Spis treści
- Przewijaki dla niemowląt w specjalnych pomieszczeniach dla mam?
- Dlaczego przewijaki dla niemowląt będą obowiązkowe?
- Przewijaki dla niemowląt wywalczyła Anna Mucha?
- Mamy cieszą się z obowiązkowych przewijaków, właściciele sklepów niekoniecznie
Przewijaki dla niemowląt będą obowiązkowym elementem wyposażenia każdego sklepu i stacji benzynowej. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał rozporządzenie w sprawie warunków technicznych budynków. Zgodnie z nowymi przepisami każdy budynek, w którym świadczone są usługi gastronomiczne lub prowadzony jest handel, musi zapewnić mamo miejsce do przewijania oraz karmienia niemowlaka.
Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2018 roku. Odnoszą się do nowoprojektowanych lub przebudowywanych budynków. Dotyczą restauracji i sklepów o powierzchni większej niż 1000 m2 oraz stacji benzynowych o powietrzchni większej niż 100 m2.
Przewijaki dla niemowląt w specjalnych pomieszczeniach dla mam?
Minister zdecydował, że mamy powinny mieć możliwość nie tylko przewinąć, ale również nakarmić dziecko. A to najprawdopodobniej oznacza stworzenie im dedykowanych pomieszczeń, w których będą mogły zająć się niemowlęciem. Do tej pory przewijaki dla niemowląt najczęściej były montowane na ścianach toalet. W toalecie jednak mamy nie powinny karmić. Właściciele lokali i punktów usługowych będą musieli się natrudzić, by wymyślić zgodne z przepisami rozwiązanie, z którego wszyscy będą zadowoleni.
Rozporządzenie ministra zawiera również instrukcję na temat wyposażenia pomieszczeń dla mam. Obowiązkowo muszą znaleźć się w nich umywalki oraz wentylacja. Dobrze by było również, gdyby w standardzie znalazły się fotele do karmienia oraz podgrzewacze do butelek.
Niektóre punkty usługowe zapewniają swoim klientom możliwość skorzystania z tzw. "helpomatu". To automat wyposażony w produkty pierwszej potrzeby. W przypadku pokoi dla mam z dziećmi znajdują się w nim nawilżane chusteczki, pieluszki dla niemowląt, pudry, zasypki, wkładki laktacyjne. To ratunek dla mam, które muszą szybko przewinąć dziecko, a zapomniały zabrać z domu np. zasypki. Niektóre automaty umożliwiają również zakup soków, wodę, obiadków, deserków, zupek.
Dlaczego przewijaki dla niemowląt będą obowiązkowe?
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa uzasadnia zmianę przepisów potrzebą społeczną. Wskazuje na konieczność zapewnienia rodzicom podróżującym z małymi dziećmi odpowiednich warunków. Do tej pory młodzi rodzice często mieli problem z przewinięciem dziecka w trasie. Na stacjach benzynowych nie było miejsc, w których mogliby zmienić niemowlęciu pieluszkę. Przewijali dzieci w samochodach na parkingach, co nie było ani wygodne, ani higieniczne.
Przewijaki dla niemowląt wywalczyła Anna Mucha?
Debata społeczna na temat konieczności stworzenia miejsc dla mam z dziećmi rozgorzała dzięki aktorce Annie Musze - przypomina Muratorplus.pl To ona w 2012 roku poinformowała na blogu, że musiała przewinąć córkę na stacji benzynowej na stole znajdującym się w części restauracyjnej. Nie miała innej możliwości, ponieważ na stacji paliw nie było żadnego innego miejsca, w którym mogłaby to zrobić. "Nigdzie nie było nawet kawałka przestrzeni, gdzie można było spokojnie, bezpiecznie i w odosobnieniu przewinąć dziecko. Nie było również miejsca, żeby dziecko umyć” – napisała na blogu.
Mamy cieszą się z obowiązkowych przewijaków, właściciele sklepów niekoniecznie
Zmiany ucieszą wszystkie mamy, które do tej pory nie mogły w komfortowych warunkach zająć się dzieckiem w trasie. Nowe rozporządzenie nie przypadło jednak do gustu właścicielom budynków usługowych. Zwracają oni uwagę na fakt, że wygospodarowanie specjalnej przestrzeni dla mam może nie być takie proste. Stacja benzynowa o powierzchni 100 metrów kwadratowych to nieduża stacja. Znalezienie miejsca, w którym można stworzyć pokój dla mamy i dziecka, będzie niełatwym zadaniem.