajmij się czymś innym - zacznij czytać książkę, włącz serial czy oddaj się swojej pasji lub ćwiczeniom fizycznym. Gwarantujemy, że poczujesz się znacznie lepiej!

Psychologowie są zdania, że wyrobienie nowych nawyków zajmuje człowiekowi 21 dni. Warto więc to sprawdzić i przez ten czas walczyć z czarnymi myślami. Nic nie stracimy, a ile możemy zyskać!

Wahania nastroju - to tylko zły dzień czy już depresja?

Pytanie 1 z 4
Czy często pojawiają się u ciebie nagłe wahania - raz dobry humor, raz wyraźny spadek nastroju?