Manicure hybrydowy w ciąży. Czy jest bezpieczny?

2019-04-16 10:19

Manicure hybrydowy budzi wiele kontrowersji szczególnie wśród kobiet w ciąży. Popularna hybryda mimo swojej ogromnej popularności ma grono przeciwniczek, które uważają, że używanie lampy UV w ciąży może być niebezpieczne. Przeczytaj albo posłuchaj o prawdach i mitach dotyczących wykonywania hybrydy w ciąży.

Manicure hybrydowy w ciąży

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jakie są przeciwskazania do malowania paznokci lakierem hybrydowym?
  2. Czy można wykonywać manicure hybrydowy w ciąży i podczas karmienia piersią?
  3. A czy wykonywanie paznokci akrylowych w ciąży jest bezpieczne?
  4. Czy hybrydę można usunąć zmywaczem do paznokci? Czy konieczne jest użycie acetonu?
  5. Zobacz, co polecamy:
  6. W ciąży można wycinać skórki?
  7. Czy przed terminem porodu można malować paznokcie?
  8. Jak wybrać odpowiedni lakier do paznokci?
  9. Jak sprawdzić skład lakieru do paznokci?

Jakie są przeciwskazania do malowania paznokci lakierem hybrydowym?

Głównymi przeciwskazaniami do wykonania manicure hybrydowego jest grzybica lub drożdżyca. Choroby paznokci trzeba najpierw wyleczyć, zregenerować płytkę i wtedy zastanowić się nad pomalowaniem paznokci.

Do zabiegu dyskwalifikują również stany ropne i alergie na niektóre preparaty lub substancje chemiczne. Kolejnym powodem dla którego powinniśmy zrezygnować z zabiegu są zniszczone paznokcie, które najpierw trzeba poddać odpowiedniej pielęgnacji  i regeneracji.

Czytaj:

Czy w ciąży można robić paznokcie żelowe?

Paznokcie do porodu, tatuaż, soczewki kontaktowe - co przeszkadza w porodzie?

Czy można wykonywać manicure hybrydowy w ciąży i podczas karmienia piersią?

Nie ma żadnych przeciwskazań do wykonywania hybrydy w ciąży. Jeśli do tej pory poddawałyśmy się tym zabiegom, możemy je kontynuować również w czasie ciąży. Warto jednak sprawdzić skład kosmetyków, których będziemy używać.

W ciąży nie powinniśmy stosować preparatów zawierających formaldehyd, toluen czy ftalan dibutylu (DBP). Te substancje chemiczne są uznane za bardzo szkodliwe, dlatego lepiej unikać ich w ciąży! Z manicure hybrydowego bezwzględnie powinniśmy zrezygnować w czasie ciąży, jeśli wystąpiła reakcja alergiczna.

Czytaj:

Czego nie wolno robić w 1. trymestrze ciąży? 

Antyperspirant bez aluminium - czy w ciąży trzeba stosować dezodoranty bez aluminium?

Czy kosmetyki z parabenami są bezpieczne w ciąży?

A czy wykonywanie paznokci akrylowych w ciąży jest bezpieczne?

Niestety, wykonywanie sztucznych paznokci akrylowych w ciąży jest niewskazane, ze względu na szkodliwe substancje chemiczne zawarte w produktach. Oprócz tego zapach akrylu należy również do czynników szkodliwych, co więcej może powodować mdłości. Z tych zabiegów zdecydowanie rezygnujemy w czasie ciąży!

Czy hybrydę można usunąć zmywaczem do paznokci? Czy konieczne jest użycie acetonu?

Lakier hybrydowy trzeba usunąć za pomocą acetonu lub preparatu na bazie acetonu. Tylko w ten sposób płytka paznokcia pozostanie nieuszkodzona. Zdejmowanie lakieru hybrydowego najlepiej wykonać w salonie kosmetycznym, w którym wcześniej był wykonywany zabieg.

Czytaj:

Jakich kosmetyków nie używać w pierwszym trymestrze ciąży?

Solarium w ciąży, samoopalacz, opalanie natryskowe. Co można w ciąży?

Zobacz, co polecamy:

W ciąży można wycinać skórki?

Wycinanie skórek w ciąży nie jest wskazane, ponieważ wiąże się z możliwością uszkodzenia naskórka i wysokim ryzykiem powstania zakażenia.

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie odsunięcie ich za pomocą specjalnego patyczka. Jeśli jesteś w ciąży, zawsze uprzedź o tym fakcie swoją manikiurzystkę.

Czy przed terminem porodu można malować paznokcie?

Większość szpitali wymaga od przyszłych mam, aby paznokcie nie były pomalowane i najlepiej jeśli są krótko obcięte. W przypadku komplikacji okołoporodowych lekarz musi mieć możliwość oceny koloru płytki paznokcia.

Zmieniona barwa może świadczyć o zaburzeniach w pracy organizmu. Coraz częściej jednak szpitale rezygnują z tego wymogu, a stan pacjentki oceniany jest za pomocą specjalistycznego sprzętu. Jednak zanim pomalujemy paznokcie przed terminem porodu, warto dowiedzieć się, jakie zasady panują na wybranej przez nas porodówce!

Jak wybrać odpowiedni lakier do paznokci?

Choć wydaje się nieprawdopodobne, aby lakier, który zastygł na płytce paznokcia, mógł wyrządzić jakąkolwiek krzywdę – a tym bardziej przeniknąć do organizmu mamy i tą drogą dostać się do płodu – lepiej dmuchać na zimne i w trakcie ciąży nie stosować lakierów z podejrzanymi składnikami (formaldehyd, toluen, ftalany). Już w trakcie nakładania lakieru unoszą się z niego substancje lotne, które wdycha każda kobieta malująca paznokcie.

Pomalowane paznokcie mają też kontakt ze składnikami potraw w trakcie ich przygotowywania, i z ustami – np. wtedy, gdy jesz kanapki. Gdy są wilgotne, odparowujące z nich chemiczne cząsteczki również unoszą się dookoła. Choć nikt nie prowadził badań, jak to może wpływać na wszystkie przyszłe mamy, istnieją doniesienia o niekorzystnym wpływie lakierów zawierających toluen, formaldehyd lub ftalany na będące w ciąży manikiurzystki – w tej grupie zawodowej częściej zdarzały się porody przedwczesne, dzieci z wadami wrodzonymi, a nawet poronienia.

Jeśli więc nie masz pewności co do składu lakieru, manicure najlepiej robić w salonie – gdy uprzedzisz kosmetyczkę o ciąży, dobierze ona wtedy produkt, który nie zawiera żadnego z tych trzech związków.

Dobrze wiedzieć

Jak sprawdzić skład lakieru do paznokci?

Zgodnie z przepisami producent lub dystrybutor musi udostępnić klientom informację o składzie kosmetyków, a więc i lakierów do paznokci. Zazwyczaj lakiery sprzedawane w tekturowych opakowaniach skład mają wyszczególniony na jednym z boków.

Lakiery sprzedawane wyłącznie w buteleczkach mają doklejoną z tyłu miniksiążeczkę lub etykietę z niezbędnymi informacjami. Gdy jednak opakowanie jest zbyt małe, by można było zawrzeć na nim konieczne dane, producent może umieścić je na swojej stronie internetowej lub udostępniać je bezpośrednio na żądanie klientki, np. za pośrednictwem infolinii.