Leki uspokajające dla dzieci: kiedy i jak je stosować?

2021-12-21 14:30

Leki uspokajające dla dzieci stosuje się wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, najczęściej przy zaburzeniach snu, nadpobudliwości lub nerwicy. Leki uspokajające dla dzieci mogą dawać niekorzystne efekty uboczne, dlatego bezpieczniej jest podawać je pod ścisłą kontrolą pediatry lub lekarza. Co warto o nich wiedzieć?

Leki uspokajające dla dzieci: kiedy i jak je stosować?

i

Autor: Getty images Leki uspokajające dla dzieci: kiedy i jak je stosować?

Czy dzieci mogą przyjmować leki na uspokojenie? A jeśli tak, to jakie i w jakich sytuacjach? Wyjaśniamy, dlatego leki na uspokojenie dla dzieci trzeba podawać pod ścisłą kontrolą pediatry lub lekarza. 

Spis treści

  1. Rodzaje leków uspokajających dla dzieci
  2. Substancje czynne w lekach uspokajających dla dzieci
  3. Zamiast leków - zioła dla dzieci
  4. Jak stosować leki uspokajające u dzieci?
Jak przechowywać leki

Rodzaje leków uspokajających dla dzieci

Choć leki uspokajające dla dzieci często zawierają te same substancje aktywne, co leki dla dorosłych, to jednak znacząco się od nich różnią. Przede wszystkim tym, że dawka substancji czynnej jest w nich dużo mniejsza i dostosowana do wagi dziecka.

W odróżnieniu od preparatów dla dorosłych często zawierają one również dodatki smakowe i przyjemnie pachną, dzięki czemu dzieci chętniej je zażywają. Ponieważ lekarz oblicza dawkę na podstawie wagi ciała, rzadziej są one w postaci tabletek, częściej zaś w formie syropu lub zawiesiny, a preparaty ziołowe mają postać herbatek do picia.

Niektóre leki uspokajające dla dzieci mają również postać zastrzyków domięśniowych, jednak ze względu na silny ból towarzyszący iniekcji są one stosowane wyłącznie w wyjątkowych przypadkach.

Substancje czynne w lekach uspokajających dla dzieci

  • hydroksyzyna

Jednym z najczęściej przepisywanych dzieciom leków wyciszających i uspokajających są środki zawierające hydroksyzynę – pochodną piperazyny. Hydroksyzyna stosowana jest w objawowym leczeniu lęku i zaburzeń lękowych, ale podaje się ją również w objawowym leczeniu silnego świądu.

Substancja ta hamuje aktywność ośrodków w warstwie podkorowej ośrodkowego układu nerwowego, zmniejsza niepokój, lęk, stan napięcia wewnętrznego i napięcie mięśniowe, ma też właściwości przeciwwymiotne i przeciwhistaminowe.

Szybko się wchłania i zaczyna działać już po 15 minutach od podania. Jej działanie u dzieci powyżej 1. roku życia utrzymuje się przez 4 godziny, a u dzieci w wieku 14 lat przez 11 godzin.

Ma jednak efekty uboczne, wśród których najczęściej spotykana są: senność, bóle głowy, uczucie znużenia i suchość w jamie ustnej, rzadziej zaś nieostre widzenie, drgawki i omamy.

  • prometazyna

Substancją czynną stosowaną w lekach uspokajających i przeciwwymiotnych przepisywanych dzieciom jest również prometazyna, którą podaje się najczęściej przed zabiegami inwazyjnymi i po operacjach, a także do objawowego leczenia stanów alergicznych. Podobnie jak hydroksyzyna, daje ona silne efekty uboczne.

Warto też wiedzieć, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzega przed podawaniem preparatów zawierających prometazynę dzieciom do 2 lat ze względu na to, że może u nich dojść do niebezpiecznych powikłań ze strony układu oddechowego. U starszych dzieci musi być ona stosowana pod ścisłym nadzorem lekarza.

  • benzodiazepiny

Wśród leków uspokajających dla dzieci znajdują się również preparaty zawierające benzodiazepiny, które skutecznie zwalczają lęki, w tym ataki paniki. Stosuje się je rzadko ze względu na to, że najsilniej uzależniają. Dają również silne efekty uboczne, w tym senność, nudności, zaburzenia pamięci i koordynacji ruchowej.

Zobacz również: Zaburzenia lękowe u młodzieży

ADHD u dzieci - objawy. Czy masz nadpobudliwe dziecko? Sposoby na nadpobudliwość u dzieci

Lęk separacyjny u dzieci: objawy, postępowanie

Zamiast leków - zioła dla dzieci

W celu uspokojenia dzieci, zamiast silnych leków, lekarze często zalecają łagodne leki i preparaty ziołowe. Najczęściej są to ziołowe krople uspokajające dla dzieci, syropy nasenne dla dzieci, czasem również tabletki uspokajające dla dzieci.

W preparatach tego typu znajdują się wyciągi z ziół o działaniu uspokajającym i wyciszającym oraz przeciwdepresyjnym: melisy, lawendy, dziurawca, rumianku, kozłka lekarskiego, lipy, ziela męczennicy.

Mimo że można je kupić bez recepty w każdym sklepie zielarskim i niemal każdej aptece, również należy stosować je ostrożnie i najlepiej po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Czytaj też: Nerwica u dzieci - objawy i leczenie nerwicy u dzieci

Fobie: co to jest fobia, rodzaje fobii, sposoby oswajania lęków

Jak stosować leki uspokajające u dzieci?

Dzieciom nie wolno podawać środków uspokajających przeznaczonych dla dorosłych, np. dzieląc na pół tabletkę preparatu, który zażywa któreś z rodziców.

Leki i preparaty uspokajające dla dzieci mogą być stosowane wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, w dawce dobranej przez lekarza.

Podobna zasada dotyczy ziół o działaniu uspokajającym, zwłaszcza, jeśli mają być one podawane regularnie i przez dłuższy czas – warto wiedzieć, że niektóre z nich, np. dziurawiec, wykazują działanie fotouczulające i podając je dziecku należy jednocześnie chronić je przed słońcem.

Przed podaniem leku uspokajającego przepisanego przez lekarza należy dokładnie przeczytać ulotkę, w tym zwłaszcza fragment dotyczący efektów ubocznych, i w razie gdyby pojawiły się one u dziecka, jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak reagujesz na stres?
Pytanie 1 z 13
Wracasz do domu po ciężkim dniu i: