Ludziki z plasteliny krok po kroku

2018-11-07 13:52

Ludziki z plasteliny nie wymagają wielkich umiejętności. Wystarczy opakowanie plasteliny i łatwa instrukcja, by z kawałka kolorowej masy wyczarować prawdziwe cuda. Oto ludziki z plasteliny krok po kroku.

Plastelina

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Ludziki z plasteliny
  2. Wybieramy plastelinę
  3. Figurki z plasteliny
  4. Ludziki z plasteliny – krok po kroku
  5. Jak zrobić ludzika z plasteliny – instrukcja 
  6. Głowa ludzika
  7. Tułów i spodnie
  8. Łączenie poszczególnych elementów
  9. Dłonie ludzika
  10. Detale ludzika

Ludziki z plasteliny

Lepienie z plasteliny to kreatywne zajęcie, na dodatek wspierające rozwój małej motoryki u dzieci. Plastelina to świetny materiał, który warto wykorzystać w terapii integracji sensorycznej.

Lepienie z plasteliny rozwija zmysły, pobudza wyobraźnię, ćwiczy zręczność, a to wszystko na dodatek dostarcza wielkiej frajdy. Jednym słowem – nauka przez zabawę.

Wybieramy plastelinę

Bawiąc się plasteliną, szczególnie z małymi dziećmi, należy uważać, by zabawa była bezpieczna. Nie kupujmy plasteliny pachnącej, która może zachęcać dzieci do próbowania jej smaku.

Sprawdzajmy również atesty tego produktu, by mieć pewność, że masa jest nietoksyczna i nie wywoła reakcji alergicznych. Dla własnego dobra, zapewnijmy ochronę mebli i dywanów, bo plastelina bardzo lubi pozostawiać po sobie pamiątki, które trudno usunąć.

Figurki z plasteliny

Ograniczeniem powinna być tylko nasza i dziecka wyobraźnia. Najpopularniejsze są wszelkiego rodzaju zwierzątka i ludziki. Plastelina może nam też posłużyć do robienia płaskorzeźb np. poprzez naklejanie plasteliny na kartkę bloku technicznego.

Ten rodzaj zabawy warto wybrać na początek. Jeśli chcemy wykonać zwierzątka lub ludziki z plasteliny, nie potrzeba talentu. Najlepiej jest skorzystać z instrukcji, która pozwoli nawet dziecku ulepić idealną figurkę.

Czytaj:

Prace plastyczne jesień. 5 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dekoracje z dyni dla dzieci. 5 pomysłów na ozdoby z dyni

Zabawa - czym dla dziecka jest zabawa i jak wpływa na rozwój najmłodszych?

Ludziki z plasteliny – krok po kroku

By przystąpić do pracy, należy przygotować do lepienia odpowiednie miejsce. Najlepszym jest stół lub biurko, na którym będziemy mogli kształtować plastelinę. Pamiętajmy o zabezpieczeniu powierzchni przed zabrudzeniem np. kawałkiem folii lub plastikową podkładką.

Plastelina do lepienia musi być najpierw dobrze wyrobiona tzn. zmiękczona. Każdą plastelinę ogrzewamy w dłoniach i ugniatamy, by stała się miękka i elastyczna. Z takiej plasteliny o wiele łatwiej jest uzyskać pożądany kształt, a sama praca jest o wiele przyjemniejsza i efektywniejsza.

Jak zrobić ludzika z plasteliny – instrukcja 

1. Z kawałka plasteliny kształtujemy główkę ludzika. Najpierw najlepiej jest zrobić kulkę, następnie ją nieco wyciągnąć, a później lekko spłaszczyć górną część. 2. Bierzemy kawałek plasteliny w kolorze włosów i wałkujemy go, by powstała cienka warstwa o okrągłym kształcie. 3. Nakładamy „włosy” na główkę i dociskamy.

Plastelina 1

i

Autor: Anna Kuliberda

Głowa ludzika

4. Wygładzamy włosy i dociskamy tak, by z przodu główki włosy tworzyły grzywkę, a z tyłu zasłaniały całą główkę. 5. Nadmierną ilość plasteliny odrywamy. 6. Zaostrzonym czubkiem np. ołówka nakłuwamy dwie dziurki w miejsce oczu. 7. Z kawałka plasteliny wyrabiamy malutkie kuleczki, które umieszczamy w oczodołach. 8. Z plasteliny robimy małe uszy i doklejamy do główki.

Plastelina 2

i

Autor: Anna Kuliberda

Tułów i spodnie

9. Z nowego kawałka plasteliny w innym kolorze wyrabiamy kształt gruszki. Docelowo będzie to tułów oraz spodnie naszego ludzika. 10. Rozcinamy kształt na pół, ale nie przepoławiamy do końca. 11. W dolnej części, po obu stronach rozcięcia robimy dziurki, dzięki którym będzie łatwiej zamocować ludzikowi buty. 12. Z nowego kawałka plasteliny kształtujemy dwie kulki, które staną się potem butami.

plastelina 3

i

Autor: Anna Kuliberda

Łączenie poszczególnych elementów

13. Doklejamy buty do spodni, dociskamy i spłaszczamy podeszwy, by ludzik mógł później stabilnie stać.14. Formujemy szczegóły na spodniach np. fałdki czy szwy.15. Górną część spłaszczamy, a główkę ludzika nacinamy u podstawy, by można je było połączyć.16. Łączymy obie części i dociskamy.

plastelina 4

i

Autor: Anna Kuliberda

Dłonie ludzika

17. Bierzemy kolejny kawałek plasteliny (w kolorze bluzki ludzika) i wałkujemy, by uzyskać cienki podłużny kawałek. 18. Owijamy nim tułów i dociskamy. 19. Z kolejnych dwóch mniejszych kawałków formujemy wałeczki i na ich końcach robimy otwory, które posłużą nam do wklejenia dłoni ludzika. 20. W otworach umieszczamy dwa kawałki plasteliny i kształtujemy dłonie. 21. Tak uzyskane ręce doklejamy do tułowia i dociskamy.

Plastelina 5

i

Autor: Anna Kuliberda

Detale ludzika

22. Gdy mamy ulepionego ludzika, zajmujemy się szczegółami. Z małych kawałków możemy dokleić pasma włosów, nos, usta oraz detale na ubraniu. Ludzik z plasteliny gotowy!

plastelina 6

i

Autor: Anna Kuliberda

QUIZ Pamiętasz te bajki z dzieciństwa?

Pytanie 1 z 10
Pamiętasz kultową bajkę Tom i Jerry? Jak miał na imię kot?