Spis treści
- 1. Konieczne badania przed ciążą
- 2. Zadbaj o zdrową dietę przed ciążą
- 3. Zrezygnuj z używek
- 4. Schudnij przed ciążą
- 5. Łykaj kwas foliowy
- 6. Wylecz zatoki
- 7. Popraw kondycję
1. Konieczne badania przed ciążą
Dzięki nim dowiesz się, czy twój organizm jest dobrze przygotowany do ciąży. Będziesz też mogła zareagować na wszelkie nieprawidłowości. Koniecznie zrób: morfologię krwi, oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh (również u przyszłego ojca), oznaczenie hormonów tarczycy, stężenie prolaktyny, test na HIV, badanie stężenia cukru we krwi, test WR, badanie moczu, systematyczne mierzenie ciśnienia, badanie czystości pochwy, USG przezpochwowe, cytologia. Niezbędna jest też kontrola stomatologiczna i wyleczenie wszystkich ubytków.
2. Zadbaj o zdrową dietę przed ciążą
Zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie, kluczowym elementem decydującym o zdrowiu ciąży jest prawidłowy jadłospis. Powinien być urozmaicony, złożony z produktów niskoprzetworzonych, takich jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe, produkty z pełnego ziarna, chude mięso. Zadbaj o to, by były w niej składniki odżywcze sprzyjające zapłodnieniu: witamina E, nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk i żelazo. Jedz produkty bogate w kwas foliowy (warzywa zielonolistne – szpinak, kapusta, sałata, brokuły; sok z pomarańczy, fasola, cykoria, groszek, szparagi, rzepa, soczewica, ryż, soja, kiełki pszenicy). Unikaj żywności przetworzonej, tłuszczów trans i węglowodanów prostych. Wykreśl z jadłospisu wszelkie dania gotowe, fast food, słodycze, słone przekąski, słodzone napoje i smażone potrawy.
3. Zrezygnuj z używek
Dotyczy to i ciebie, i twojego partnera. Alkohol, papierosy i narkotyki są bardzo szkodliwe dla zdrowia twojego i rozwijającego się dziecka, a do tego obniżają płodność. Podczas ciąży i tak trzeba bezwzględnie z nich zrezygnować, warto więc zerwać z nałogami już teraz.
4. Schudnij przed ciążą
Nadwaga utrudnia zajście w ciążę, a podczas ciąży negatywnie wpływa na zdrowie twoje (może powodować zaparcia, bóle kręgosłupa i nóg, żylaki, hemoroidy) i dziecka (skutkuje nadciśnieniem ciężarnych, cukrzycą ciążową, infekcjami dróg moczowych, wysoką wagą urodzeniową). Kobietę z nadwagą lub otyłością czeka też trudny poród, dłuższy okres dochodzenia do siebie po porodzie i gorsze gojenie się ran krocza czy po cesarce. Nie bez znaczenia jest też to, że schudnięcie po ciąży będzie jeszcze trudniejsze.
5. Łykaj kwas foliowy
Niedobór kwasu foliowego przed ciążą i na samym jej początku może skutkować powstaniem u płodu poważnych wad centralnego układu nerwowego (rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, wodogłowie itd.). Dlatego kobiety planujące dziecko powinny suplementować kwas foliowy. Aby mieć pewność, że nie brakuje ci tego składnika, najlepiej przyjmuj go codziennie w dawce 0,4 mg przez co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą.
6. Wylecz zatoki
Jeśli cierpisz na nawrotowe zapalenie zatok, wylecz tę chorobę przed rozpoczęciem starań o ciążę. Nawet czasowo uśpione ognisko zapalne w dowolnym narządzie w organizmie podczas ciąży może stać się przyczyną stanu zapalnego, który zagrozi rozwojowi płodu. Organizm podczas ciąży ma obniżoną odporność, dlatego problemy z zatokami mogą się zaostrzyć. Niestety podczas ciąży możliwości skutecznego leczenia są ograniczone, dlatego nie warto czekać i lepiej uporać się z tym problemem jeszcze przed zapłodnieniem.
7. Popraw kondycję
Ciąża i urodzenie dziecka to niemały wysiłek dla organizmu, więc już dziś zacznij wzmacniać mięśnie i ogólną kondycję. Dzięki temu lepiej przejdziesz ciążę i poród. Trzy-cztery razy w tygodniu znajdź czas na swoją ulubioną formę ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Polecane jest pływanie lub joga, ponieważ te formy aktywności można uprawiać także w ciąży. Nie zapomnij też o ćwiczeniach mięśni Kegla. Dobrze wyćwiczone mięśnie dna miednicy to łatwiejszy poród, szybsze dojście do formy po porodzie i zmniejszone ryzyko nietrzymania moczu.
Mjakmama24.pl