Jedzenie grzybów w ciąży. Czy kobieta w ciąży może jeść grzyby?

2021-07-20 9:11

Czy jedzenie grzybów w ciąży jest niebezpieczne? Zdaniem specjalistów niskokaloryczne i pełne cennych składników odżywczych grzyby wspomagają prawidłowy wzrost dziecka oraz stanowią dobre źródło żelaza, które chroni kobiety w ciąży przed anemią.

Grzyby w ciąży

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com W ciąży warto jeść kurki - zawierają witaminę A w postaci karotenu.

Kobiety w ciąży często wykluczają grzyby z jadłospisu. Czy słusznie? Okazuje się, że jedzenie grzybów w ciąży może dostarczać organizmowi przyszłej mamy cennych składników. Niezbędne jest jednak wybieranie grzybów z pewnego źródła, które na pewno są jadalne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Spis treści:

  1. Jedzenie grzybów w ciąży dostarcza składników odżywczych
  2. Jakie grzyby można jeść w ciąży?
  3. W jakiej postaci jeść grzyby w ciąży?
  4. Grzyby zapobiegają niedoborom witamin i minerałów
I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Jedzenie grzybów w ciąży dostarcza składników odżywczych

Grzyby w diecie kobiety w ciąży wspomagają prawidłowy rozwój dziecka, są bowiem bogatym źródłem witamin z grupy B. Tiamina, niacyna i kwas pantotenowy wzmacniają centralny układ nerwowy rozwijającego się dziecka oraz sprzyjają osiągnięciu przez niego zdrowej wagi ciała.

Grzyby zawierają też witaminę A w postaci karotenu (zwłaszcza kurki). Dieta w ciąży powinna obfitować w cenne składniki mineralne, wśród których istotną rolę odgrywa też znajdujące się w grzybach żelazo. Jego odpowiednia ilość w diecie ciężarnej chroni przed anemią i obniża ryzyko porodu przedwczesnego.

Kobiety zastanawiające się nad tym co jeść w ciąży, powinny uwzględnić w swoim jadłospisie grzyby z powodu wysokiej zawartości selenu, który przyczynia się do wzmocnienia odporności i prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Selen jest też silnym przeciwutleniaczem, który pomaga usuwać wolne rodniki z organizmu i chroni go przed szkodliwym działaniem środowiska.

Kontrowersje wzbudza obecność białka w grzybach (jest to białko pośrednie pomiędzy roślinnym a zwierzęcym) i jego przyswajalność - badacze nadal spierają się do jakiego stopnia organizm jest w stanie je strawić.

Czytaj również: Grzyby trujące - jakie grzyby są niejadalne?

Czy w ciąży można jeść dania z grilla?

Zdrowa dieta dla kobiety w ciąży - co i jak jeść w ciąży?

Jakie grzyby można jeść w ciąży?

Warto sięgać po grzyby o ciemnym zabarwieniu – grzyby portobello, crimini, boczniaki, ponieważ zawierają one sporo regulującego płyny w organizmie potasu. Ponadto popularne boczniaki stanowią źródło kwasu foliowego, który pozwala uniknąć wady cewy nerwowej płodu.

Dla kobiet w ciąży szczególnie wskazane są smardze, które zawierają duże ilości żelaza oraz pokrywają niemal 20 procent dziennego zapotrzebowania na cynk. Podobną zawartość żelaza znajdziemy też w pieprzniku jadalnym.

Należy wybierać grzyby, co do pochodzenia których mamy pewność. Do najbardziej bezpiecznych zalicza się pieczarki oraz kurki, które nie ustępują innym rodzajom pod względem składników odżywczych.

Pamiętaj!

Nie rozpoznajesz grzybów? Nie ryzykuj!

W lasach spotkać można wiele grzybów trujących, które "udają" grzyby jadalne. Jeśli więc nie znasz się dobrze na grzybach, nie zbieraj ich samodzielnie.

W jakiej postaci jeść grzyby w ciąży?

Najmniej ciężkostrawne są grzyby duszone w sosie własnym. Dbając o zdrową dietę w ciąży rezygnujemy z dodawania do nich sosów śmietanowych oraz zasmażek. Do grzybów dodajemy zioła usprawniające trawienie, takie jak: kminek, tymianek, cząber, jałowiec.

Złota zasada to unikanie połączenia grzybów z innymi ciężkostrawnymi produktami, np. z roślinami strączkowymi. Ciężarnym poleca się też zupy grzybowe przyrządzone bez dodatku śmietany na bazie bulionu drobiowego lub warzywnego z dużą ilością ziół.

Grzyby zapobiegają niedoborom witamin i minerałów

Warto wiedzieć, że już niewielka ilość  grzybów w diecie ciężarnej pomoże uniknąć niedoborów witamin i minerałów. Jadalne grzyby są bezpieczne dla kobiety spodziewającej się dziecka, a jedynym przeciwwskazaniem jest spożywanie ich w postaci surowej. W ciąży można jeść grzyby w formie wyciągów, gotowane lub suszone.

Grzyby należą do produktów ciężkostrawnych, dlatego zarówno przyszłe mamy, które cierpią z powodu mdłości w pierwszych miesiącach, jak i bliskie rozwiązania kobiety uskarżające się na uporczywą zgagę i wzdęcia powinny zrezygnować z jedzenia grzybów.

Czytaj: Czy w ciąży można jeść ser pleśniowy?

Czy w ciąży można jeść sushi?

Sezon na grzyby - czy wiesz, kiedy się pojawiają najpopularniejsze gatunki?

Pytanie 1 z 9
Borowiki zbieramy...
Sezon na grzyby