Spis treści
- Jak rozpoznać gorączkę u niemowlaka?
- 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o gorączce u dziecka
- Sposoby na gorączkę u niemowlaka?
- Gorączka u niemowlaka – kiedy do lekarza
- Gorączka u małych dzieci cz. 2
- Gorączka u małych dzieci cz. 1
Gorączka u niemowlaka to stan, kiedy temperatura mierzona w odbycie przekracza 38,5ºC. Najczęściej towarzyszy infekcji, choć może się też pojawić z powodu przegrzania, bolesnego ząbkowania czy pieluszkowego zapalenia skóry.
Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>
Jak rozpoznać gorączkę u niemowlaka?
Gorączkujący maluszek płacze, bo jest mu zimno (gdy gorączka narasta) i boli go głowa. Buzia może być zaczerwieniona. Maluch nie chce ssać piersi.
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o gorączce u dziecka
Sposoby na gorączkę u niemowlaka?
Pierwszym krokiem powinno być podanie preparatu przeciwgorączkowego (paracetamolu albo ibuprofenu) w dawce dopasowanej do wagi i wieku niemowlaka. Najskuteczniejsze są preparaty w płynie (bo jeśli dziecko długo nie robiło kupy, czopek będzie dłużej się wchłaniał). Ale jeśli gorączkujący malec wymiotuje, lepiej podać mu czopek. Jeśli temperatura nie spada mimo podania leku, po godzinie czy półtorej można podać lek z innej grupy (jeśli malec najpierw dostał paracetamol, po godzinie można dać mu ibuprofen, bo działanie tych leków nie nakłada się na siebie).
Są też domowe sposoby na gorączkę: na czoło i kark malca można przykładać chłodne okłady bądź wykąpać go w wodzie o temperaturze takiej, jaką ma jego ciało (nie w zimnej, bo można wtedy wywołać atak drgawek). Malec powinien być lekko ubrany i leżeć w dobrze wywietrzonym pokoju, w którym temperatura nie przekracza 22ºC. Dziecku podawaj jak najwięcej płynów albo jak najczęściej przystawiaj je na krótko do piersi (by zapobiec odwodnieniu), nie musisz go natomiast karmić na siłę, jeśli nie ma apetytu.
Przeczytaj również:
Gorączka u niemowlaka – kiedy do lekarza
Wizyta jest konieczna, jeśli gorączkuje noworodek albo niemowlę młodsze niż półroczne dziecko:
- rozpaczliwie płacze, przy dotykaniu krzyczy z bólu, ma trudności z oddychaniem,
- na skórze pojawiła się wysypka,
- niemowlę ma sztywną szyję i przy próbie przyciągania główki do klatki piersiowej stawia opór, doszło do napadu drgawek gorączkowych,
- malec ma wymioty lub biegunkę i cechy odwodnienia (płacze bez łez, ma zapadnięte oczodoły, ciemnożółty mocz),
- cierpi na przewlekłe choroby i lekarz zalecił wezwanie go w przypadku gorączki.
Gorączka u małych dzieci cz. 2
Gorączka u małego dziecka wymaga uważnej obserwacji. Warto jednak wiedzieć, że podwyższona temperatura u niemowlęcia nie zawsze jest oznaką choroby. Czasem wystarczy spacer na świeżym powietrzu, lub rozebranie malucha z dodatkowego sweterka i gorączka spada. Zapytaliśmy eksperta w jakich przypadkach gorączka u niemowlaka jest powodem do niepokoju, jak prawidłowo zmierzyć temperaturę małemu dziecko i co zrobić oraz kiedy należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Gorączka u małych dzieci cz. 1
Gorączka u małego dziecka wymaga uważnej obserwacji. Jednak należy wiedzieć, że podwyższona temperatura u niemowlaka nie zawsze jest oznaką choroby. Czasem wystarczy przewietrzenie pokoiku, lub rozebranie malucha z dodatkowego sweterka i gorączka spada. Zapytalismy eksperta w jakich przypadkach gorączka u niemowlaka jest powodem do niepokoju, jak prawidłowo zmierzyć temperaturę małemu dziecko i co zrobić oraz kiedy należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
miesięcznik "M jak mama"