Rotawirusy - jak poradzić sobie z biegunką u niemowlaka i nie dopuścić do odwodnienia

2012-11-13 15:02

Rotawirusy bardzo osłabiają dziecięcy organizm. Szczególnie niebezpieczna przy zakażeniu rotawirusami jest biegunka, która może doprowadzić do odwodnienia dziecka. Zbyt częste oddawnie kału może także powodować odparzenia pupy. Kiedy dziecko jest chore, pamiętaj o zachowaniu właściwej higieny i podawaniu mu probiotyków. Jak poradzić sobie z biegunka i nie dopuścić do odwodnienia.

rota

i

Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Rotawirusy - które dzieci najbardziej narażone są na zarażenie?
  2. Rotawirusy - jak poznać zakażenie. Objawy: gorączka, biegunka, wymioty
  3. Rotawirusy mogą prowadzić do odwodnienia
  4. Niemowlę - dlaczego odwodnienie jest niebezpieczne?
  5. Odparzenie pupy przy biegunce rotawirusowej

Ze statystyk gastroenterologów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że w Polsce nie ma dziecka, które choć raz nie cierpiałoby z powodu biegunki wywołanej przez rotawirusa.

Co roku zaraża się nim ponad kilkaset tys. dzieci, a niemal 20-30 tysięcy trafia z tego powodu do szpitala. Jest tak, gdyż wirus ten jest bardzo zaraźliwy. Przenosi się zarówno drogą kropelkową, jak i poprzez układ pokarmowy.

Niemowlę może się nim zarazić, mając kontakt z zakażonym dzieckiem (lub takim, które dopiero co przechodziło zakażenie).

Rotawirusy - które dzieci najbardziej narażone są na zarażenie?

Na zakażenie narażone są zwłaszcza te dzieci, które mają starsze rodzeństwo przebywające na co dzień w większej grupie rówieśników, np. przedszkolu. Najczęściej i najciężej chorują dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat.

>>Rzadka kupka niemowlaka: przyczyny biegunki>>

Rotawirusy - jak poznać zakażenie. Objawy: gorączka, biegunka, wymioty

Objawy zakażenia rotawirusami są bardzo charakterystyczne. Najpierw zwykle pojawia się niewielka gorączka (ma ją 77 proc. zakażonych dzieci), a także wymioty, czasem bardzo intensywne, które nie trwają dłużej niż jedną, dwie doby.

Potem zaczyna się biegunka: stolce są wodniste, nawet tryskające, malec może oddawać ich kilkanaście na dobę. Przebieg choroby jest samoograniczający się, to znaczy, że jeśli tylko uda się nie dopuścić do odwodnienia, choroba ustępuje w ciągu 3–9 dni.

>>Rotawirusy: 5 sposobów na biegunkę u niemowlaka>>

Rotawirusy mogą prowadzić do odwodnienia

Jeśli biegunka i wymioty są bardzo nasilone, mogą prowadzić do gwałtownego odwodnienia, a w rezultacie do hospitalizacji. Odwodnienie to stan, gdy zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości, jaka jest niezbędna do tego, by funkcjonował prawidłowo. Organizm traci wtedy również niezbędne elektrolity i pierwiastki.

Do odwodnienia u niemowlęcia może dojść bardzo szybko – jeśli dziecko waży 9 kg, wystarczy, że straci przynajmniej 180 ml wody (czyli niepełną szklankę), by zaczęło się odwadniać. Odwodnienie ma kilka etapów – im więcej wody ubywa z organizmu, tym jest groźniejsze dla zdrowia. Można je rozpoznać po następujących objawach:

  • język, wargi, błona śluzowa jamy ustnej maluszka są wysuszone;
  • dziecko jest apatyczne, rozdrażnione, a kiedy płacze, z oczu nie lecą mu łzy (silnie odwodnione dziecko jest osłabione – nie krzyczy lub ma chrapliwy głos, jest apatyczne i wiotkie);
  • mocz ma ciemne zabarwienie i jest go bardzo mało (odwodnione niemowlę nie moczy pieluszki w ogóle);
  • oczy wydają się zapadnięte;
  • skóra ma zmniejszone napięcie – ujęta w dwa palce i puszczona, nie wraca natychmiast na swoje miejsce.

Niemowlę - dlaczego odwodnienie jest niebezpieczne?

Właśnie z powodu odwodnienia każde niemowlę poniżej szóstego miesiąca życia, które ma biegunkę, powinno być pod opieką pediatry. Jeśli niemowlę ma mniej niż 6 miesięcy, a biegunka jest wyjątkowo uporczywa bądź u dziecka (również takiego, które ma więcej niż 6 miesięcy) pojawiły się objawy mogące świadczyć o odwodnieniu, lekarz może wydać skierowanie do szpitala.

Tam malec dostanie kroplówki, których zadaniem jest uzupełnienie utraconych płynów i elektrolitów. Pobyt w szpitalu trwa zwykle kilka dni.

>>Odwodnienie u niemowlaka: jak mu zapobiegać?>>

Odparzenie pupy przy biegunce rotawirusowej

Podczas biegunki łatwo o odparzenia – stolec ma wtedy kwaśny odczyn, przez co szybko podrażnia skórę. Dlatego często sprawdzaj, czy w pieluszce nie pojawiła się kolejna kupa.

Podczas przewijania pupę dokładnie umyj, najlepiej ciepłą, przegotowaną wodą bądź wilgotnymi chusteczkami, zwracając uwagę, by resztki kału nie zostały w fałdach skóry.

Potem dokładnie ją osusz i natłuść maścią bądź kremem zapobiegającym odparzeniom. Jeśli mimo to odparzenie zmieni się w pieluszkowe zapalenie skóry (skóra robi się wtedy mocno zaczerwieniona, ma drobne wypryski), niezbędna będzie pomoc pediatry.

W przypadku bardzo silnego podrażnienia lekarz może przepisać dziecku maść zawierającą antybiotyk, by zapobiec nadkażeniu skóry bakteriami znajdującymi się w moczu i kale.

Zobacz film: Rotawirusy

miesięcznik "M jak mama"