Spis treści
- Dieta niemowlaka: pokarm naturalny
- Żywienie niemowląt: mleko modyfikowane
- Karmienie niemowląt: zdrowe nawyki żywieniowe
- Żywienie niemowląt: programowanie metaboliczne
Białko w diecie niemowlaka to bardzo ważny element jadłospisu. Przed ukończeniem 6. miesiąca życia dziecko podwaja swoją masę urodzeniową, a w ciągu roku nawet ją potraja. W tym czasie o połowę zwiększa się także jego długość ciała. Aby wszystkie te procesy przebiegały harmonijnie niezbędne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości dobrej jakości białka w diecie niemowlaka.
>> Białko w diecie niemowlaka: co jest najlepszym źródłem białka dla dziecka?
Dieta niemowlaka: pokarm naturalny
Aby proces wzrostu dziecka przebiegał prawidłowo, dieta niemowlaka powinna dostarczać optymalnych ilości poszczególnych składników odżywczych – unikać należy oczywiście niedoborów, ale nadmiar któregokolwiek ze składników też nie jest wskazany. Zarówno młode mamy, jak i eksperci zajmujący się zdrowiem i żywieniem dzieci, wiedzą jak istotne jest dla rozwoju dziecka jest karmienie naturalne przynajmniej do 6. miesiąca życia dziecka. Następnie dietę rozszerza się o mleko modyfikowane.
Żywienie niemowląt: mleko modyfikowane
Nestlé Nutrition od lat opracowuje takie receptury mleka modyfikowanego dla niemowląt i małych dzieci, które pomagają budować podstawy zdrowej diety i prawidłowego rozwoju. Obecnie dzieci otrzymują znacznie większą ilość białka niż wynosi ich zapotrzebowanie. Takie produkty, jak mleko modyfikowane NAN OPTIPRO 2 mają w swoim składzie znakomite jakościowo białko przy możliwie niskim jego poziomie.
>> Cztery etapy karmienia wcześniaka: karmienie dożylne, enteralne, doustne oraz karmienie piersią
Karmienie niemowląt: zdrowe nawyki żywieniowe
Odpowiednia dieta pozwala wpajać dzieciom zdrowe nawyki żywieniowe już w okresie niemowlęco-dziecięcym. W maju br. odbyła się debata z udziałem ekspertów w dziedzinie żywienia. Wzięli w niej udział: dr hab. n. med. Iwona Wybrańska – prof. UJ, biolog molekularny, dr n. med. Małgorzata Gołkowska – neonatolog, pediatra, dr hab. n. med. Robert Śmigiel – pediatra, genetyk oraz mgr inż. Dorota Gawrońska – specjalistka ds. żywienia człowieka w Nestlé Nutrition. Podczas spotkania przeanalizowano również rolę białka w epigenetycznym programowaniu żywieniowym, czyli jego wpływ na jakość życia dziecka w teraźniejszości i przyszłości. Prelegenci zwracali szczególną uwagę na rolę kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych na możliwie najwcześniejszym etapie życia dziecka.
Żywienie niemowląt: programowanie metaboliczne
W ostatnim czasie szczególne znaczenie przypisuje się teorii wczesnego programowania metabolicznego, która zakłada, iż ekspozycja na różne doświadczenia, w tym żywieniowe, w tak zwanych krytycznych okresach życia pre- i postnatalnego programuje rozwój człowieka i zdrowie w dalszych, nawet odległych latach życia.
– W wielu badaniach obserwacyjnych i epidemiologicznych dowiedziono, że istnieje zależność, pomiędzy urodzeniową masą ciała lub żywieniem we wczesnym okresie życia a ryzykiem rozwoju otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca – zaznaczyła w swoim wykładzie dr n. med. Małgorzata Gołkowska.
Dr hab. n. med. Iwona Wybrańska podkreśliła misję propagowania znaczenia odpowiednich proporcji białka w diecie i kształtowania nawyków żywieniowych od samego początku życia dziecka, a dr hab. n. med. Robert Śmigiel wskazał wpływ świadomych decyzji rodziców na harmonijny proces rozwoju najmłodszych, a przede wszystkim profilaktyki chorób dietozależnych.
>> Alergia pokarmowa u niemowlaka: gdy twoje mleko uczula dziecko