Spis treści
- Częste mycie włosów im szkodzi: to mit
- Czy można farbować włosy w ciąży? WIDEO
- Mycie włosów w ciąży: ważny jest skład szamponu i odżywki
- Mycie włosów w ciąży ważne dla skóry
- Jak myć włosy w ciąży?
Wydawałoby się, że w czasach, kiedy bardzo dbamy o higienę i urodę, a wygląd zewnętrzny jest ważnym kryterium oceny, kwestia, czy można często myć włosy w ciąży, nie powinna podlegać dyskusji. Tymczasem przyszłe mamy często unikają częstego (nie mówiąc już o codziennym) mycia włosów w ciąży w obawie, że zabieg ten osłabi cebulki włosowe, przez co włosy szybciej zaczną wypadać. Jak pielęgnować włosy w ciąży i czy można je myć codziennie? Przeczytaj nasz poradnik.
Częste mycie włosów im szkodzi: to mit
Jednak dbałość o higienę z wypadaniem włosów nie ma nic wspólnego. Mit, że mycie szkodzi włosom w ciąży powstał zapewne na podstawie obserwacji zmian w ilości włosów, jakie zachodzą w trakcie ciąży i po porodzie. Podczas ciąży jest ich wyraźnie więcej, gdyż poziom estrogenów jest podwyższony, przez co mieszki włosowe nie przechodzą w fazę katagenu (gdy włos obumiera w naturalny sposób). Włosy w ciąży nie wypadają, a więc jest ich więcej. Kilka miesięcy po porodzie to się zmienia: poziom estrogenu stopniowo maleje, dlatego włosy zaczynają gwałtownie wypadać. Młoda mama może stracić nawet 30 proc. włosów, ale nie jest to proces patologiczny, bo większość z nich stanowią te włosy, które nie wypadły podczas 9 miesięcy ciąży.
Czy można farbować włosy w ciąży? WIDEO
Mycie włosów w ciąży: ważny jest skład szamponu i odżywki
Grzegorz Smoderek, fryzjer, ekspert marki Kevin Murphy, Salon Garaż Warszawa
Kobiety w ciąży powinny myć włosy wedle potrzeb, warto jednak zwrócić uwagę na skład kosmetyków. Niewskazane są preparaty do włosów zawierające substancje potencjalnie drażniące, takie jak silikony, parabeny czy siarczany. Lepiej, jeśli szampon i odżywka mają jak najmniej substancji aktywnych. Trzeba się także trzymać zasady, że szampon dobieramy do typu i problemu skóry głowy, a odżywkę do rodzaju włosów i do efektu, jaki chcemy uzyskać, np. objętość czy dobre nawilżenie. Kobiety w ciąży, które nie mają możliwości częstego mycia włosów, np. z powodu pobytu w szpitalu, mogą bezpiecznie stosować suche szampony lub preparaty przedłużające świeżość włosów, które odbijają zanieczyszczenia i sebum, przedłużając życie fryzury nawet o kilka dni i wydłużając czas pomiędzy kolejnymi myciami.
Mycie włosów w ciąży ważne dla skóry
Nie ma więc potrzeby, by rezygnować z codziennego mycia włosów w ciąży, jeśli tego wymagają. Tym bardziej, że ten zabieg pielęgnacyjny jest istotny nie tylko dla wyglądu, ale też dla kondycji skóry głowy. W zalegającym na niej sebum mogą rozwijać się szkodliwe mikroorganizmy, które w dłuższej perspektywie mogą wywołać trudny do zwalczenia łupież tłusty w ciąży. Wreszcie w wydzielinie gruczołów łojowych obecny jest też hormon DHT – dihydrotestosteron, pochodna męskiego hormonu testosteronu, który nasila łojotok. To wróg numer jeden mieszków włosowych, bo zmniejsza ilość dostarczanego do nich tlenu i osłabia włosy w ciąży, powodując ich wypadanie. Jeśli więc chcesz mieć w ciąży zdrowe włosy, nie dopuszczaj do ich nadmiernego przetłuszczenia i zabrudzenia, myj je regularnie.
Czytaj także: >> Wypadanie włosów a olejowanie: czy włosy wypadają przez niewłaściwą pielęgnację? >>
Jak myć włosy w ciąży?
Dla kondycji włosów ważne jest nie tylko mycie, ale też sposób, w jaki to robimy. Przed każdym myciem włosy trzeba dokładnie rozczesać, bo dzięki temu po umyciu nie będą się plątać i łamać. Woda do mycia włosów powinna być ciepła – zarówno chłodna, jak i zbyt ciepła może podrażniać skórę głowy i niszczyć łodygę włosa, a także pobudzać pracę gruczołów łojowych. Myjąc włosy, delikatnie masuj skórę opuszkami palców w kierunku od czoła do karku – w ten sposób unikniesz zbyt silnej stymulacji gruczołów łojowych, a więc włosy dłużej pozostaną świeże. Potem starannie spłucz szampon (bo inaczej może podrażnić skórę głowy). Odżywkę lub maskę nakładaj na wilgotne włosy, ale wcześniej odsącz z nich nadmiar wody – może ona rozrzedzić kosmetyk pielęgnacyjny, co osłabi jego właściwości.