Zioła dla niemowlaka na kolkę, pleśniawki, ropiejące oczy, pokrzywkę, odparzenia, ząbkowanie

2012-10-15 16:25

Zioła dla niemowlaka przydadzą się na dolegliwości takie jak: kolka, pleśniawki, ząbkowanie, ropiejące oczy, pokrzywkę czy odparzenia. Dowiedz się, jakie zioła można podawać na powszechne dolegliwości i jak zrobić napar z ziół.

Ziola dla niemowlaka

i

Autor: _photos.com|photos.com Zioła dla niemowlaka: na kolkę, pleśniawki, ropiejące oczy, pokrzywkę, odparzenia, ząbkowanie

Spis treści

  1. Zioła dla niemowlaka: co pomoże na dolegliwości niemowlęcia
  2. Zioła dla dzieci suszone i granulowane
  3. Zioła dla niemowląt: jak zrobić napar ziołowy

U niemowlaka w razie dolegliwości nie zawsze można skorzystać z pomocy farmaceutyków, bo wiele leków nie było testowanych na takich małych dzieciach. Nieznane są więc ewentualne uboczne skutki ich działania. Dlatego warto czasem sięgnąć po sprawdzone zioła. Jakie zioła dla niemowlaka będą skuteczne?

Zioła dla niemowlaka: co pomoże na dolegliwości niemowlęcia

  • Na kolkę niemowlęcą. Jeśli twój malec cierpi z jej powodu, możesz dawać mu nie tylko kropelki czy inne preparaty z apteki, ale również napary z rumianku, anyżku lub kopru włoskiego (można je podawać dzieciom od 2. tygodnia życia).
  • Zioła na ropiejące oczka. Żółtawa wydzielina zalepiająca oczko to znak, że doszło do infekcji. Najpewniej nie obejdzie się bez wizyty u lekarza – pediatry albo okulisty. Niezależnie od tego warto jednak przemywać maluchowi oczka wacikiem namoczonym w rozcieńczonym naparze z rumianku.
  • Zioła na problemy ze skórą. Jeśli maluszek ma pokrzywkę albo pieluszkowe zapalenie skóry, możesz wykąpać go w rumiankowej kąpieli. Aby ją przygotować, trzeba 30–50 g rumianku zalać litrem wrzącej wody. Napar przecedź przez sitko (jeśli zioła nie są w torebce), wlej do wanienki i uzupełnij wodą tak, by płyn miał jasnożółtą barwę.
  • Zioła na obolałe dziąsła. Ząbkowanie jest niemal tak samo dokuczliwe jak kolka. Ulgę przyniesie maluszkowi przemywanie dziąseł wacikiem zmoczonym w naparze z rumianku lub szałwii.
  • Zioła na pleśniawki. Szałwia ma również działanie odkażające. Jeśli niemowlę ma w buzi białawy nalot, trzeba go delikatnie przemywać wacikiem namoczonym w naparze z szałwi.

>>Zioła: dieta matki karmiącej. Dobre napary z ziół dla kobiet karmiących>>

Zioła dla dziecka - napary roślinne zamiast leków

Dobrze wiedzieć

Zioła dla dzieci suszone i granulowane

Zioła sprzedawane są w kilku postaciach. Świeże można kupić w niektórych sklepach zielarskich bądź na targowiskach, jednak tylko w porze ich kwitnienia. Suszone zioła w torebkach przez cały rok sprzedawane są w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Inna postać to herbatki granulowane. Oprócz ziół mają czasem w składzie również suszone owoce, dzięki czemu są łagodniejsze w smaku. Jeśli nie masz doświadczenia w stosowaniu ziół, lepiej nie eksperymentuj ze świeżymi ziołami. Lepsze będą te w postaci herbatek (z torebek bądź granulowanych), choćby dlatego, że na opakowaniu podany jest dokładny sposób dawkowania oraz informacja o tym, jak często można je stosować. Na herbatkach dla niemowląt są także informacje o wieku, od jakiego można dawać je dziecku.

Zioła dla niemowląt: jak zrobić napar ziołowy

Przygotowanie naparów z ziół dla niemowląt jest proste. Najczęściej łyżkę stołową (lub torebkę) ziół zalewamy szklanką wrzątku, przykrywamy i odstawiamy na kwadrans (rumianek) bądź pół godziny (koper i anyżek). Ciepłą łyżeczkę naparu ziołowego podawaj dziecku do picia kilka razy dziennie. Napar z rumianku trzeba rozcieńczyć przegotowaną wodą – tak, by miał jasnożółty kolor. Natomiast niektóre herbatki przeznaczone specjalnie dla niemowląt możesz podawać już od 1. tygodnia życia.

Zobacz film: Ząbkowanie

Kalendarz ząbkowania u dziecka

miesięcznik "M jak mama"

Rośliny doniczkowe jako naturalne leki. Czy wiesz jakie mają działania lecznicze?

Pytanie 1 z 4
Anginowiec - na co stosować?
Anginowiec