Spis treści
Koniec urlopu macierzyńskiego dla wielu mam jest stresującym czasem. Przede wszystkim muszą rozstać się ze swoja pociechą, ale również powrót do pracy powoduje ich wewnętrzne rozterki. Wiele z nich chciałoby założyć własną firmę, ale ma obawy. A w rzeczywistości co drugi Polak jest zadowolony z pracy na własny rachunek a zaledwie co czwarty z umowy o pracę. Współpracuję z przedsiębiorcami od 12 lat i obserwuję, że własna firma daj wiele możliwości i zadowolenia.
Artykuł powstał w ramach akcji MAMA MA BIZNES
Czytaj:
Ułatwienia przy zakładaniu firmy
Rozpoczęcie działalności na urlopie
Podatek dochodowy
Porównując umowę o pracę z jednoosobową działalnością gospodarczą, należy przede wszystkim pokazać różnicę w podatku dochodowym. Umowa o pracę nie daje możliwości wyboru podatku. Niezależnie od wysokości dochodu, pracownik musi opłacać podatek według skali podatkowej 18% i 32%.
Natomiast przedsiębiorca może dokonać wyboru z pośród czterech form opodatkowania: karta podatkowa – czyli stała kwota podatku, ryczałt – możliwość skorzystania z niski stawek 3%, 5,5% czy 8%, skala podatkowa, która umożliwia rozliczenie się z dziećmi, małżonkiem oraz odliczenia przysługujących ulg, liniowy 19% opłacalny przy dochodach powyżej 100 000 zł.
Czytaj:
Dwie finansowe wskazówki na start!
Skąd się biorą w firmie pieniądze?
Składki ZUS
Z umowy o pracę składki opłacane są od podstawy wynagrodzenia, ponadto ozusowane będą wszystkie dodatki do wynagrodzenia.Prowadząc firmę nie płaci się ZUS-u od dochodu. Przez pierwsze pół roku można skorzystać z Ulgi na Start, po tym czasie młody przedsiębiorca może skorzystać z preferencyjnych składek – w rezultacie 2,5 roku niższego ZUS-u daje czas na rozwiniecie biznesu.
Czytaj:
Work – life balance przedsiębiorczej mamy. Czy to mit?
Pułapki własnego biznesu – oczami mamy
Biznes w sieci - czy warto go prowadzić?
W 2018 roku weszła w życie konsytuacja biznesu, która gwarantuje przyjazną interpretacje przepisów, mniej uciążliwe kontrole, rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy czy pomoc rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Nie mniej jednak jestem zwolennikiem, aby przed założeniem firmy skorzystać z rady specjalisty, który dobierze właściwą formę opodatkowania, podpowie, czy rejestrować się do VAT-u oraz wskaże, jak skorzystać z najniższych składek ZUS.
Zachęcam również, aby bieżące rozliczeniami zlecić księgowej, która zdejmie z barków mamy przedsiębiorcy, wszelkie formalności związane z prowadzeniem księgowości.
Czytaj:
Sprzedaż: kto jest moim klientem i jak do niego dotrzeć?
Odkryj, co naprawdę chcesz robić
NETWORKING –skuteczne narzędzie w rozwoju biznesu
Aneta Górska - o wielu lat związana z branżą księgową. Pomogła setkom przedsiębiorców w założeniu firm. Swoje doświadczenie wykorzystywała jako Menadżer w biurze rachunkowym. Obecnie jako Trener Biznesu prowadzi szkolenia dla początkujących i aktywnych przedsiębiorców z zakresu optymalizacji, powstawania i rozwoju firmy.
Równocześnie jako Trener Wewnętrzny prowadzi szkolenia dla pracowników największego biura księgowego w Polsce, z podatków w jednoosobowej działalności gospodarczej, produktu oraz zmian dotyczących małych przedsiębiorców.