Plamienie przed okresem. Skąd to się bierze?

2018-10-16 16:55

Plamienie to niewielkie ilości krwi pojawiające się w wydzielinie z pochwy, które nie są związane z menstruacją, ale występują na krótko przed wystąpieniem miesiączki. Co może oznaczać plamienie przed okresem?

Plamienie przed okresem

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Problemy z ciałkiem żółtym mogą powodować plamienie przed okresem
  2. Pigułki antykoncepcyjne mogą powodować plamienie przed wystąpieniem okresu
  3. A może to ciąża powoduje wystąpienie plamienia przed okresem?
  4. Czy krwawienie implantacyjne to miesiączka? Wideo
  5. Plamienie pojawia się także w czasie menopauzy
  6. Chorobowe przyczyny plamienia

Plamienie, które pojawia się przed okresem, może mieć naturalne przyczyny i nie musi oznaczać choroby. Jednak, aby ją wykluczyć, warto udać się do lekarza i sprawdzić przyczyny plamienia przed okresem.

Problemy z ciałkiem żółtym mogą powodować plamienie przed okresem

Jedną z najczęstszych przyczyn plamienia przed okresem jest niewydolność ciałka żółtego. W takiej sytuacji plamienia pojawiające się przed wystąpieniem okresem, zanikają, a następnie występuje typowe krwawienie menstruacyjne.

Niewydolność ciałka żółtego wiąże się z mniejszą produkcją progesteronu. Jego niewystarczająca ilość może skutkować wcześniejszym złuszczaniem się śluzówki macicy lub przedwczesnego obumarcia ciałka żółtego, co również może wywołać plamienie.

Jeśli lekarz wskaże taką przyczynę plamienia przed okresem, konieczna będzie terapia polegająca na suplementacji progesteronu.

Czytaj:

Zaburzenia miesiączkowania: przyczyny, rodzaje zaburzeń miesiączkowania, leczenie

Brak okresu a negatywny test ciążowy

Pigułki antykoncepcyjne mogą powodować plamienie przed wystąpieniem okresu

Plamienie przed okresem może być objawem przystosowywania się organizmu do przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych lub wkładki domacicznej. Zdarza się często, że w pierwszych miesiącach zażywania tabletek hormonalnych lub po zmianie leku na inny, organizm może reagować w ten właśnie sposób.

Plamienie może być też skutkiem nagłego odstawienia antykoncepcji (gdy zapomnimy przyjąć pigułkę lub odklei się plaster), a także wtedy, gdy środki antykoncepcyjne zostały źle dobrane.

Warto pamiętać, że plamienie przed okresem, które przedłuża się i trwa ponad pół roku, wymaga konsultacji z ginekologiem i prawdopodobnie zmiany leku na inny.

A może to ciąża powoduje wystąpienie plamienia przed okresem?

Plamienie w czasie poprzedzającym okres może okazać się krwawieniem implantacyjnym, spowodowanym zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Oznacza to, że menstruacja już się nie pojawi, ponieważ jesteś w ciąży.

Plamienie implantacyjne pojawia się zazwyczaj między 6. a 12. dniem po zapłodnieniu, czyli tuż przed spodziewaną miesiączką i trwa 2-3 dni. Jest skąpym krwawieniem, które trudno pomylić z regularnym okresem. Jego przyczyną bezpośrednią jest delikatne uszkodzenie naczyń krwionośnych w przekrwionej na skutek działania hormonów macicy, do którego dochodzi w momencie zagnieżdżania się zarodka.

Plamienie implantacyjne nie jest groźne i nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla ciąży – przeciwnie jest jej fizjologicznym objawem, choć nie musi występować u każdej przyszłej mamy.

Czytaj:

Skąpa miesiączka: przyczyny i leczenie HC

Test progesteronowy: kiedy zrobić i na czym polega?

Czy krwawienie implantacyjne to miesiączka? Wideo

Krwawienie implantacyjne a miesiączka

Plamienie pojawia się także w czasie menopauzy

Wiele kobiet w okresie okołomenopauzalnym zauważa u siebie plamienie przed okresem. Plamienie spowodowane jest niskim poziomem progesteronu, który jest charakterystycznym objawem w czasie klimakterium.

To naturalny objaw, który nie wymaga leczenie, jest jednak sygnałem o zbliżających się zmianach w organizmie kobiety. Warto powiedzieć o tym swojemu ginekologowi, choćby po to, by potwierdził, że plamienie nie ma innych, chorobowych przyczyn.

Chorobowe przyczyny plamienia

Plamienie przed okresem może mieć niestety, również inne przyczyny. Jeżeli plamienie pojawia się w okresie poprzedzającym menstruację, ale równocześnie występuje po stosunku, warto zgłosić się do ginekologa. Może to być sygnał świadczący o istnieniu nadżerki, polipów lub infekcji w narządach rodnych.

Plamienie może być również objawem istnienia mięśniaków macicy lub chlamydiozy, ale również stanów nowotworowych. W takich przypadkach towarzyszą mu zwykle bóle w podbrzuszu. Dlatego każde plamienie warto skonsultować z lekarzem, które zleci badania umożliwiające diagnozę.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie

Kalkulator miesiączkowy

Chcesz wiedzieć w której fazie cyklu miesiączkowego jesteś? Oblicz swoje dni płodne, bezpłodne i okres.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu: