Skuteczne i bezpieczne zioła na lepsze trawienie w ciąży

2020-04-01 9:41

Skuteczne i bezpieczne zioła to dobry sposób na trawienie. Organizm ciężarnej kobiety funkcjonuje inaczej, więc każda potrawa może okazać się sprawdzianem dla jej układu trawiennego. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką zioła na trawienie.

Skuteczne i bezpieczne zioła na lepsze trawienie

i

Autor: Getty images

Zioła na trawienie są skuteczne i bezpieczne dla ciężarnych, które w okresie oczekiwania na dziecko często mają kłopoty żołądkowe. Wzdęcia, zaparcia, niestrawność – w ciąży występują częściej niż dotąd.

Spis treści:

  1. Kłopoty z trawieniem w ciąży
  2. Zioła na lepsze trawienie
  3. Mieszanki na wiele problemów

Kłopoty z trawieniem w ciąży

To dlatego, że hormony ciążowe spowalniają perystaltykę jelit – pokarm przesuwa się wolniej przez układ trawienny i dłużej w nim zalega. Dodatkowo rosnąca macica uciska sąsiadujące z nią narządy, co utrudnia proces trawienia.

Dlatego warto wystrzegać się w ciąży potraw ciężkostrawnych (smażonych, tłustych), a także wzdymających (warzywa strączkowe, kapusta). Tylko jak tu się im oprzeć, gdy zachcianki ciążowe nie dają żyć?

Czytaj: ZIOŁA W CIĄŻY. Przewodnik po ziołach dla kobiet w ciąży

Zaparcia w ciąży: 10 sposobów na zatwardzenie w ciąży

Zioła na lepsze trawienie

Co jednak robić, jeśli mimo zachowywania ostrożności coś ci zaszkodziło i cierpisz z powodu niestrawności?

Lżejsze przypadki niestrawności można skutecznie leczyć za pomocą ziół. Zwłaszcza że często są to zioła bardzo popularne, obecne na co dzień w wielu domach, a więc można po nie sięgnąć, gdy apteki są zamknięte.

W naszym tekście uwzględniliśmy tylko te zioła, które można stosować w ciąży bez obaw.

  • Mięta pieprzowa

Liście mięty zawierają 1,5–3 proc. olejku, którego głównym składnikiem jest mentol, a ponadto – ponad 30 innych substancji (m.in. garbniki, sterole, flawonoidy, triterpeny, witamina C, prowitamina A, składniki mineralne).

Dzięki temu mięta ma doskonały wpływ na układ pokarmowy, łagodząc wszelkie dolegliwości trawienne. Wykazuje działanie rozkurczowe, usprawnia pracę jelit, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, pobudza wytwarzanie żółci, i działa wiatropędnie, pobudza czynności wydzielnicze żołądka i wątroby, stymuluje procesy trawienia.

Kiedy pomoże? Napar z liści mięty warto i należy pić w razie niestrawności wywołanej niedostatecznym wydzielaniem soku żołądkowego, przy bólach brzucha, wzdęciach, w stanach skurczowych mięśni jelit.

Przepis na napar z liści mięty: łyżkę stołową liści zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać przez 10 minut pod przykryciem. Przecedzić i pić przed jedzeniem.

  • Melisa lekarska

Podobnie jak liść mięty ma właściwości rozkurczowe, a więc reguluje pracę jelit i żołądka – ułatwia trawienie, łagodzi dolegliwości przewodu pokarmowego.

Wykazuje też działanie uspokajające, wiatropędne, przeciwskurczowe, przeciwbakteryjne, reguluje metabolizm wątroby.

Kiedy pomoże? Warto tu podkreślić, że melisa to również uznany środek o działaniu uspokajającym i łagodzącym napięcie nerwowe, dlatego jest szczególnie polecana przy niestrawnościach połączonych z uczuciem niepokoju, zdenerwowania lub stanami depresyjnymi.

Przepis na napar: łyżkę liści melisy zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać przez 15 minut pod przykryciem. Pić po 3–4 łyżki, kilka razy dziennie. Liście melisy lekarskiej – świeże lub suszone – są również cenną przyprawą, można je dodawać do zup, sałat, sosów, dań mięsnych, rybnych, a także napojów i koktajli.

Czytaj: Depresja poporodowa: co to jest i jak pokonać depresję po porodzie? Wywiad z ekspertem

Omdlenia i zawroty głowy w ciąży. Czy trzeba się nimi niepokoić?

Jakich ziół nie możesz stosować latem?
  • Rumianek pospolity

W ziołolecznictwie wykorzystuje się kwiat (koszyczek) lub też całe ziele rumianku. Kwiat rumianku zawiera olejek eteryczny, flawonoidy, cholinę, fitosterole, kumaryny.

