Parcie na pęcherz przed okresem i w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

2020-08-27 12:53

Parcie na pęcherz przed okresem i w ciąży (określane również jako parcie na mocz) jest dolegliwością, która może przytrafić się każdej kobiecie. Istnieją różne przyczyny parcia na mocz - inne problemy doprowadzają do pojawiania się tego problemu przed okresem, a jeszcze inne odpowiedzialne są za parcie na pęcherz w czasie ciąży.

Parcie na pęcherz

i

Autor: Getty images

Parcie na pęcherz w ciąży i przed okresem z pewnością można uznać za dość uciążliwą dolegliwość. W końcu w sytuacji, gdy odczuwa się nagłą potrzebę oddania moczu, toaleta nie zawsze jest w pobliżu. Parcie na pęcherz – szczególnie doświadczane bardzo często – może w wyjątkowy sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie. Problem miewa rozmaite podłoże.

Spis treści:

  1. Przyczyny parcia na pęcherz przed okresem
  2. Parcie na pęcherz przed miesiączką a zespół pęcherza nadreaktywnego
  3. Parcie na pęcherz a endometrioza pęcherza moczowego
  4. Przyczyny parcia na pęcherz w ciąży
  5. Parcie na pęcherz a infekcja układu moczowego
  6. Parcie na pęcherz - domowe sposoby

Przyczyny parcia na pęcherz przed okresem

Przed miesiączką kobiety odczuwają bardzo wiele różnych dolegliwości. Jedne pacjentki najbardziej skarżą się na drażliwość i wahania nastroju, inne odczuwają poprzedzający okres ból piersi, a u jeszcze innych zwiastunem nadchodzącej miesiączki są silne bóle głowy. Zdarza się jednak i tak, że kobieta doświadcza parcia na pęcherz przed okresem. Z czego wynika ten problem?

Najczęściej parcie na mocz przed miesiączką spowodowane jest zmianami hormonalnymi zachodzącymi w cyklu. W drugiej połowie cyklu – czyli po owulacji i przed miesiączką – w kobiecym organizmie krążą duże ilości progesteronu. Hormon ten wykazuje wiele różnych działań, jednym z nich jest zatrzymywanie wody w organizmie.

W okresie bezpośrednio poprzedzającym miesiączkę, stężenia wspomnianego hormonu drastycznie się jednak obniżają. Prowadzi to nie tylko do tego, że woda przestaje być zatrzymywana w organizmie – płyn, który został zgromadzony wcześniej, musi zostać po prostu wydalony. Opisany mechanizm stanowi najczęstszą, ale niejedyną przyczynę występowania parcia na pęcherz przed okresem.

Przyczyny parcia na pęcherz w ciąży

Kobietom zdarza się odczuwać parcie na mocz przed okresem, ale i w ciąży. Parcie na pęcherz w ciąży jest spotykane częściej niż parcie na mocz przed okresem. 

Typowo za pierwsze objawy ciąży uznawane są m.in. brak miesiączki czy występowanie nudności. Ale o tym, czy kobieta zaszła w ciążę, przekonywać może całkowicie inna dolegliwość, którą jest właśnie występowanie parcia na mocz.

Pojawiać się ono może bardzo wcześnie, bo już w pierwszych kilku dniach od zapłodnienia. Stan ten wywołuje progesteron - hormon, który prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie, ale i stymuluje obecne w ścianach pęcherza moczowego włókna mięśniowe do obkurczania się. Efektem jest to, że ciężarna częściej odczuwa potrzebę odwiedzenia toalety.

Winne za parcie na mocz w ciąży są jednak nie tylko hormony. Z pęcherzem moczowym sąsiaduje macica. Wraz z tym, jak macica powiększa się z rozwojem dziecka, dochodzi do coraz to większego uciskania pęcherza moczowego. To zjawisko również prowadzi do tego, że przyszła mama często czuje parcie na mocz.

Parcie na pęcherz przed miesiączką a zespół pęcherza nadreaktywnego

Nie tylko wyżej opisane zmiany stężeń hormonów płciowych mogą skutkować problemem, którym jest parcie na pęcherz przed okresem. Jedną z jednostek chorobowych, które mogą sprzyjać takiej dolegliwości, jest zespół pęcherza nadreaktywnego.

Objawy tego problemu pojawiają się zarówno spontanicznie, jak i w pewnych określonych sytuacjach. Parciu na mocz, spowodowanemu zespołem pęcherza nadreaktywnego, sprzyjają:

  • stres
  • nagła zmiana temperatury otoczenia
  • silne emocje
  • miesiączka

Parcie na pęcherz a endometrioza pęcherza moczowego

Innym schorzeniem, przez które może pojawiać się parcie na mocz przed miesiączką, jest endometrioza pęcherza moczowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że endometrioza w tej lokalizacji jest niezwykle rzadka, a do tego nawet jeżeli endometrium umiejscowi się w obrębie pęcherza moczowego pacjentki, to wcale nie muszą się u niej pojawiać jakiekolwiek objawy tego problemu.

Jednak gdy to schorzenie prowadzi do dolegliwości, mogą nimi być nie tylko parcie na mocz przed miesiączką, ale i dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza czy pojawianie się krwi w moczu.

Parcie na pęcherz a infekcja układu moczowego

Samo parcie na mocz – czy to w ciąży, czy przed okresem – nie musi być źródłem poważnych obaw o stan zdrowia. Zdecydowanie inaczej jest jednak wtedy, gdy poza częstym uczuciem konieczności oddania moczu kobieta odnotowuje pojawienie się u siebie  innych dolegliwości.

Niepokoić powinno chociażby zaczerwienienie okolic intymnych, występowanie w ich okolicach świądu czy pojawianie się dolegliwości bólowych w trakcie oddawania moczu. Te zjawiska mogą świadczyć m.in. o jakiejś infekcji układu moczowego.

Z lekarzem należy skonsultować się również i wtedy, gdy parciu na mocz towarzyszy pojawianie się krwi w moczu, gorączka czy silne dolegliwości podbrzusza lub brzucha.

Parcie na pęcherz - czy pomogą domowe sposoby?

Powyższe pytanie często zadają sobie ciężarne, które zmagają się z parciem na mocz. U przyszłych mam bowiem ten problem jest niejako fizjologiczny i nie wdraża się z jego powodu jakiegokolwiek leczenia. Istnieją jednak sposoby, aby choćby częściowo doprowadzić do zmniejszenia parcia na mocz w ciąży.

1. Ograniczenie spożywania płynów. Przede wszystkim przyszła mama powinna zwracać czujniejszą uwagę na to, co i w jakich ilościach pije. Ciężarna, która zmaga się z częstym parciem na mocz, powinna unikać tych napojów, które działają moczopędnie. Zwłaszcza ograniczenie spożycia kawy i herbaty może doprowadzić do tego, że problem zmniejszy swoje nasilenie.

2. Niespożywanie dużej ilości płynów przed snem. Parcie na pęcherz z pewnością zawsze jest uciążliwe, najwięcej jednak trudności wzbudza pojawianie się tego uczucia w nocy, kiedy kobieta wybudza się ze snu. W takim przypadku można podjąć się prób ograniczenia spożywania płynów w godzinach wieczornych (lub nawet już późnym popołudniem).

Tutaj jednak należy podkreślić konieczność zachowania rozwagi – zbyt duże ograniczenie spożywania płynów stwarza ryzyko odwodnienia, którego skutki – zarówno dla matki, jak i dla jej dziecka – mogą być bardzo groźne.

Czytaj:

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego i jak je leczyć? Wideo