6-tygodniowe dziecko (noworodek-niemowlę)

2018-08-31 15:10

Kalendarz rozwoju dziecka: 6 tydzień życia dziecka. 6-tygodniowe dziecko nie wykazuje już odruchów noworodkowych, które zanikają pod koniec 1 miesiąca życia. Noworodek częściej domaga się jedzenia, ale to tylko mały skok, który się ustabilizuje i wyznaczone zostaną pory karmienia. Z tygodnia na tydzień wzrok dziecka robi się coraz lepszy.

6 tydzień

i

Autor: _photos.com|photos.com 6-tygodniowe dziecko przeżywa duży skok rozwojowy.

Kalendarz rozwoju dziecka: 6 tydzień życia dziecka.

6-tygodniowe dziecko: co się zmienia?

W 2 miesiącu życia słabną odruchy noworodkowe. Ściśle zaciśnięte dotąd piąstki coraz częściej będą się otwierać, w pełni gotowe do przytrzymywania wkładanych do rączek zabawek. Niemowlę zacznie też w 6 tygodniu życia powoli prostować zgięte nóżki. W drugim miesiącu zanika też odruch „chodzenia” – dziecko trzymane pod pachami tak, by dotykało stópkami podłoża, nie będzie już przebierało nóżkami.

Zobacz: Co czuje noworodek i jak działają jego zmysły

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

Czym nie warto niepokoić się u noworodka
Dobrze wiedzieć

6-tygodniowe dziecko: skok rozwojowy

Czas na skok rozwojowy. Na czym on polega?

  • Dziecko w ok. 6 tygodnia życia domaga się karmienia dużo częściej niż dotychczas. Niektóre mamy mówią, że w zasadzie ich dzieci w 6 tygodniu życia cały dzień spędzają przy piersi. Trzeba te kilka dni przetrwać. Laktacja wzrośnie i ustali się nowy rytm karmień, prawdopodobnie około ośmiu, dziewięciu razy na dobę.
  • Niemowlak jeszcze zachowuje we śnie płodowe ułożenie rączek (zgięte w łokciach i ułożone pod brodą). Natomiast w okresie czuwania jego rączki są już całkiem swobodne. Dziecko porusza nimi lub po prostu układa wzdłuż tułowia.
  • Jeśli pokażesz mu jakąś zabawkę, w 6 tygodniu życia może próbować po nią sięgnąć, choć jeszcze nie umie jej uchwycić z powodu zaciśniętych piąstek.

6-tygodniowe dziecko: mały obserwator

W 6 tygodniu życia, kiedy dziecko nie śpi, chętnie obserwuje twarze rodziców i wpatruje się we wszystko, co znajduje się niedaleko. Jego wzrok z tygodnia na tydzień robi się coraz lepszy. W połowie 2 miesiąca życia dziecko dobrze widzi przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm od jego twarzy. Zaczyna również ćwiczyć jednoczesne skupianie wzroku na danym punkcie, podążając wzrokiem za obiektami poruszającymi się ruchem okrężnym.

Zobacz:

Jak wspomagać rozwój wzroku niemowlaka

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?

Rozwój noworodka (tygodnie)