Wahania nastroju w ciąży - charakterystyczny objaw ciąży

2019-07-23 13:17

Wahania nastroju to objawy wczesnej ciąży, ale nie tylko. Są charakterystyczne dla całych 9 miesięcy. Ciąża to bowiem czas, kiedy przez kobietę przelewa się cała gama uczuć, nastrojów, wrażeń i humorów. Skąd się biorą i co ma na nie wpływ? Sprawdź, na jakie emocje w ciąży powinnaś się przygotować.

emocje w ciąży

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Emocje w ciąży zmieniają się wraz z każdym trymestrem.

Wahania nastroju w ciąży obrosły już w legendę. Szalony śmiech, a po chwili łzy, których mnie można powstrzymać lub wściekłość bez powodu: to emocje charakterystyczne dla przyszłej mamy.

Spis treści:

  1. Wahania nastroju i humory w ciąży - prawda czy mit?
  2. Wszystkiemu winne hormony
  3. Reakcja na nową sytuację
  4. Fatalne samopoczucie

Wahania nastroju i humory w ciąży - prawda czy mit?

Większość kobiet w trakcie oczekiwania na dziecko nie potrafi zapanować nad swoimi humorami, co boleśnie odczuwa ich najbliższe otoczenie. Część z nich jest legendą opowiadaną przez mężów, ale część – rzeczywiście pojawia się, bo wynika z fizjologii - to emocje związane z burzą hormonalną.

W organizmie przyszłej mamy zachodzą zmiany – między innymi te dotyczące poziomu hormonów, które odpowiadają za nastrój. Nagły spadek jednych i wzrost drugich powoduje na początku ciąży, że kobieta zachowuje się czasem nietypowo, a nawet irracjonalnie.

Czytaj:

Wczesne objawy ciąży. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach wynik testu ciążowego jest miarodajny?

Wszystkiemu winne hormony

Od momentu zapłodnienia wydzielanie hormonów szybko rośnie: stężenie progesteronu wzrasta niemal stukrotnie, znacznie zwiększa się też produkcja estrogenów, prolaktynyi innych hormonów.

Skutkiem ich działania są nie tylko zmiany fizyczne czy fizjologiczne. Hormony wpływają też na psychikę, a przejawia się to w niestabilności emocjonalnej, potocznie zwanej huśtawką nastrojów lub – jeszcze gorzej – ciążowymi humorami. Tymczasem nie są to żadne humory ani fochy.

Estrogen działa na komórki mózgowe stymulująco, dlatego pod jego wpływem postrzegasz życie jako piękne: wszystko przynosi satysfakcję, nie ma problemów, których nie da się rozwiązać, partner jest czuły i wspaniały. Estrogen to hormon optymizmu.

Progesteron natomiast ma właściwości blokujące przepływ krwi w mózgu, tlenu i glukozy, w efekcie mózg nie jest odpowiednio „odżywiony”. W ten sposób progesteron wywołuje uczucie wyciszenia, spokoju, smutku, a w późniejszym etapie – rozdrażnienia, które często idzie w parze ze zmęczeniem. Hormony te działają więc w sposób przeciwstawny!

Biorąc pod uwagę fakt, że obu jest teraz znacznie więcej oraz że ich stężenie we krwi zmienia się w ciągu doby, trudno się dziwić, że organizm wariuje. Dostaje przecież sprzeczne sygnały i dyspozycje.

Stąd te emocjonalne huśtawki: od euforii do przygnębienia, od gniewu i złości do poczucia zagubienia i bezradności. Taka niestabilność jest trudna do zniesienia – i dla ciebie samej, i dla otoczenia – sprzyja kłótniom i konfliktom, a w tobie wywołuje rozdrażnienie, że nie panujesz nad swoimi emocjami.

Czytaj:

Nietypowe wczesne objawy ciąży. Co może Cię zaskoczyć?

Ile tygodni trwa ciąża? Jak obliczyć początek ciąży?

Jakie są inne wczesne objawy ciąży? Zobacz film

Wczesne objawy ciąży

Reakcja na nową sytuację

Wahania nastroju w ciąży mogą mieć też swoje źródło w zwykłych reakcjach, które towarzyszą każdej rewolucji życiowej. A taką jest na pewno wieść o dziecku, które ma przyjść na świat.

Początek ciąży mija zazwyczaj pod znakiem niedowierzania. Gdy dwie kreski na teście ciążowym stają się faktem, świat wiruje przed oczami! Nawet jeśli starałaś się o dziecko i świadomie nie stosowałaś żadnych zabezpieczeń, jesteś w szoku, że oto ty: Basia, Magda, Ania... za kilka miesięcy zostaniesz matką!

Początek ciąży to dla ciebie czas, w którym musisz oswoić się z tą myślą. Musi do ciebie dotrzeć, że nie jesteś już odpowiedzialna wyłącznie za siebie, ale również za życie i zdrowie drugie człowieka – maleńkiej istotki, która rozwija się pod twoim sercem.

Pogódź się też z tym, że czekają cię zmiany: będziesz musiała odłożyć ulubione treningi na siłowni na później, może rzucić palenie, zrezygnować z pracy?

Nic dziwnego, że wiele kobiet po chwilowym szoku zaczyna odczuwać zwykły lęk. Boją się, czy nowe życie im się spodoba, czy dadzą radę podołać nowym obowiązkom, czy nadal będą miały czas dla siebie i męża, czy ich związek przetrwa trudne chwile? Typowym powodem ciążowych lęków są pieniądze, a raczej ich niedostatek – wiadomo, że dziecko "kosztuje".

Te obawy są normalne, ale część z nas radzi sobie z nimi lepiej, część – gorzej, zwłaszcza jeśli nie mamy oparcia w rodzinie lub w partnerze.

Czytaj:

Humory w ciąży: winna dieta w ciąży czy burza hormonów?

Wydatki na dziecko: ile kosztuje dziecko? Sprawdź, ile wydaje przeciętna polska rodzina

Fatalne samopoczucie

To jednak nie jedyne powody wahań nastroju. Do zmiennych humorów może przyczynić się też fatalne samopoczucie, które jest charakterystyczne dla pierwszych miesięcy ciąży.

Z powodu osłabienia i ciągłych mdłości, za które jest odpowiedzialna jest gonadotropina kosmówkowa hCG, czujesz się wiecznie zmęczona – wzrost poziomu estrogenów sprawia, że masz kłopoty ze snem, więc nawet nie masz możliwości się wyspać. Nudności powodują też, że nie masz ochoty na wizyty u znajomych, pójście do kina, nie mówiąc już o seksie!

Im bardziej zaawansowaną ciąża, tym mniejsze mdłości, ale i większy brzuch. Dla wielu kobiet może to być powód do mniejszej aktywności lub całkowitej rezygnacji (dotyczy to zwłaszcza kobiet, które mają ciążę zagrożoną.

Poczucie, że nie możesz sama umyć okien, zrobić zakupów, czy konieczność rezygnacji z pracy, dla wielu przyszłych mam może okazać się nie do zniesienia. Nic dziwnego, że są rozdrażnione i stają się tykającą bombą.

Czytaj:

Kalendarz badań w ciąży

Czego nie wolno robić w I trymestrze ciąży?

TEST: Czy jesteś zagrożona anemią ciążową?

Pytanie 1 z 10
Odkąd zaszłaś w ciążę, wręcz nie możesz patrzeć się na mięso