Bieganie po ciąży, czyli jak szybko schudnąć i wzmocnić organizm

2018-03-14 14:34

Czy bieganie po ciąży to dobra forma aktywności dla młodej mamy? Kiedy w ogóle zacząć ćwiczyć po porodzie? Dlaczego warto zacząć biegać z joggerem i jak się do tego przygotować - podpowiadamy.

Bieganie po ciąży

i

Autor: thinkstockphotos.com Bieganie po ciąży pozwoli ci szybciej wrócić do formy.

Spis treści

  1. Zobacz, jak pozbyć się brzucha po ciąży
  2. Bieganie z joggerem - komfort mamy, frajda dla dziecka
  3. Jak zacząć bieganie po ciąży?
  4. Nie masz czasu na bieganie po ciąży? Nie szukaj wymówek!
  5. Bieganie po ciąży - jak wybrać joggera

Bieganie to ostatnio bardzo popularna aktywność. Cała Polska biega. Dla zdrowia, dla przyjemności, by sprawdzić się podczas zawodów sportowych. Bieganie pozwala uniknąć depresji poporodowej, dotlenia organizm i ujędrnia skórę. To również doskonały sposób, żeby pozbyć się cellulitu i... wydłużyć życie. Udowodniono bowiem, że regularny jogging wydłuża życie kobiet o 5,6 roku. Bieganie to dobry sposób na skuteczne odchudzanie - godzina wolnego truchtu pozwala spalić ok. 450 kalorii. Czy młode mamy muszą rezygnować z tych wszystkich korzyści, które daje bieganie? Czy ten rodzaj aktywności fizycznej jest dla nich bezpieczny? 

Sprawdź koniecznie: Chcesz schudnąć po ciąży i porodzie? Wypróbuj nowy program dietetyczny

Powrót do biegania po ciąży to indywidualna kwestia, która w dużej mierze zależy od rodzaju porodu. Po porodzie naturalnym łatwiej jest wrócić do aktywności, po cesarskim cięciu należy zaś poczekać aż rana dobrze się zagoi - ok. 6-7 tygodni. Zawsze pamiętaj jednak, aby słuchać swojego organizmu i - w przypadku, gdy nie masz pewności kiedy zacząć ćwiczyć po porodzie - skonsultować się z ginekologiem. Praktyka jednak pokazuje, że najczęściej brak chęci i umiejętności organizowania czasu stanowią tu barierę.

Zobacz, jak pozbyć się brzucha po ciąży

Jak zgubić brzuch po ciąży?

Bieganie z joggerem - komfort mamy, frajda dla dziecka

Młoda mama może biegać zarówno sama, jak i z wózkiem. Wiele biegaczek preferuje tę formę ruchu. – Moja przygoda z bieganiem zaczęła się jakieś trzy miesiące przed ciążą. Po otrzymaniu cudownej wiadomości, że zostanę mamą miałam jednak całkowity zakaz poważniejszych aktywności, bo spodziewałam się bliźniaków. Jednak szybko znalazłam wózek do biegania i wiedziałam, że po porodzie wrócę do swojej nowej pasji. Zrobiłam to dwa miesiące po przyjściu na świat moich pociech – ze względu na cesarskie cięcie  musiałam poprosić o zgodę ginekologa. Tak więc zaczynałam tak naprawdę od zera – opowiada Anna Kurkowska, biegająca mama.

Jak zacząć bieganie po ciąży?

Najczęstszą motywacją do biegania dla młodych mam jest dbałość o sylwetkę. Internet jest bogaty w historie o zbawiennym wpływie diety i treningów na szybki powrót do formy po porodzie oraz jej utrzymywanie. – Największy pozytyw biegania? Dzieci mają zadowoloną z życia, szczęśliwą i niechorującą mamę. To chyba nie tak mało? – pyta retorycznie Anna Kurkowska.  Bieganie po ciąży nie musi mieć charakteru wyczynowego. Owszem, stawianie sobie celów związanych z osiąganiem coraz lepszych czasów czy nawet startem w zawodach wzmacnia motywację. Jednak wiele kobiet biega dlatego, że po prostu chcą zadbać o sylwetkę lub oderwać myśli od dnia codziennego. Warto pamiętać o tym, że nie od razu Kraków zbudowano i narzucanie sobie na początku zbyt mocnego reżimu treningowego przyniesie same szkody. Nierzadko postępy przychodzą powoli, a ich brak może być spowodowany różnymi przyczynami. – Plany treningowe układam sama, choć oczywiście można też skorzystać z pomocy trenera. Moim zdaniem na początku najważniejsza jest nauka słuchania własnego organizmu i systematyczność. Ja trzymam się zasady, że nie biegam więcej niż 3–4 razy w tygodniu – mówi Anna Kurkowska.

Zobacz także: Ćwiczenia w połogu

Nie masz czasu na bieganie po ciąży? Nie szukaj wymówek!

Najtrudniej walczyć z wymówkami tłumaczącymi "dlaczego dziś nie pobiegnę", szczególnie przez pierwsze kilka miesięcy. Dobry film, chore dziecko lub nawet własne dolegliwości – to wielkie pokusy, aby zaniechać najpierw jednej, a potem kolejnych porcji ćwiczeń. Dodatkowym bodźcem do wytrwałości i zachowania samodyscypliny może być sympatyczne towarzystwo podczas biegu. Jak podkreślają wszystkie nasze rozmówczynie, dzieci nie muszą stanowić przeszkody w realizowaniu pasji. Przy odpowiedniej organizacji czasu i podziale domowych obowiązków hobby mogą realizować zarówno mama, jak i tata, nawet wychowując trójkę potomstwa.Na bieganie po ciąży zawsze można znaleźć czas: o poranku, wieczorami, w weekendy. Idealna sytuacja jest taka, gdy oboje rodzice biegają i z czasem zaszczepiają w dzieciach zamiłowanie do ruchu na świeżym powietrzu. – Od początku wprowadziliśmy zasadę, że kładziemy dzieci spać o godzinie 18, i mimo upływu trzech lat moje bliźniaki nadal o tej porze chodzą spać. A ja potem biegam. W weekendy z kolei biegam z joggerem. Wózek naturalnie staje się coraz cięższy, stąd i dystansy trzeba zmieniać i obecnie ograniczam się do odcinków pięcio-, dziesięciokilometrowych. Mam to szczęście, że mój partner również biega, zatem dzielimy miłość do siebie, dzieci oraz pasję – opowiada Anna Kurkowska. – Na moje pytanie do dzieci, czy idą ze mną na trening, już same zakładają buty. Potem zazwyczaj zasypiają w wózku - dodaje.

Bieganie po ciąży - jak wybrać joggera

Do biegania z wózkiem służą tzw. joggery, mające zwykle lekką i wytrzymałą ramę o odpowiednio przesuniętym środku ciężkości. Mają one duże koła, które doskonale spisują się na nierównościach. W przypadku trzykołowców przednie koło jest sztywne lub obrotowe, co stwarza lepsze możliwości manewrowania. Najlepszy wiek dla młodego pasażera na początek podróży to 7–8 miesięcy, górną granicę stanowi waga dziecka (zazwyczaj kilkanaście kilogramów). Najtańsze joggery można kupić już za około 1000 złotych, ale nie brakuje produktów z wyższych półek cenowych – za 2000–3000 zł czy nawet więcej.