Spis treści
- Łupież w ciąży: jakie są jego przyczyny?
- Łupież w ciąży: leczenie
- Czy można farbować włosy w ciąży? WIDEO
Włosy w ciąży potrafią przysporzyć trochę kłopotów, stają się suche, łamliwe, często występują też problemy ze skórą. Jedną z dolegliwości ciążowych, która może się pojawić jest łupież. Łupież to dość powszechnie występujące schorzenie skóry głowy, objawiające się nadmiernym łuszczeniem naskórka. Dolegliwość tę łatwo więc rozpoznać po obecności licznych jasnych płatów naskórka na głowie i na ubraniu. W przypadku włosów przetłuszczających się, łupież przykleja się do pojedynczych włosów, co czyni go jeszcze bardziej widocznym.
Łupież w ciąży: jakie są jego przyczyny?
Przyczyn łupieżu w ciąży jest kilka i często współistnieją one ze sobą. W patogenezie łupieżu przyjmuje się, że kluczową rolę odgrywa występowanie grzyba drożdżopodobnego z rodzaju Malassezia. Grzyb ten naturalnie występuje na ludzkiej skórze, jednak w sprzyjających warunkach może się niekontrolowanie namnażać i powodować dolegliwości. W sytuacji, gdy nasze gruczoły produkują nadmierną ilość łoju, stanowi on idealną pożywkę dla namnażających się na skórze grzybów. Im zaś więcej jest patogennych mikrobów, tym skóra jest bardziej podrażniona ich wydzieliną, co w konsekwencji dodatkowo zwiększa produkcję łoju, wzmacniając tym samym mechanizm chorobotwórczy.
Podczas ciąży zwiększa się wśród kobiet ryzyko pojawienia się łupieżu. Składa się na to kilka czynników. W wyniku zachodzących w organizmie zmian hormonalnych, wzmaga się w ciąży produkcja łoju. W okresie ciąży zaburzona zostaje równowaga mikrobiologiczna, co może prowadzić do zwiększenia się liczby niektórych niekorzystnych dla zdrowa bakterii i grzybów, m.in. przyczyniających się do pojawienia się łupieżu. Niekiedy u kobiet ciężarnych dochodzi do zapalenia wierzchnich warstw skóry, co powoduje jej swędzenie i nadmierne rogowacenie.
>>Przeczytaj również: Ciąża - prysznic czy wanna? Jak zrobić sobie domowe SPA?>>
Łupież w ciąży: leczenie
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów bez recepty, które mają za zadanie eliminować łupież. Nie każdy z nich nadaje się jednak do stosowanie przez kobiety w ciąży. Niektóre ze składników aktywnych mogą bowiem przenikać przez łożysko wprost do organizmu dziecka i negatywnie na nie oddziaływać.
- Zioła: płukanki na łupież w ciąży
Najlepiej jest zastosować sposoby naturalne na pozbycie się łuzpieżu w ciąży, które nie wpływają negatywnie na zdrowie dziecka. Przy zmianach o niewielkim nasileniu dobre efekty w leczeniu łupieżu przynoszą domowe płukanki stworzone na bazie skrzypu, rzepy i rozmarynu. Zioła te wykazują działanie normalizujące pracę gruczołów łojowych i mineralizujące.
- Olejek: sposoby na łupież w ciąży
Pomocny będzie w leczeniu łupieżu w ciąży również olejek z drzewa herbacianego, który działa przeciwgrzybicznie. Do mycia włosów w ciąży przy problemie z łupieżem polecane są szampony dziegciowe, korzystnie wpływające na kondycję skóry głowy.
- Ocet: sposoby na łupież w ciąży
W walce z łupieżem w ciąży nieoceniona jest również płukanka z octu jabłkowego, znana ze swoich silnych właściwości przeciwgrzybicznych. Warto również dodawać do szamponu kilka kropli wyciągu z pestek grejpfruta.
Czy można farbować włosy w ciąży? WIDEO
W walce z łupieżem w ciąży pomoże nam również zmiana nawyków żywieniowych, a przede wszystkim ograniczenie spożycia tłuszczu i cukru na korzyść dużej ilości świeżych warzyw i ryb. Pamiętajmy, że skóra, aby prawidłowo funkcjonować, musi być odpowiednio odżywania od wewnątrz.
Jeżeli mimo zastosowania domowych sposobów na łupież nasze problemy nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem dermatologiem w celu dobrania odpowiedniej dla nas, a zarazem nieszkodliwej dla płodu terapii zwalczającej łupież w ciąży.