Kolczyk w nosie od lat nie wychodzi z mody. Chętnie noszą go kolejne pokolenia nastolatków: nie tylko dziewczęta, i nie tylko przedstawiciele różnych młodzieżowych subkultur. Pytani, czemu tak chętnie przekłuwają sobie nos, udzielają różnych odpowiedzi.
Zdecydowana większość młodzieży uważa, że kolczyk w nosie jest oznaką indywidualizmu, niekiedy też podkreśla przynależność do konkretnej grupy. Młodzi ludzie dużo rzadziej decydują się na piercing z powodu przekory i chęci pokazania rodzicom, że są już wystarczająco dorośli, by samodzielnie podejmować decyzje o swoim wyglądzie.
Spis treści:
- Moda na kolczyk w nosie - skąd się wzięła?
- Czy pozwolić dziecku na kolczyk w nosie?
- Jakie są rodzaje piercingu nosa?
- Dobry salon piercingu - jak go znaleźć?
- Jak wygląda zakładanie kolczyka w nosie?
- Jak postępować po zabiegu piercingu nosa?
- Jakie są przeciwwskazania do piercingu nosa?
Moda na kolczyk w nosie - skąd się wzięła?
Przekłuwanie ciała i zakładanie kolczyków w różnych jego miejscach nie jest niczym nowym i praktycznie od stuleci praktykowane jest w wielu kulturach. Kolczyk umieszczony w konkretnym miejscu ciała miał określoną symbolikę.
Przekłuwając sobie nos - na przegrodzie, czubku, jednym ze skrzydełek - rdzenni mieszkańcy wielu rejonów Ameryki i Afryki podkreślali przynależność do określonego plemienia. Niekiedy prawo do takiej ozdoby mieli wyłącznie ci, którzy zasłużyli nań bohaterskimi czynami lub pełnili określone role: wódz, wojownicy, kapłani.
Do dziś członkowie niektórych plemion kultywują ten zwyczaj i bywa, że kolczyk w nosie - jako symbol tradycji - noszą równie dumnie, co modny garnitur. Nie wiadomo natomiast, skąd moda na piercing wzięła się w Europie. Badacze zjawisk kulturowych przypuszczają, że przywędrowała do nas wraz z niewolnikami, a obecnie kojarzy się przede wszystkim z chęcią zwrócenia na siebie uwagi.
Czytaj: Zaburzenia dojrzewania płciowego u chłopców i dziewczynek
Nadużywanie substancji psychoaktywnych przez nastolatków
Czy pozwolić dziecku na kolczyk w nosie?
Na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi, ani też schematu, wedle jakiego warto byłoby tu postępować. Młodzi ludzie, zwłaszcza ci w okresie dojrzewania mają własne zdanie, które zwykle mocno różni się od tego, jakie mają ich rodzice. Ingerencja w ciągłość własnej skóry jest nie tylko zabiegiem, który - w ich mniemaniu - ma upiększać czy podkreślać odrębność lub przynależność do "ciekawszej" części społeczeństwa, np. subkultury, ale także dowodem na to, że są już za siebie odpowiedzialni.
Wyraźnie wydany zakaz piercingu utwierdzi nastolatka w przekonaniu, że "moi rodzice mnie nie rozumieją", "traktują mnie jak dziecko", może też sprawić, że młody człowiek postanowi zrobić coś wbrew woli rodziców. Zamiast więc zakazywać dziecku kolczyka w nosie, lepiej przedyskutować sprawę w rodzinnym gronie.
Warto wiedzieć, skąd u córki lub syna pomysł piercingu - może obraca się w towarzystwie, które taki sposób ozdabiania ciała traktuje jak codzienność? A może dopiero do niego aspiruje? Jeśli jesteś zdecydowanie przeciwna piercingowi, warto w spokojny sposób wyjaśnić młodemu człowiekowi, że ciało można ozdabiać na różne sposoby, a kolczykowanie nosa może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, z zakażeniem poważną chorobą włącznie.
Argumentów przeciw piercingowi u nastolatków da się zresztą znaleźć więcej: zwykle nie jest tolerowany w szkołach i na części uczelni, niechętnie też patrzą nań potencjalni pracodawcy, choćby tylko wakacyjni. Widoczny piercing nie jest na przykład tolerowany na stanowiskach wymagających częstych kontaktów z ludźmi, np. podczas letniej pracy w kawiarni.
Jeśli twoje dziecko nadal upiera się przy swoim zdaniu, może przekona je argument, że ciało można ozdabiać również na inne sposoby, np. za pomocą zmywalnych rysunków z henny lub tatuaży z owoców jagua? W takiej rozmowie kluczowy jest spokój i zdroworozsądkowe podejście: im bardziej negatywnie i nerwowo zareagujesz, tym pomysł piercingu wyda się twojemu dziecku bardziej atrakcyjny.
Czytaj: Dojrzewanie chłopców - kiedy i jak zaczyna się okres pokwitania u chłopców
Depresja młodzieńcza - jak objawia się depresja i jak pomóc choremu nastolatkowi?
Jakie są rodzaje piercingu nosa?
