Przerost migdałka gardłowego u dzieci: objawy, leczenie

2017-01-04 14:25

Przerost migdałka gardłowego u dzieci to częsty problem z którym rodzice zgłaszają się do pediatry i laryngologa. Przerost migdałka gardłowego w pierwszych latach życia dziecka jest wyrazem dużej aktywności immunologicznej tkanki chłonnej gardła, leżącej na skrzyżowaniu drogi pokarmowej i oddechowej. Jakie są objawy powiększonych migdałków u dziecka? Zobacz, jak leczyć przerost migdałów u dzieci!

dziecko gardło

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Zespół alergii jamy ustnej objawia się m. in. obrzękiem warg i jamy ustnej.

Spis treści

  1. Przyczyny przerostu migdałka gardłowego u dzieci
  2. Kiedy należy się zgłosić z dzieckiem do lekarza?
  3. Jakie są najczęstsze przyczyny chrypki u dziecka? WIDEO
  4. Czy przerost migdałka gardłowego u dzieci zawsze wymaga leczenia?
  5. Leczenie chirurgiczne migdałków u dzieci
  6. Zapobieganie przerostowi migdałka gardłowego
  7. Polecamy wideo: Trzeci migdałek u dziecka

Przyczyny przerostu migdałka gardłowego u dzieci

Przerost migdałka gardłowego u dzieci wystepuje najczęściej w przedziale wiekowym od 3 do 7 lat, ale nie oznacza to, że nie może pojawić się również u młodszych dzieci. Przyczyny przerostu migdałka gardłowego mogą być różne. Do najczęściej występujących zaliczamy często pojawiające się infekcje dróg oddechowych o podłożu wirusowym lub bakteryjnym, alergiczny nieżyt nosa, bierne narażenie na dym tytoniowy oraz refluks żołądkowo-przełykowy. 

Przerost migdałka gardłowego staje się poważnym problemen w przypadku, kiedy zaczyna zajmować on powyżej sześciesięciu procent nosogardła. Pojawiają się wtedy dodatkowe objawy, do których możemy zaliczyć oddychanie przez usta, chrapanie, infekcje układu oddechowego, zapalenia uszu, bóle głowy.

Kiedy należy się zgłosić z dzieckiem do lekarza?

W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów należy zgłosić się z dzieckiem do pediatry, który po zebraniu szczegółowego wywiadu najpewniej skieruje dziecko do laryngologa, gdzie zostanie postawione ostateczne rozpoznanie na podstawie szczegółowego badania laryngologicznego (gardła, uszu, krtani). Najlepszym narzędziem do tego celu jest fiberoskop, czyli cienki, miękki przewód zakończony maleńką kamerą o średnicy paru milimetrów. Dzięki niemu możemy w dużym powiększeniu na monitorze telewizora obejrzeć lokalizację i wielkość migdałka. Obecnie często wykonuje się endoskopową ocenę jam nosa, która pozwala ocenić ilościowo powierzchnię nozdrzy tylnych przesłoniętą migdałkiem gardłowym. Istotne klinicznie jest zmniejszenie powierzchni o 2/3.

Diagnostyka radiologiczna (badanie RTG oraz tomografia komputerowa) nie są badaniami pierwszego rzutu. Standardem w diagnostyce zespołu bezdechów sennych jest badanie polisomnograficzne.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >> 

Jakie są najczęstsze przyczyny chrypki u dziecka? WIDEO

Czy przerost migdałka gardłowego u dzieci zawsze wymaga leczenia?

Przerost migdałka gardłowego jest w wieku dziecięcym częsty i ma dużą tendencję do samoistnego ustępowania, migdałek zaczyna zanikać po 12 roku życia. W przypadkach niewielkiego przerostu i objawów o niewielkim nasileniu leczenie nie jest wymagane. W przypadku bardziej nasilonych objawów podejmuje się obecnie próby leczenia zachowawczego z zastosowaniem: glikokortykosteroidów donosowych (często stosowanych przez dłuższy czas) i /lub leczenia immunostymulacyjnego.

Jakie są przyczyny chrypki u dziecka? >>

Leczenie chirurgiczne migdałków u dzieci

W przypadku braku powodzenia leczenia za pomocą leków zaleca się chirurgiczne usunięie migdałków. Głównymi wskazaniami do wycięcia migdałków są takie objawy jak: ograniczenie drożności części nosowej gardła, co utrudnienia oddychanie przez nos, zespół bezdechów sennych, przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, wysiękowe zapalenie ucha środkowego, twarz adenoidalna oraz wady zgryzu. Niektórzy zalecają częściowe usunięcie migdałków czyli adenectomię.

Zapobieganie przerostowi migdałka gardłowego

Przerostowi migdałka gardłowego u dzieci można starać się zapobiec ograniczając ekspozycję na dym tytoniowy i skuteczne leczenie nawracających infekcji układu oddechowego. Operacja migdałka gardłowego nie jest zabiegiem doszczętnym. Na skutek powtarzających się infekcji górnych dróg oddechowych pozostawiona w obrębie nosogardła niewielka ilość tkanki adenoidalnej może przerosnąć i wymagać kolejnego zabiegu.

Polecamy wideo: Trzeci migdałek u dziecka