Zrobiłaś już test ciążowy i wiesz, że za 9 miesięcy zostaniesz mamą. Początek ciąży zwykle nie jest przyjemny. W twoim organizmie zachodzi mnóstwo zmian – i to w błyskawicznym tempie! – które niełatwo przyjąć i zaakceptować. Niektóre wczesne objawy ciąży są ci już pewnie dobrze znane i nieźle ci dokuczają. Zobacz, jak złagodzić wczesne objawy ciąży i jak pozbyć się dolegliwości ciążowych.
Spis treści:
- Jak złagodzić mdłości i wymioty w ciąży?
- Jak złagodzić zmęczenie i senność?
- Jak złagodzić kłopoty trawienne?
- Jak złagodzić zawroty głowy?
Jak złagodzić mdłości i wymioty w ciąży?
Przez cały pierwszy trymestr bywają bardzo dokuczliwe i często występują nie tylko rano. Jeśli bardzo cię męczą mdłości i wymioty, pewnie pocieszy cię wiadomość, że... to dobra prognoza dla dziecka. Przyczyną nudności jest bowiem wysokie stężenie hormonów (m.in. beta hCG, które są ważne dla dobrego stanu łożyska i rozwoju dziecka.
Nasilone dolegliwości świadczą o tym, że jest tych hormonów bardzo dużo, co zapewnia dobry rozwój płodu. Badacze z Kanady stwierdzili nawet, że dzieci matek, które miały silne nudności, są lepiej rozwinięte intelektualnie!
- Stosuj lekkostrawną dietę, jedz mało, ale często.
- Spożywaj produkty z witaminą B, która łagodzi mdłości: płatki zbożowe, banany, tuńczyka.
- Sprawdź, co łagodzi nieprzyjemne dolegliwości w twoim przypadku (na każdą kobietę działa co innego) i stosuj to. Może to być woda z cytryną, migdały, słone paluszki lub pogryzanie ciasteczek imbirowych.
- Miej zawsze przy sobie jakąś przekąskę - także rano przy łóżku.
- Unikaj zapachów, które wywołują u ciebie mdłości, a więc zrezygnuj z perfum, odwiedzania sklepów mięsnych itd.
Czytaj także: Nietypowe sposoby na mdłości w ciąży
Powiedz o ciąży szefowi
Kodeks pracy nie ustala, kiedy trzeba to zrobić, ale lepiej z tym nie zwlekaj. Pracodawca ma prawo wiedzieć, a ty też masz teraz pewne prawa (nie wolno ci pracować przy komputerze dłużej niż 4 godziny dziennie, dźwigać ciężarów, pracować po godzinach itp.). Długa zwłoka może źle wpłynąć na twoje relacje z szefem i pozycję w pracy.
Jak złagodzić zmęczenie i senność?
Wciąż chce ci się spać? Nie przeżyjesz dnia bez drzemki? Po przyjściu do domu marzysz tylko o tym, by odpocząć? To typowe objawy wczesnej ciąży. Niektóre kobiety odczuwają wręcz skrajne zmęczenie. Dlaczego? Bo rozwój dziecka pochłania mnóstwo energii, której źródłem jest organizm matki. Masz prawo czuć się wyczerpana i senna. Nie ma sensu z tym walczyć.
- Zrezygnuj z wieczornych wyjść, w nocy przesypiaj co najmniej 9 godzin. Uwaga: nie możesz pracować na nocną zmianę – kodeks pracy tego zabrania!
- Spróbuj tak zorganizować sobie dzień, by znaleźć czas na codzienną krótką drzemkę.
- Uczucie zmęczenia potęgowane jest przez niedobory żywieniowe, dlatego zdrowo się odżywiaj, dostarczając w diecie wszystkich ważnych składników pokarmowych, zwłaszcza białek, witamin i minerałów.
Jak złagodzić kłopoty trawienne?
Wysoki poziom hormonów jest też przyczyną problemów z układem pokarmowym. Rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego i spowolnienie perystaltyki mogą powodować zgagę, zaparcia, wzdęcia. Jeśli pojawią się takie dolegliwości, przede wszystkim zmień swój sposób odżywiania.
- Zwracaj uwagę na to, co jesz i pijesz, a doraźnie stosuj dozwolone przez lekarza leki.
- Pij dużo wody mineralnej (zaczynając jeszcze przed śniadaniem), nie pij soków z kartonu ani napojów gazowanych
- Jedz dużo owoców i warzyw bogatych w błonnik.
- Unikaj potraw smażonych, tłustych, ciężkostrawnych, wysokoprzetworzonych.
Zobacz nasz poradnik: Problemy żołądkowe w ciąży: mdłości, zgaga, wzdęcia, zaparcia. SKUTECZNE SPOSOBY
Jak złagodzić zawroty głowy?
Niestety, to jeszcze nie wszystkie „przyjemności”, których teraz doświadczasz. Wciąż masz drażliwe piersi, które mogą boleć nawet od... koronki, wciąż biegasz siusiu po kilkanaście razy dziennie. Czy jest jeszcze coś, co cię zaskoczy? Tak! Mogą pojawić się zawroty głowy i omdlenia, które są skutkiem zmiany ciśnienia (np. gdy wstajesz z pozycji siedzącej bądź leżącej).
Do omdlenia może dojść, gdy ilość krwi, która przepływa przez mózg, nie wystarcza do zaopatrzenia go w odpowiednią ilość tlenu. Dzieje się tak najczęściej wskutek spadku ciśnienia, co na początku ciąży jest dość powszechne. Przyczyną omdlenia może też być niski poziom cukru we krwi, gdy ciężarna bardzo mało je lub często wymiotuje. Na szczęście, całkowite omdlenia zdarzają się niezwykle rzadko.
- Jeśli poczujesz się słabo, nie wykonuj gwałtownych ruchów, powoli usiądź, a jeśli to możliwe, ułóż nogi wyżej niż głowę.
- Unikaj długiego stania i siedzenia z nogą założoną na nogę, bo utrudnia to cyrkulację krwi.
- Posiłki jadaj częściej, najlepiej małe porcje co trzy godziny.
Pamiętaj, że te objawy wczesnej ciąży wkrótce miną. Z każdym dniem powinnaś czuć się lepiej. Staraj się dostrzegać dobre strony ciąży, np. pełne piersi, które są bardzo sexy. Poza tym teraz jak nigdy dotąd możesz siebie rozpieszczać i być rozpieszczana przez partnera. Wykorzystaj to! Taka okazja może się szybko nie powtórzyć.
Przeczytaj także: Imbir w walce z mdłościami w ciąży. Zobacz kilka sprawdzonych przepisów na dania z imbirem
Objawy ciąży, szczególnie te wczesne, mogą być mylące, dlatego warto jak najszybciej odwiedzić lekarza. Wczesne objawy ciąży to brak miesiączki, poranne mdłości i wymioty, tkliwość piersi. Jednak żaden z tych objawów nie daje pewności, że jesteś w ciąży. By potwierdzić ciążę, konieczne jest wykonanie testu ciążowego z krwi - ten z moczu nie zawsze w początkach ciąży daje miarodajny wynik
miesięcznik "M jak mama"