Wszawica u dziecka: co trzeba o niej wiedzieć? [wywiad z pielęgniarką]

2015-07-13 13:05

Problem wszawicy u dzieci dotyczy całej populacji ludzkiej, bez względu na status społeczny czy dbałość o higienę osobistą. W ostatnim czasie przypadków wszawicy u dziecka notuje się coraz więcej. Jak zatem leczyć wszy u dziecka i w jaki sposób się przed nią ochronić? Podpowiada mgr Monika Major, pielęgniarka oddziałowa poznańskiej Przychodni MedPolonia – Starołęcka 42.

Wszawica u dzieci

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Wszawica u dzieci najczęściej pojawia się u przedszkolaków i uczniów, ale zdarza się i u niemowląt.

Spis treści

  1. Objawy wszawicy u dzieci
  2. Zakażenie wszawicą u dzieci
  3. Leczenie wszy u dziecka

Jak nie dopuścić do rozwoju wszawicy u dziecka, kiedy dziecko może się pojawić wszawica, co robić by się je skutecznie pozbyć.

O wszawicy słyszymy coraz częściej, co zatem powinniśmy o niej wiedzieć?

Monika Major*: Tę zakaźną chorobę wywołuje pasożyt – wesz, która żywi się krwią po nakłuciu skóry żywiciela. Dorosłe wszy osiągają wielkość 2-3 mm (samice są zazwyczaj większe od samców), a ich ubarwienie zależy od koloru włosów gospodarza (co ma związek z mimetyzacją). Pasożyty są płaskie, wyglądem przypominają ziarenko sezamu. Poruszają się poprzez pełzanie – wesz nie potrafi skakać ani latać. Pasożytuje głównie w okolicy karku, skroni i za uszami, w tych miejscach bowiem skóra jest najcieńsza i najcieplejsza. Samica w ciągu dnia potrafi złożyć 7-10 jaj w otoczkach (są to tzw. gnidy) u nasady włosów, blisko skóry głowy na całej jej powierzchni. Gnidy są białe, małe i mocno przytwierdzają się do włosów charakterystyczną, lepiącą się substancją. Tworzą zazwyczaj milimetrowe zgrubienie i często mylone są z łupieżem, ale w przeciwieństwie do niego trudno je usunąć. W ciągu 4-14 dni z jaj wylęgają się larwy (wielkości ziarenka piasku), a te z kolei przekształcają się w osobniki dorosłe zdolne do rozmnażania się. Dojrzałe wszy przeżywają do 30 dni i w tym czasie mogą złożyć od 200 do 300 jaj.

Objawy wszawicy u dzieci

Jakie objawy wskazują na obecność wszy?

Objawem charakterystycznym dla wszawicy jest swędzenie skóry głowy. To z kolei prowadzi do intensywnego drapania się, co powoduje uszkodzenie naskórka i tworzenia się tzw. przeczosów. Z uszkodzonych miejsc sączy się wydzielina surowicza, która skleja włosy i prowadzi do powstania kołtuna. Zaniedbanie leczenia wszy u dzieci może doprowadzić do wtórnych zakażeń bakteryjnych, powstania zmian wypryskowych na karku i szyi oraz powiększenia węzłów chłonnych szyjnych. Charakterystyczny świąd skóry wywołany jest przez toksyny, które wesz wprowadza po nakłuciu skóry w celu pożywienia się krwią.  Drugim objawem jest obecność gnid u nasady włosów, a trzecim obecność osobników dorosłych.

Zakażenie wszawicą u dzieci

W jaki sposób można się zarazić wszawicą?

Zakażenie następuje przez bezpośredni kontakt z włosami osoby chorej (tulenie się, stykanie głowami) lub kontakt pośredni (poprzez wspólne szczotki, grzebienie, nakrycia głowy, ozdoby do włosów, pościel). W grupie największego ryzyka zakażenia wszawicą znajdują się dzieci w wieku 3-10 lat, stąd też wszawicę najczęściej notuje się w żłobkach, przedszkolach, szkołach, podczas kolonii czy obozów dla dzieci.

Leczenie wszy u dziecka

Jeśli już jednak zauważymy wszy na głowie naszego dziecka, co możemy wówczas zrobić? Wiele środków radzących sobie w wysoce skuteczny sposób z wszawicą jest dostępnych w Polsce bez recepty. Należy ściśle stosować się do zaleceń producenta, a leczeniu powinni się poddać wszyscy domownicy. O zaistniałej sytuacji należy poinformować pielęgniarkę w przedszkolu lub szkole oraz wychowawcę.

Owsiki u dzieci. Objawy owsików, leczenie i zapobieganie owsicy 

Czy rodzice powinni zgłosić się z dzieckiem do pediatry?Wszawica z reguły może być leczona w domu bez ingerencji lekarskiej, jednakże w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze można zwrócić się o poradę do lekarza. Kontakt ze specjalistą jest natomiast wskazany, gdy wszy pojawią się u niemowlęcia lub małego dziecka, a także gdy doszło do nadkażenia bakteryjnego czy powstania niepokojących zmian skórnych u dziecka.

Skąd wiadomo, że leczenie przyniosło efekty, a na skórze głowy nie pozostał żaden pasożyt?Efekty stosowania odpowiednich preparatów na wszy sprawdza się poprzez systematyczne wyczesywanie włosów na mokro co kilka dni. Przed tą czynnością należy dziecku dokładnie umyć głowę zwykłym szamponem, a następnie – jeśli maluch ma dłuższe włosy –  nanieść na włosy odżywkę w celu łatwiejszego ich rozczesywania. Następnie przy użyciu gęstego grzebienia należy dokładnie przeczesać pojedyncze kosmyki włosów od nasady do samych końcówek. Po każdym kosmku należy oczyścić grzebień ręcznikiem w celu sprawdzenia, czy znajdowały się na nim wszy lub gnidy. W trakcie leczenia wszawicy ważna jest także dezynfekcja szczotek i grzebieni. Na rynku dostępne są także grzebienie elektryczne, które w trakcie wyczesywania wytwarzają napięcie skutecznie porażające wszy oraz ich larwy bez wywoływania nieprzyjemnych odczuć dla człowieka.Kiedyś szkolne pielęgniarki regularnie sprawdzały, czy u dzieci występuje problem wszawicy, dzisiaj się już tego nie praktykuje. Czy można zatem uchronić się przed wszami? Kontrola stanu skóry głowy i włosów jest tutaj faktycznie najlepszym działaniem profilaktycznym. Warto na nią zwrócić uwagę zwłaszcza po powrocie dzieci z obozów czy kolonii. Dobrze jest również porozmawiać ze starszymi dziećmi, że nie wolno pożyczać ozdób do włosów, grzebieni czy nakryć głowy.

Jakie pasożyty jelitowe pojawiają się u dzieci>>

Dziękuję za rozmowę.

*Monika Major - pielęgniarka oddziałowa poznańskiej Przychodni MedPolonia - Starołęcka 42.

Wszy u dziecka. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć