Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść. Poradnik dla mamy niejadka

2009-03-13 11:49

Podpowiadamy, co robić, gdy dziecko nie chce jeść niczego poza mlekiem mamy albo przeciwnie - nie chce ssać piersi. Zobacz, jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw, owoców albo zupek. Co robić, gdy maluchowi smakują tylko słodycze? Radzimy co robić, gdy dziecko nie chce jeść!

Ja gotuję, a on pluje

i

Autor: Istockphoto

Spis treści

  1. Co robić, gdy dziecko nie chce jeść niczego poza mlekiem mamy
  2. Gdy dziecko nie chce już ssać piersi
  3. Gdy dziecko nie chce już pić z butelki
  4. Co robić, gdy dziecko nie chce jeść warzyw ani owoców
  5. Gdy dziecko odmawia jedzenia zupek jarzynowych
  6. Jeśli dziecko toleruje tylko papki
  7. Jeśli dziecko toleruje tylko słodkie dania
  8. Co robić, jeśli dziecko je mniej niż kiedyś

Często jest tak, że nie wiemy, co robić, gdy dziecko nie chce jeść. Bo choć my, mamy, jesteśmy pełne dobrych chęci, dzieci często mają swoje własne zdanie na temat tego, co mają ochotę jeść, a co niekoniecznie im pasuje. Dlaczego tak jest, trudno zgadnąć. Maluch, który jeszcze nie mówi, nie powie ci przecież, czemu jednego dania nie chce nawet spróbować, a inne mógłby jeść codziennie. Być może nie podoba mu się smak potrawy, może jej zapach, a może kolor?

Warto też wiedzieć, że dzieci czasem instynktownie nie chcą jeść potraw, po których coś im dolega. Co można poradzić rodzicom, których pociecha odmawia jedzenia?

Niestety, nie istnieje uniwersalny sposób na niejadka, a metoda, która jeszcze wczoraj świetnie się sprawdzała, za tydzień może już nie skutkować. Najcenniejsza rada – nie przejmuj się, bo nie zawsze jest to powód do niepokoju. Co zatem możesz zrobić, jeśli twoje dziecko:

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść niczego poza mlekiem mamy

Zdarzają się mali konserwatyści, którzy tak przyzwyczaili się do smaku mleka z piersi, że nie zamierzają zmieniać tego stanu rzeczy. Niestety, malec, który skończył już sześć miesięcy, dostaje wówczas zbyt małą ilość żelaza (w przeciwieństwie do dzieci karmionych mieszankami, które są wzbogacane w żelazo). Takiego malucha należy więc namawiać do próbowania nowych dań. Nie na siłę, ale codziennie konsekwentnie zachęcaj dziecko do zjedzenia zupki albo papki z jarzyn.

>> Kaszki dla niemowląt: jak wprowadzac kaszki do diety niemowlaka?

Jeśli zauważysz, że zasmakuje mu jakiś owoc (np. jabłko albo gruszka), to ten sam owoc zmiksuj i dodaj do kaszki wzbogaconej w żelazo – a nuż to mu posmakuje? Ważne, byś podczas karmienia dziecka była spokojna i nie krzyczała na malca, że nie chce czegoś zjeść. Koniecznie skontaktuj się też z pediatrą – dziecko, nawet gdy prawidłowo przybiera na wadze, może mieć anemię. Lekarz zleci morfologię, i jeśli badanie wykaże niedobór żelaza, zapisze odpowiednie preparaty.

Gdy dziecko nie chce już ssać piersi

Niektóre dzieci, gdy posmakują nowych dań, odmawiają picia mleka z piersi. Czasem jest to związane z pozycją, w jakiej karmisz dziecko – bywa, że maluch, oglądając świat z perspektywy fotelika do karmienia, czuje się lepiej, niż leżąc przy piersi. Ale taka sytuacja może być rzeczywiście powodem do niepokoju, gdyż na początkowym etapie rozszerzania diety mleko ciągle jest jej podstawą – dziecko powinno dostawać pierś cztery razy na dobę. W takiej sytuacji obserwuj, czy maluch rośnie i prawidłowo przybiera na wadze – jeśli tak, nie masz się raczej czym martwić. Gdy bardzo się niepokoisz, że malec nie chce ssać piersi, ściągaj mleko i na jego bazie przyrządzaj np. kaszkę.

Dobrze wiedzieć

  • Zapisuj, ile i co zjada dziecko. Być może wcale nie jest niejadkiem, tylko ty za bardzo panikujesz?
  • Podczas jedzenia zapewnij dziecku spokój. Wyłącz telewizor, nie odbieraj telefonu. I nie denerwuj się. Krzyki w sytuacji, gdy malec odmawia jedzenia, mogą na dobre odebrać mu apetyt.
  • Nie zmuszaj do jedzenia. Maluchy zwykle same regulują sobie ilość spożywanego pokarmu, więc jeśli twoja pociecha prawidłowo przybiera na wadze, prawdopodobnie nie ma powodu do niepokoju.
  • Zasada: „je się oczami” sprawdza się także w odniesieniu do niemowląt. Lepiej smakują te potrawy, które są kporowe i ładnie podane.
  • Jak najwcześniej pozwól dziecku jeść samodzielnie. Ta czynność tak fascynuje malucha, że zanim się obejrzysz, wszystko zniknie z talerza (nie szkodzi, że część wyląduje na podłodze).
  • Gdy dziecko nie chce już pić z butelki

    W takiej sytuacji policz, ile mleka wypija w ciągu dnia (lekarze zalecają, by było to od 300 do 400 ml mleka dziennie, w zależności od wieku i wagi dziecka). Jeśli twoje dziecko harmonijnie się rozwija, nie masz się czego obawiać. Jeśli jednak słabiej przybiera na wadze, skontaktuj się z pediatrą. Przyczyną niechęci do mleka może być m.in. anemia albo alergia (lekarz zleci badania, które potwierdzą ją lub wykluczą), bądź rozwijająca się infekcja.

