Spis treści
- Wietrzenie materaca
- Odkurzanie
- Czyszczenie parą
- Wywabianie zapachu z materaca
- Obracanie stronami
- Suszenie materacyka
- Pranie pokrowca
Wiele mam zadaje sobie pytanie, jak utrzymać materacyk w czystości. To ważne, ponieważ niemowlęta, zwłaszcza te młodsze, sporą część doby spędzają w łóżeczku. Dlatego odpowiedni materac jest dla malca – i jego stanu zdrowia – bardzo ważny. To od niego w dużej mierze zależy, czy ciało maluszka będzie odpowiednio podparte na całej długości, co pomoże zapobiec jego zniekształceniom, a tym samym wadom postawy w przyszłości.
Równie ważne jak rodzaj materacyka jest jego stan. Współczesne materacyki dla niemowląt nierzadko mają skomplikowane konstrukcje, a ich wypełnienia – by odpowiednio pełniły swoją rolę – muszą być czyste i suche. A wiadomo, że dzieciom zdarzają się wypadki: niekiedy przemięknie pieluszka, czasem uleje się mleko.
Czytaj również:
Kręgosłup niemowlaka. Jak dbać o prawidłową postawę dziecka?
Wady postawy powstają już u niemowląt. Jakie błędy je powodują?
Dlatego zawczasu warto zabezpieczyć go przed zamoczeniem, stosując odpowiednią ochronę, a gdyby mimo wszystko doszło do zabrudzeń, trzeba go szybko oczyścić i wysuszyć, stosując odpowiednią technikę.
Oto najważniejsze zasady pielęgnacji materacyka:
- Wietrzenie materaca
- Odkurzanie
- Czyszczenie parą
- Wywabianie zapachu z materaca
- Obracanie stronami
- Suszenie materacyka
- Pranie pokrowca
Wietrzenie materaca
W niemowlęcym łóżeczku zazwyczaj jest ciepło i wilgotno. To znakomite środowisko dla roztoczy, które właśnie w takich warunkach zaczynają się rozmnażać. Ich odchody pozostają w materacu i mogą wywoływać reakcje alergiczne. By nie dopuścić do mnożenia się tych pajęczaków, materacyk warto często wietrzyć – w sezonie grzewczym nawet co drugi, trzeci dzień.
W dniu wietrzenia gdy maluszek obudzi się i wyjmiesz go z łóżeczka, od razu zdejmij pościel i prześcieradło – dzięki temu do materaca i jego pokrowca będzie docierało świeże powietrze. W chłodne dni warto od czasu do czasu zdjąć materac ze stelaża i ustawić na kilkanaście minut blisko otwartego okna.
Czytaj również:
MATERAC do łóżeczka: jak wybrać najlepszy?
Odkurzanie
Raz w miesiącu warto również odkurzyć materac. Odkurzanie usuwa nie tylko resztki roztoczy, ale też złuszczony naskórek czy włosy. Wiele odkurzaczy ma specjalne szczotki i końcówki do czyszczenia materacy, można go też odkurzyć za pomocą tej samej szczotki, którą czyścisz dywan, trzeba ją jednak wcześniej dokładnie umyć i osuszyć.
Czyszczenie parą
Niektóre materace piankowe i lateksowe można czyścić z pomocą urządzeń generujących parę (taki zabieg przy okazji skutecznie dezynfekuje wnętrze materacyka). Jest to polecane jednak wyłącznie w przypadku, gdy materac jest mocno zabrudzony. Ponieważ czyszczenie parą odbywa się w wysokich temperaturach, warto się wcześniej upewnić, czy w przypadku materacyka, który posiadacie, jest to dozwolone, i czy nie wpłynie negatywnie na stan oraz właściwości produktu. Konkretne informacje powinny znajdować się w instrukcji lub na stronie internetowej producenta.
Wywabianie zapachu z materaca
Gdyby okazało się, że materac nieprzyjemnie pachnie, warto zastosować prosty, domowy sposób, dzięki któremu nie tylko pozbędziesz się tego zapachu (niezależnie od tego, czy jest to zapach moczu, czy stęchlizny), ale też zdezynfekujesz materac. To antybakteryjna mieszanka sody i olejku herbacianego. Jej przygotowanie i stosowanie jest bardzo proste: pół szklanki sody należy skropić kilkoma kroplami olejku, rozsypać mieszankę na materacu i po godzinie zebrać ją odkurzaczem. Tę samą czynność powtarzamy po drugiej stronie materacyka.
Czytaj również:
Łóżeczko niemowlaka: co powinno się w nim znaleźć?
Obracanie stronami
Materacyki dla niemowląt, w zależności od tego, z czego są zbudowane, mogą mieć jedną lub dwie strony użytkowe. Jeśli obie te strony mają taką samą konstrukcję, co kilka miesięcy powinno się je obracać stronami (góra/dół i lewo/prawo – tak, by nóżki malca znalazły się tam, gdzie wcześniej była główka), po to, by żadna ze stron nadmiernie się nie odkształciła.
Bywa też tak, że jedna strona materacyka przeznaczona jest dla noworodków i niemowląt do 9. miesiąca życia, druga natomiast dla dzieci nieco starszych, które ważą więcej. To ważne, bo wtedy materac należy obrócić na drugą stronę w określonym momencie.
Ponieważ w tym przypadku sporo zależy od typu i konstrukcji materacyka, warto jeszcze przed pierwszym użyciem materaca dokładnie przeczytać instrukcję, w której producent wyjaśnia, jak jest w przypadku waszego modelu i stosować się do zaleceń.
Suszenie materacyka
Może się zdarzyć, że mimo osłony materac się zamoczy (np. gdy zdejmiesz pokrowiec ochronny do prania). Wtedy materac trzeba ustawić pionowo, by nadmiar płynu spłynął z tkaniny, a następnie położyć go w taki sposób, by wilgoć mogła z niego odparować i by szybko wysechł. W sezonie grzewczym warto go ustawić w pobliżu grzejnika na dużej suszarce do bielizny lub na podstawie z dwóch przysuniętych do siebie krzeseł, by powietrze mogło docierać do niego również od spodu.
Pranie pokrowca
By pokrowiec wyglądał estetycznie, co jakiś czas trzeba go wyprać nawet, jeśli nie jest poplamiony. Instrukcja prania powinna być na specjalnej metce od wewnętrznej strony, pod suwakiem. Sposób prania zależy bowiem od tkaniny, z jakiej został wykonany, a także od właściwości samego pokrowca.
Zazwyczaj większość pokrowców można prać ręcznie, czyścić miejscowo mokrą gąbką lub prać w pralce w temperaturze do 40 lub do 60 st C, w programie do dzianin delikatnych, bez wirowania i suszenia w suszarce automatycznej. Do prania można używać wyłącznie delikatnych detergentów, zalecanych przez producenta. Po praniu pokrowiec trzeba wysuszyć w temperaturze pokojowej – by nie stracił kształtu, trzeba go suszyć w pozycji poziomej.