Jeśli nie osiągnęliście porozumienia lub nie masz nic przeciwko temu by twoje dziecko nosiło kolczyk w nosie, warto wiedzieć, że kolczyk można nosić w różnych miejscach, a piercing nosi różną nazwę w zależności od tego, w jakiej lokalizacji znajdzie się ozdoba.
Najpopularniejszy i zarazem najmniej bolesny jest tzw. nostril piercing, czyli umieszczenie kolczyka w jednym z nozdrzy. Innym rodzajem, dużo bardziej bolesnym, jest tzw, septum piercing, gdy kolczyk umieszczany jest w chrząstce przegrody nosowej lub - dla mniej odpornych na ból - w skórze która jest tuż pod nią. W trakcie tego zabiegu niezbędne jest miejscowe znieczulenie. Tkanki znieczula się także w przypadku bridge piercingu, czyli umieszczania kolczyka w skórze tuż nad nosem.
Dobry salon piercingu - jak go znaleźć?
Kolczyka nie wolno zakładać byle gdzie - piercing w przypadkowym salonie naraża młodego człowieka na ryzyko zakażenia którymś z wirusów przenoszonych przez krew, np. HIV, WZW typu B lub C. Najbezpieczniejszy będzie zabieg wykonany w profesjonalnym salonie piercingu u fachowca, który zna anatomię i dzięki temu potrafi przekłuć skórę nie uszkadzając tkanek. Jak go poznać? Podstawowym kryterium powinna być panująca w salonie sterylna wręcz czystość.
Osoba zajmująca się piercingiem musi mieć do dyspozycji profesjonalny sprzęt do sterylizacji szczypiec stosowanych do przytrzymywania skóry - czyli autoklaw, a nie zwykły spray antybakteryjny. W trakcie zabiegu piercer musi założyć jednorazowe rękawiczki, a do przekłuwania skóry używać wyłącznie jednorazowych igieł, które wyjmuje przy kliencie z nowego opakowania.
Jak wygląda zakładanie kolczyka w nosie?
Zabieg piercingu nosa różni się od przekłuwania uszu - skórę przekłuwa się nie pistoletem, lecz igłą iniekcyjną bądź wenflonową. Piercer najpierw dezynfekuje skórę, a następnie przekłuwa ją igłą i wkłada kolczyk. Warto podkreślić, że do piercingu nosa nie używa się biżuterii srebrnej ani złotej, gdyż wówczas skóra może źle się goić.
W profesjonalnych salonach, gdzie kolczyk jest w cenie zabiegu, stosowane są kolczyki z tytanu G23, bioplastu lub materiału o nazwie PTFE, które nie zawierają niklu, mogącego uczulać ani innych alergenów.
Po zabiegu miejsce wkłucia i skóra w bezpośrednim sąsiedztwie kolczyka może być spuchnięta i bolesna, może się również sączyć krew lub limfa. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ skóra może wyglądać tak nawet przez dwa najbliższe tygodnie (choć zwykle goi się w ciągu kilku dni).
W tym czasie kluczowe jest dbanie o nią, gdyż w miejsce wkłucia może wdać się infekcja. Zanim ktokolwiek dotknie kolczyka, musi starannie umyć ręce, a skórę w miejscu przekłucia trzeba kilka razy dziennie czyścić antybakteryjnym mydłem (wystarczy nabrać na patyczek higieniczny, przyłożyć do skóry, a następnie delikatnie zmyć wodą i wysuszyć jednorazową chusteczką).
Czytaj: Kontaktowe zapalenie skóry - leczenie. Co wywołuje wyprysk kontaktowy?
Jak postępować po zabiegu piercingu nosa?
Opuchlizna po piercingu nosa zejdzie najdalej w ciągu dwóch tygodni, ale nie znaczy to jeszcze, że skóra również dojdzie w tym czasie do siebie. Sporo zależy od rodzaju nakłucia. Zwykle piercing typu nostril goi się w pełni w ciągu sześciu tygodni, septum - do 3 miesięcy, natomiast bridge nawet do roku.
W tym czasie w okolicy przekłucia nie powinno się nakładać makijażu, nie robić peelingów ani nie stosować kosmetyków z alkoholem. Kolczykiem trzeba co jakiś czas delikatnie poruszać, bo inaczej wrośnie w skórę - o to, jak to robić, warto zapytać piercera.
Dopóki skóra całkowicie się nie zagoi, zakazane są wizyty na basenie, nie powinno się też pić kawy ani alkoholu, gdyż rozrzedzają one krew i miejsce przekłucia może zacząć krwawić. Problemem są wszelkiego rodzaju infekcje przebiegające z katarem: przekłuty kolczykiem nos należy bowiem dmuchać bardzo delikatnie i lekko wycierać miękkimi chusteczkami.
Zielonkawy płyn sączący się spod kolczyka to znak, że doszło do zakażenia i sygnał do pilnej wizyty u lekarza.
Jakie są przeciwwskazania do piercingu nosa?
Kolczyka w nosie nie powinni nosić ci młodzi ludzie, którzy cierpią na jakiekolwiek alergie, mają zaburzenia krzepnięcia krwi, są przewlekle chorzy i muszą przyjmować leki.