Borelioza u dzieci. Przyczyny, objawy i leczenie boreliozy

2021-05-13 14:26

Borelioza u dzieci, znana również pod nazwami choroba z Lyme lub krętkowica kleszczowa, charakteryzuje się objawami dotyczącymi skóry, stawów, układu nerwowego i serca. Zobacz, jakie są jeszcze objawy boreliozy u dzieci i jak wygląda leczenie?

Borelioza u dzieci

i

Autor: thinkstockphotos.com|_miesiecznik_mjakmama

Borelioza u dzieci najczęściej występuje na gęsto zalesionych obszarach w naszym kraju. Możemy tu wyszczególnić województwa podlaskie i warmińsko – mazurskie, ale można się nią zarazić na terenie całej Polski. Przyczyną boreliozy u dzieci jest ukąszenie kleszcza roznoszącego krętki Borrelia garinii, Borrelia afzelii oraz Borrelia burgdorferi. Do kontaktu z kleszczem dochodzi najczęściej pomiędzy majem a sierpniem, chociaż możliwy jest on cały rok.

Należy jednak pamiętać, że nie każde ukąszenie przez kleszcza będzie skutkowało boreliozą u dzieci, zwłaszcza jeśli ten kleszcz zostanie usunięty z organizmu w ciągu pierwszej doby od ugryzienia. Dlatego tak ważne jest dokładne oglądanie dziecka po każdym powrocie z terenów na których kleszcze mogą występować.

Spis treści:

    1. Objawy boreliozy u dzieci
    2. Neurologiczne objawy boreliozy u dzieci
    3. Leczenie boreliozy u dzieci
    4. Zapobieganie boreliozie u dzieci

Objawy boreliozy u dzieci

W okresie od 3 dni do 3 miesięcy po ugryzieniu przez zakażonego kleszcza może się ujawnić najwcześniejszy objaw choroby - rumień wędrujący. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest szybkie powiększanie się średnicy. Gdy przekroczy ona 5 cm w ciągu kilku dni po ujawnieniu się zmiany, wskazuje jednoznacznie na rozpoznanie boreliozy z Lyme.

Cechą bardzo charakterystyczną, która jednak nie występuje u wszystkich chorych, jest centralne przejaśnienie w obrębie rumienia. Niemniej jednak, u znacznej części osób taki rumień w ogóle się nie pojawia. U pozostałych osób choroba ujawnia się w późniejszym stadium, bez obecności rumienia lub po jego przeoczeniu.

Borelioza u dzieci często pojawia się jako zapalenie stawów, najczęściej stawów kolanowych, skokowych i łokciowych. Głównymi objawami są trwające tygodniami obrzęki i bóle jednego lub rzadziej kilku stawów.

Należy pamiętać, że podobny obraz kliniczny może dawać wiele innych chorób narządu ruchu, w związku z czym prawidłowa diagnostyka i leczenie tej postaci choroby nie jest proste.

Zobacz, co musisz wiedzieć o boreliozie

Co musisz wiedzieć o boreliozie?

Neurologiczne objawy boreliozy u dzieci

Borelioza u dzieci może dawać również neurologiczne objawy, szczególnie jeśli zakażenie dotyczy układu nerwowego (neuroborelioza). Pierwsze objawy boreliozy mogą być charakterystyczne dla innych chorób i będą to bóle i zawroty głowy, wymioty, spowolnienie, co w konsekwencji może prowadzić do zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych.

U osób, u których powstało zakażenie układu nerwowego, najczęściej rozpoznaje się objawy porażenia nerwu twarzowego charakteryzujące się zniekształceniem rysów twarzy. Borelioza wywoływana przez kleszcze może mieć również postać sercową, która rzadko ujawnia się klinicznie.

Tego typu zaburzenia najczęściej są możliwe do wykrycia dopiero w badaniu EKG. Borelioza u dzieci czasem może ujawnić się dopiero kilka miesięcy lub lat po zakażeniu, gdzie rodzice nie będą kojarzyć ich z ugryzieniem kleszcza.

Czytaj: Borelioza: test na boreliozę. Jak rozpoznać boreliozę?

Wszy u dziecka. Jakie są objawy wszawicy u dzieci? 

Leczenie boreliozy u dzieci

Samo ugryzienie przez kleszcza nie stanowi podstawy do leczenia, którym są antybiotyki z grupy penicylin, cefalosporyn i tetracyklin. Leczenie to stosuje się dopiero w przypadku wystąpienia objawów. Lekarz może ułatwić sobie rozpoznanie badając przeciwciała przeciwko Borrelia w klasie IgG lub IgM oraz potwierdzając zakażenie testem Western – Blot. W zaawansowanych postaciach boreliozy leczenie może być długotrwałe, trwać kilka tygodni.

Zapobieganie boreliozie u dzieci

Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć boreliozę u dzieci. Podstawą zapobiegania boreliozie z Lyme jest kontrola skóry po powrocie z lasu oraz prawidłowe usuwanie kleszczy (warto, żeby zrobił to lekarz lub doświadczona pielęgniarka). W przypadku wystąpienia rumienia lub innych niepokojących objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza, który - jeżeli potwierdzi rozpoznanie rumienia wędrującego - rozważy rozpoczęcie antybiotykoterapii.

Czytaj również: Kleszcz u dziecka i choroby wywołane przez kleszcze. Jak uniknąć kleszcza u dziecka?

Jak wyciągnąć kleszcza? Prawidłowe usuwanie kleszcza

Kleszczowe zapalenie mózgu - jak leczy się i diagnozuje tę groźną dla dziecka chorobę

PRAWDY I MITY O KLESZCZACH

Pytanie 1 z 8
Czy to prawda, że kleszcze są aktywne tylko latem?
Zdjęcie