Kalendarz rozwoju dziecka: 14 miesiąc życia dziecka.
14-miesięczne dziecko: co potrafi?
- Dziecko co prawda nadal preferuje marynarski chód, ale coraz pewniej stawia nóżki i coraz rzadziej upada. Bywa, że gdy bardzo mu się spieszy, po staremu pada na kolana i raczkując pędzi do celu. Jeśli jakiś bolesny upadek zraził dziecko do pozycji pionowej, nie zmuszaj go do chodzenia, poczekaj spokojnie, aż zapomni o bólu i sam powróci do nauki chodzenia.
Dowiedz się także, czy warto kupić dziecku chodzik >>
- Dziecko kuszą i nęcą wszystkie przedmioty, a szczególnie te najczęściej używane przez rodziców. Telefon i pilot do telewizora czy laptop są na czele listy zagrożonych gatunków. Jeśli coś im się stanie, nie wińcie dziecka – to wy jesteście dorośli i powinniście przewidzieć zagrożenie. Dziecko nie psuje nic złośliwie, po prostu zżera je ciekawość. Ważne, by nie zabraniać dziecku eksperymentów (oczywiście w granicach bezpieczeństwa), bo tylko w ten sposób ma szansę zdobyć doświadczenie i powiązać przyczynę ze skutkiem.
Czy 14-miesięczne dziecko powinno samodzielnie jeść łyżką? Zobacz WIDEO
Sprawdź, dlaczego warto pozwolić dziecku rozwijać się we własnym tempie >>
14-miesięczne dziecko: obowiązki
Możesz powoli wdrażać dziecko w domowe obowiązki, szczególnie, że wszystko, co pozwala na samodzielność sprawia mu wielką radość. Oczywiście nie chodzi o samodzielne przygotowanie obiadu z trzech dań, ale o np. wrzucenie papierka do kubła na śmieci. Nawet jeśli niemowlakowi coś nie wyjdzie, przymykajcie oko, na perfekcję jeszcze za wcześnie.
14-miesięczne dziecko a zwierzęta
W dzieciach, które nie mają w domu zwierzątek, budzi się teraz zainteresowanie nimi. Może warto pomyśleć o kupieniu psa lub kota? Ważne, by od samego początku uczyć dziecko postępowania z pupilem oraz tego, że zwierzę to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim obowiązki i odpowiedzialność.
Przeczytaj także o sterylizacji butelek dla niemowlaka >>
14-miesięczne dziecko: nocne karmienie
Najwyższy czas na zakończenie nocnego karmienia. Będzie wam zdecydowanie łatwiej, gdy będziecie mieli pod ręką butelkę z czystą wodą – nawet jeśli dziecko się raz czy drugi obudzi, to szybko zrezygnuje, bo komu by się chciało przerywać sen dla łyka wody. Nie podawaj w takiej sytuacji żadnych atrakcyjnych napojów czy kaszy, bo zamiast pożądanych efektów skończy się próchnicą.