Działa przeciwzapalnie, uspokajająco, rozkurczowo i lekko przeczyszczająco, normalizuje pracę przewodu pokarmowego, zapobiegając kłopotom trawiennym.

Kiedy pomoże? W stanach zapalnych przewodu pokarmowego, skurczach żołądka i jelit, wzdęciach, dolegliwościach żołądkowych na tle nerwowym.

Napar z rumianku: dwie łyżki kwiatów rumianku zalać pół litra wrzącej wody i zaparzać przez 10 minut pod przykryciem. Pić po pół szklanki trzy–cztery razy dziennie.

  • Owoc kminku

To popularna w Polsce przyprawa, która od stuleci jest znana jako środek łagodzący dolegliwości trawienne. Zawarty w owocach kminku olejek eteryczny działa rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit i przewodów żółciowych, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, działa wiatropędnie, a także przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Kiedy pomoże? Kminek warto stosować przy takich objawach i dolegliwościach, jak: odbijanie, wzdęcia, bóle brzucha, lekkie zaparcia, kolka jelitowa.

Napar z kminku: łyżeczkę (do herbaty) owoców kminku zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem przez 15 minut. Przecedzić i pić dwa, trzy razy dziennie, po posiłkach.

Warto też stosować owoce kminku jako przyprawę – nadają się do dań mięsnych, wędlin, serów czy sałatek.

Czytaj: Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Zioła dla dziecka - napary roślinne zamiast leków

  • Koper włoski

Owoc kopru włoskiego działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, rozkurczowo i uspokajająco. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, reguluje trawienie, ułatwia wydzielanie gazów.

Kiedy pomoże? Koper włoski słynie ze swej skuteczności w łagodzeniu wzdęć. Jest również zalecany przy bólach brzucha, zatruciach pokarmowych i zaparciach.

Przepis na napar: łyżkę owoców kopru zalać dwiema szklankami wrzącej wody i zaparzać przez 20 minut pod przykryciem. Pić po pół szklanki, trzy–cztery razy dziennie.

  • Prawoślaz lekarski

Korzeń prawoślazu zawiera do 10 proc. związków śluzowych, a także betainę, asparaginę, wiele witamin i pierwiastków. Ma działanie osłaniające i przeciwzapalne w infekcjach przewodu pokarmowego, a także rozwalniające.

Kiedy pomoże? W nadkwaśności i nieżycie żołądka, nadmiernym wydzielaniu soku żołądkowego, w zaparciach i... biegunkach.

Macerat: 2 łyżki rozdrobnionego korzenia prawoślazu zalać dwiema szklankami ciepłej wody i zostawić na noc pod przykryciem. Rano lekko podgrzać i przecedzić. Pić po 1/3 szklanki, trzy razy dziennie.

  • Anyż gwiaździsty

To wysuszone owoce drzewa o nazwie badian właściwy. Charakterystyczne ośmioramienne gwiazdki mają wiele właściwości leczniczych: pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, działają rozkurczowo i wiatropędnie oraz przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.

Kiedy pomoże? Przy bólu brzucha, kolce jelitowej, a także przy wzdęciach i gazach.

Wywar z anyżu: łyżkę gwiazdek anyżu zalej szklanką wrzątku i gotuj przez 10 minut w garnuszku, na małym ogniu. Przecedź i pij trzy razy dziennie po pół szklanki wywaru.

Mieszanki na wiele problemów

Warto też łączyć kilka ziół, aby wzmocnić efekt ich działania. Oto przepisy na mieszanki, które sprawdzą się w leczeniu problemów ze strony układu pokarmowego.

  • Na przejedzenie: wymieszaj po łyżeczce suszonego ziela melisy, mięty i dziurawca. Zalej szklanką wrzątku. Parz 10 minut i wypij.
  • Przeciw wzdęciom: wymieszaj 4 łyżeczki mięty, 3 łyżeczki anyżu, po 2 łyżeczki kminku i rumianku. 2 łyżeczki mieszanki zalej szklanką wrzątku i zaparzaj przez 10 minut.
  • Na kurczowe bóle brzucha: weź tyle samo (np. po 50 g) koszyczka rumianku, liści melisy i kwiatu lipy, wymieszaj. 2 łyżeczki mieszanki zalej szklanką wrzątku i parz 10 minut. Przecedź i pij (do 3 razy dziennie).
  • Łagodzące zgagę: łyżeczkę prawoślazu i tyle samo rdestu wielokwiatowego zalej szklanką wrzątku, przykryj i parz 10 minut. Odcedź, pij chłodny napój małymi łyczkami.