Czy w ciąży można jeść sushi? TAK!

2021-07-20 9:01

Czy w ciąży można jeść sushi? Wiele osób powie, że nie – to popularne przekonanie, szeroko obecne zwłaszcza na forach internetowych. Tymczasem sushi wcale nie znajduje się na liście produktów zakazanych w ciąży. Można je jeść, oczywiście pod pewnymi warunkami.

czy-w-ciazy-mozna-jesc-sushi-tak

i

Autor: _photos.com|photos.com Wbrew pozorom ciężarna może jeść sushi. Powinna jednak starannie je wybierać.

Wiele przyszłych mam wpisuje więc sushi na listę produktów zakazanych w ciąży, niemal tak groźnych jak alkohol czy papierosy – zupełnie niepotrzebnie.

Spis treści:

  1. Zakaz jedzenia sushi w ciąży to mit
  2. Pieczone i smażone ryby w sushi są bezpieczne w ciąży
  3. Ważne, gdzie jesz sushi w ciąży
  4. Specjalne sushi dla ciężarnych

Zakaz jedzenia sushi w ciąży to mit

Mit o szkodliwości sushi w ciąży wziął się stąd, że to jedzenie kojarzy się z surowymi produktami, które jakoby mają być wtedy niewskazane. A przecież nie wszystko, co surowe, jest złe dla ciężarnych (warzywa i owoce!), poza tym nie każde sushi musi zawierać surową rybę czy owoce morza (a te właśnie składniki uważane są za ryzykowne w ciąży).

Jest wiele odmian sushi i np. maki sushi to po prostu zawijany w arkusze z glonów nori ugotowany ryż z dodatkiem awokado czy ogórka. Takie sushi, nazwijmy je wegetariańskim, jest jak najbardziej bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Czytaj: Czy w ciąży można jeść ser pleśniowy?

Listerioza w ciąży - objawy i leczenie. Jak uniknąć choroby?

Pieczone i smażone ryby w sushi są bezpieczne w ciąży

A co z sushi, które zawiera ryby i owoce morza w ciąży? Bez żadnych obaw można spożywać to, którego składnikiem jest pieczony łosoś czy grillowana krewetka.

Natomiast dla uniknięcia jakiegokolwiek ryzyka lekarze zalecają, by ciężarne nie spożywały sushi z surową rybą czy owocami morza, choć jednocześnie podkreślają, że te składniki, gdy są dobrze przechowywane, także są bezpieczne. I tu dochodzimy do kwestii higieny, która wydaje się kluczowa.

Czytaj: Czy w ciąży można jeść dania z grilla?

Tuńczyk w ciąży: dlaczego nie powinno się jeść TUŃCZYKA w czasie ciąży?

Ważne, gdzie jesz sushi w ciąży

Sushi to jedzenie formowane ręką, część składników jest surowa, dlatego tak istotne jest przy jego przygotowaniu przestrzeganie higieny. I z reguły restauracje serwujące ten typ kuchni bardzo o nią dbają.

Niezmiernie ważne jest też to, by użyte składniki, niezależnie czy są to ryby, czy warzywa, były jak najlepszej jakości. Dlatego najlepiej zjeść sushi w dobrej restauracji, gdzie kucharz przygotowuje je na oczach klientów, starając się, by było także estetycznie podane.

Lunchbox z sushi kupiony w supermarkecie czy dostarczony do pracy nie daje ważnej informacji, w jakich warunkach danie zostało przygotowane.

Czytaj: Czy w ciąży można pić kawę?

Specjalne sushi dla ciężarnych

Jeśli więc lubisz sushi, nie odmawiaj sobie tego rarytasu. Lekkostrawny ryż, warzywa i bogata w kwasy omega ryba to proste, wartościowe jedzenie. Wybieraj sushi z warzywami i pieczoną rybą. W wielu restauracjach sushi jest specjalne menu dla kobiet w ciąży, warto skorzystać z tej oferty.

Czytaj: Produkty zakazane w ciąży. Zobacz, czego nie wolno ci jeść!

M jak Mama - Przybieranie na wadze w ciąży – ile możesz przytyć?
Dobrze wiedzieć

SUSHI JEST DOZWOLONE, ALE...

dr n. med. Krzysztof Maj, ginekolog położnik

Obawy dotyczące spożywania sushi w ciąży biorą się stąd, że często składnikiem sushi są surowe ryby i owoce morza. Mogą być one źródłem groźnych bakterii chorobotwórczych lub pasożytów, co grozi silnymi wymiotami lub biegunką (a te w ciąży są szczególnie niebezpieczne, gdyż powodują odwodnienie).

Bardzo rzadko surowe ryby i owoce morza mogą być źródłem listeriozy – choroby groźnej dla matki i płodu. Wobec tego wybierając sushi, ciężarna powinna spożywać tylko te jego rodzaje, które poddane są obróbce cieplnej (np. smażone krewetki, pieczony łosoś).

Warto dodać, że surowe ryby czy owoce morza w sushi nie są źródłem zakażenia niebezpieczną w ciąży toksoplazmozą – może nim być natomiast surowe mięso (głównie wieprzowina) i dlatego jest ono niewskazane w czasie ciąży.

Czy jesteś fit ciężarną?

Pytanie 1 z 16
Wiesz, co to jest piramida zdrowego żywienia i stosujesz się do jej zasad?

miesięcznik "M jak mama"