Spis treści
- Miód a karmienie piersią
- Lecznicze właściwości miodu
- Jakie działanie ma miód na organizm mamy i karmionego piersią dziecka
- Alergia na miód a karmienie piersią
- Polecamy wideo: Domowe sposoby na przeziębienie
Miód a karmienie piersią
Jaki wpływ ma miód na karmienie piersią? Miód to popularny dodatek do kanapek i herbat, ale również sprawdzony i znany od wieków lek. Stosowany jest od starożytności jako specyfik leczący rany oraz balsamujący zwłoki. W tamtych czasach znane były również jego kosmetyczne właściwości. Ponoć Kleopatra kąpała się w mleku i miodzie, by zachować urodę. W późniejszych wiekach miód stosowany był do leczenia infekcji i przeziębień, konserwacji żywności. W dzisiejszych czasach lecznicze zalety miodu zostały potwierdzone badaniami. Dzięki nim wiemy, że jego działanie zawdzięczamy jego składnikom: enzymom, cukrom, minerałom, witaminom oraz substancjom antybakteryjnym. Miód podczas karmienia piersią może więc zastąpić apteczne specyfiki.
>> Zdrowe zamienniki cukru: które będą najlepsze dla przyszłych mam?
Lecznicze właściwości miodu
Miód, podobnie jak wiele roślin czy ziół, jest naturalnym preparatem leczniczym. Takie leki są często wykorzystywane przez osoby, które z jakiś względów nie mogą lub nie chcą przyjmować leków syntetycznych. Np. przez kobiety oczekujące dziecka czy karmiące piersią. Wiele lekarstw ma w swoim składzie substancje, które przedostają się do kobiecego pokarmu i dlatego mogą być szkodliwe dla dziecka przystawianego do piersi. Lepiej z nich zrezygnować i sięgnąć po naturalne produkty, jak miód, którymi łatwo można pokonać wiele problemów zdrowotnych. Miód jest lekiem, którego spektrum działania jest naprawdę szerokie, a przy okazji jest bezpieczny dla matki i dziecka, o ile nie są oni alergikami.
>> Miód manuka: poznaj jego właściwości!
Jakie działanie ma miód na organizm mamy i karmionego piersią dziecka
Miód jest wytwarzany z nektaru (słodkiego płynu znajdującego się w kwiatach) oraz ze spadzi (słodkich i lepkich odchodów owadów występujących na igłach i liściach drzew). Jego największą zaletą są właściwości antyseptyczne, przyspieszające gojenie się ran i oparzeń. Odpowiada za to znajdujące się w miodzie inhibiny, hamujące rozwój bakterii i grzybów. Dzięki temu jest on naturalnym antybiotykiem. Ta cecha wykorzystywana jest również w leczeniu infekcji, przeziębień grypy i chorób gardła. Miód poprawia też metabolizm oraz przemianę materii, leczy problemy żołądkowe, dzięki zawartości kwasów organicznych i enzymów (np. laktozy). Ma też właściwości oczyszczające: ułatwia wydalanie toksyn z wątroby i kosmetyczne: usuwa również złuszczony naskórek, poprawia krążenie w tkance skórnej. Miód zawiera też składniki odżywcze: potas, cynk, fosfor, żelazo, magnez, wapń oraz witaminy B i C. Witaminy i składniki mineralne są bardzo dobrze przyswajane przez organizm człowieka.
>> Miód dla dziecka: od kiedy podawać i dlaczego jest taki zdrowy?
Alergia na miód a karmienie piersią
Oprócz wszystkich zalet miodu, produkt ten może być jednak niebezpieczny dla osób, które są na niego uczulone. Dotyczy to zwykle osób, które cierpią na alergie wziewne: na pyłki kwiatowe, które są obecne w miodzie i na pyłki traw, które dostają się do ula na nogach pszczół. Badania wykazały, że najbardziej uczula miód spadziowy, a najmniej akacjowy. Innym groźnym alergenem jest białko pszczele. Ryzyko alergii na miód dotyczy nie tylko mamy karmiącej piersią, ale również dziecka, które może uczulić się na miód, którego składniki przedostały się do jego organizmu wraz z mlekiem mamy (choć prawdopodobieństwo, że źle zareaguje na miód, jeśli jego rodzice ani ono samo nie są alergikami – jest niewielkie). Dlatego wprowadzając miód do swojej diety, karmiąca mama powinna uważnie obserwować zachowanie dziecka. Alergia na produkty pszczele może objawiać się nudnościami, biegunką, pokrzywką, wysypką, dusznościami i katarem.
>> Jak sprawdzić, co uczula dziecko?
Pewne niebezpieczeństwo dla dziecka niesie też obecność w miodzie bakterii. Wiadomo, że bakteria ta jest przyczyna rzadkich zachorowań na botulizm dziecięcy, ale przypadki których źródłem był miód dotyczyły bezpośredniego spożycia produktu przez niemowlęta. Dowody naukowe wskazują, że bakteria Clostridium botulinum nie przenika do pokarmu kobiecego.