    >> Karmienie butelką: mleko modyfikowane – jak przygotować?

    Jeśli dziecko jest zdrowe, poproś lekarza o zmianę mieszanki, gdyż różnią się one nie tylko składem, ale i smakiem. Sprawdź też, czy smoczek w butelce jest dostosowany rozmiarem do wieku dziecka. Przyczyną niechęci do mieszanki może być bowiem to, że ssanie smoczka z wąską dziurką wymaga od malucha zbyt wielkiego wysiłku.

    Co robić, gdy dziecko nie chce jeść warzyw ani owoców

    Może mu brakować witamin rozpuszczalnych w wodzie, zwłaszcza witaminy C. W takiej sytuacji warto wybrać się z malcem do pediatry, który oceni, czy konieczne jest podawanie mu preparatów witaminowych. Ponieważ jednak najlepiej przyswajalne są witaminy z owoców i warzyw, nie rezygnuj – prędzej czy później uda ci się znaleźć takie, które maluch zaakceptuje.

    >> Warzywa dla niemowlaka: jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

    Postaraj się też podawać je w innej niż zwykle postaci, np. z owoców zrób galaretkę, a z warzyw – zupę-krem. Zawarte w owocach i warzywach witaminy i minerały możesz też przemycić, podając malcowi kaszki owocowe lub warzywne.

    Gdy dziecko odmawia jedzenia zupek jarzynowych

    Najczęściej jest tak dlatego, że maluchowi nie smakuje papka z danego rodzaju warzyw. Zamiast denerwować się, że kolejny raz nie zjadł obiadu, następnego dnia ugotuj zupkę z innego warzywa. Nie pasuje? Eksperymentuj z innymi jarzynami, o różnych kolorach i zapachach, wypróbuj różne dania ze słoiczków, dostosowane do wieku malca.

    >> DIETA DZIECKA: Jak przemycać OWOCE i WARZYWA w posiłkach dla DZIECI? [4 pomysły]

    Jeśli dziecko toleruje tylko papki

    Na początku jest to naturalne. Niepokój może budzić dopiero sytuacja, kiedy maluch ma już kilka ząbków, a nadal chce jeść wyłącznie przetarte zup ki albo przeciery ze słoiczków.

    Tymczasem, jak radzą dentyści, im wcześniej malec zacznie gryźć, tym lepiej, dlatego zachęcaj go do gryzienia. Możesz zacząć od potraw, które gryzie się łatwo – gotowanych jarzyn, pulpecików z mięsa, miękkich owoców – przechodząc stopniowo do dań mniej rozdrobnionych. Warto też pozwolić dziecku jeść samodzielnie. Daj maluchowi do ręki kawałek jabłka albo sucharka i zachęć, by go schrupał.

    Jeśli dziecko toleruje tylko słodkie dania

    Kisiele, budynie. Są one sycące, nie mają natomiast wielu witamin i składników mineralnych, białka i błonnika. Poza tym w galaretkach i budyniach w proszku są sztuczne dodatki smakowe i barwniki, dlatego lepiej w ogóle nie podawać ich niemowlętom. Aby wzbogacić dietę, spróbuj na jeden mleczny posiłek dziennie podawać dziecku kaszkę owocową na mleku. Uważnie czytaj etykiety – najlepsza w takim przypadku będzie kaszka wzbogacona w składniki mineralne (zwłaszcza żelazo, cynk, wapń, jod czy sód) oraz witaminy. Cenna jest zwłaszcza witamina A, która wpływa na dobry wzrok, witamina C (ułatwia wchłanianie żelaza) i witaminy z grupy B, niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego.

    Staraj się też przekonać dziecko do potraw słodkich, ale zdrowych. Podawaj mu zupki mięsno-jarzynowe z marchewką, która jest słodka z natury, czy słodki twarożek z owocami.

    >> Żywienie dziecka: zdrowe przekąski zamiast słodyczy

    Co robić, jeśli dziecko je mniej niż kiedyś

    To niekoniecznie musi być objaw choroby. Apetyt często tracą dzieci, które zaczynają raczkować, albo nauczyły się chodzić i całą uwagę poświęcają na doskonalenie nowych umiejętności. Może być też tak, że malcowi przestały już smakować niemowlęce zupki i chciałby spróbować tego, co jedzą dorośli. Warto zapisywać, ile dziecko zjadło – może nie je dużo, ale często? Jeśli prawidłowo przybiera na wadze i nie zdradza oznak choroby, zwykle nie ma się czym martwić. Jeśli jednak waży mniej, niż powinno, skontaktuj się z pediatrą.

    miesięcznik "M jak mama"