Internista: co to za lekarz i czym się zajmuje?

2019-01-03 12:33

Interna to jedna z najstarszych specjalizacji lekarskich, internista zaś to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób wewnętrznych. To właśnie lekarze tej specjalizacji są lekarzami pierwszego kontaktu w przypadku wielu różnych schorzeń i dolegliwości. Często jednak myleni są z lekarzami rodzinnymi lub lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej.

Internista: co to za lekarz i czym się zajmuje?

i

Autor: Getty images

Interna bywa zwana królową nauk medycznych. Nie ma w tym przesady – to jedna z najstarszych i najbardziej szerokich specjalizacji medycyny. Po łacinie słowo „internus” oznacza „wewnętrzny”. W polskim tłumaczeniu mianem „interna” określa się dział medycyny, który zajmuje się schorzeniami i dolegliwościami narządów wewnętrznych – w tym układu oddechowego, krążenia, trawiennego, mięśniowego czy kostno-stawowego. Lekarzem internistą jest zaś lekarz, który specjalizuje się w ich diagnozowaniu i leczeniu.

Spis treści:

  1. Interna – co to za specjalizacja
  2. Czym zajmuje się internista
  3. Internista a lekarz rodzinny 
  4. Internista a lekarz podstawowej opieki zdrowotnej

Interna – co to za specjalizacja

Specjalizacja z zakresu chorób wewnętrznych jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej wymagających specjalizacji lekarskich. Niezbędna jest lekarzom, którzy zamierzają następnie specjalizować się w dużo węższych i bardziej szczegółowych dziedzinach medycyny, np. w kardiologii czy nefrologii.

Internista to lekarz wszechstronnie wykształcony: zna i umie ocenić pracę każdego narządu wewnętrznego, dzięki czemu jest w stanie powiązać różne objawy i na ich podstawie zdiagnozować chorobę. Ma również wiedzę na temat schorzeń endokrynologicznych, reumatologicznych, gastrologicznych, hematologicznych czy alergologicznych, dzięki czemu jest w stanie ocenić, jak poważne jest dane schorzenie i czy wymaga dalszego diagnozowania lub bardziej specjalistycznego leczenia, i w razie konieczności skierować pacjenta do lekarza konkretnej specjalizacji. Jest również w stanie wykonać niektóre zabiegi medyczne.

Czytaj:

Lekarz rodzinny - kompetencje i obowiązki. Na jakie badania może skierować lekarz medycyny rodzinnej?

Neonatolog - pierwszy lekarz dziecka. Czym zajmuje się neonatolog?

Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży? 5 porad

Czym zajmuje się internista

W przypadku większości chorób to właśnie lekarz internista jest lekarzem pierwszego kontaktu: to do niego udajemy się, gdy coś nam dolega, lub niepokoi nas stan zdrowia. Jest on więc lekarzem tej specjalizacji, z którą przeciętny, dorosły pacjent ma do czynienia najczęściej, gdyż choroby wewnętrzne są najbardziej powszechne.

W takcie wizyty internista przeprowadza szczegółową diagnozę, polegającą zarówno na dokładnym wywiadzie, jak i badaniu przedmiotowym (jego lokalizacja ściśle związana jest z dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjenta), a w razie wątpliwości lub konieczności przeprowadzenia bardziej szczegółowych analiz związanych z konkretną częścią ciała, wystawia skierowanie do dowolnego lekarza innej specjalizacji: kardiologa, nefrologa czy neurologa, lub też skierowanie do szpitala.

W przypadku chorób wewnętrznych, których diagnozowanie i leczenie leżą w gestii lekarza internisty – należą do nich np. schorzenia gardła, dolnych dróg oddechowych itp. – przepisuje leki, udziela zaleceń, wystawia zwolnienie lekarskie. Internista zajmuje się również profilaktyką zdrowotną, dlatego to właśnie lekarz tej specjalizacji jest odpowiednią osobą do tego, by zmierzyć ciśnienie, przeprowadzić palpacyjne badanie jamy brzusznej lub tarczycy, wykonać badanie ucha za pomocą wziernika, wypisać skierowanie na profilaktyczne badania krwi lub moczu, albo zakwalifikować do szczepienia ochronnego.

Internista a lekarz rodzinny

Warto wiedzieć, że internista to nie to samo, co lekarz rodzinny. Obie te specjalizacje są często ze sobą mylone. Internista zajmuje się wyłącznie leczeniem osób dorosłych. Lekarz rodzinny leczy zaś całe rodziny. A ponieważ ma on do czynienia z pacjentami w różnym wieku, również z dziećmi i osobami starszymi, prócz wiedzy z zakresu chorób wewnętrznych posiada on dodatkowo wiedzę z dziedziny pediatrii oraz geriatrii.

Internista a lekarz podstawowej opieki zdrowotnej

Internistów, a czasem również lekarzy rodzinnych, mylnie nazywa się również lekarzami POZ. Mylnie, gdyż internista lub lekarz medycyny rodzinnej to specjalizacja lekarska, która opisuje wykształcenie lekarza, natomiast lekarz POZ to określenie stanowiska, na którym dany lekarz pracuje w przychodni. Lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej może myć więc zarówno internista, jak i lekarz rodzinny, pediatra, a nawet lekarz bez specjalizacji, który ma uprawnienia do tego, by pracować jako lekarz POZ i jako pierwszy mieć kontakt z pacjentem.

Domowe sposoby na przeziębienie. WIDEO

Czym zajmuje się ten lekarz?
Pytanie 1 z 10
Laryngolog zajmuje się: