Czy przy gorączce można karmić piersią?
Karmienie piersią podczas gorączki wydaje się wielu mamom niemożliwe. Kobiety martwią się, że karmiąc malucha, wraz z mlekiem przedostaną się do jego organizmu wirusy i bakterie, które zaatakowały mamę. Okazuje się jednak, że mleko gorączkującej mamy jest wręcz bardzo wartościowe dla dziecka. Podczas karmienia piersią, wraz z mlekiem dostarczane są przeciwciała, które chronią malucha przed zakażeniem różnymi drobnoustrojami.
Spis treści:
Co na gorączkę przy karmieniu piersią? Domowe sposoby
Niezbyt wysoką gorączkę możesz leczyć domowymi sposobami, które są zarówno skuteczne jak też bezpieczne dla karmiącej mamy i dziecka. Aby obniżyć gorączkę wypij napar z lipy, herbatkę z sokiem malinowym lub ciepłe mleko z miodem. Stan podgorączkowy lub niewysoką gorączkę obniżą zimne okłady na czoło i łydki.
Pij dużo wody, żeby się nie odwodnić. Pamiętaj, że karmisz piersią i musisz dbać o prawidłową laktację. Skutecznie zadziała także chłodząca kąpiel lub prysznic. Pamiętaj, że podczas infekcji powinnaś dużo odpoczywać. Będziesz też potrzebowała kogoś do pomocy, kto zajmie się maluchem abyś ty mogła zadbać o siebie.
Gorączka a karmienie piersią. Jakie leki przeciwgorączkowe stosować?
Podczas karmienia piersią bez obaw możesz sięgnąć po ziołowe preparaty na gorączkę przeznaczone dla dzieci, tabletkę lub czopek na bazie substancji czynnej paracetamolu (działa 4–6 godzin). Silniej, dłużej, a także przeciwzapalnie działają preparaty na bazie ibuprofenu lub kwasu acetylosalicylowego, ale lepiej ich nie nadużywać. Kwas acetylosalicylowy wpływa na krzepliwość krwi, więc trzeba stosować go ostrożnie i tylko po konsultacji z lekarzem.
Silnym środkiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym są leki na bazie substancji czynnej metamizolu sodu, ale mogą powodować uszkodzenie szpiku. Przenika też do pokarmu, więc zdecydowanie trzeba się jej wystrzegać.
Więcej informacji na temat zażywania leków podczas karmienia piersią znajdziesz w artykule: Leki a karmienie piersią. Czy zażywać leki podczas karmienia piersią?
Gorączka przy karmieniu piersią - zasady przyjmowania leków
1. Lekarstwa mogą mieć negatywny wpływ na dziecko lub laktację, dlatego powinnaś je stosować po uprzedniej konsultacji z lekarzem.
2. Zanim weźmiesz jakikolwiek preparat na własną rękę, przeczytaj dołączoną do niego ulotkę.
3. Najlepiej zażywaj lek tuż po karmieniu, przed najdłuższymi przerwami.
Gorączka u karmiącej mamy. Nie łącz leków przeciwgorączkowych
Łączenie leków przeciwgorączkowych na bazie różnych substancji czynnych, np. ibuprofenu i aspiryny, jest niewskazane, zarówno podczas karmienia piersią, jak też w każdym innym przypadku. Mieszanie leków może powodować objawy niepożądane, a efekt ich działania przeciwgorączkowego lub przeciwbólowego nie jest silniejszy.
Zgłoś się do lekarza, gdy gorączka przekracza 38,5–39ºC lub nie mija po 2–3 dniach. Lekarz dobierze odpowiednie leki, które na pewno nie zaszkodzą tobie, ani twojemu dziecku.
Masz gorączkę przy karmieniu piersią? Zachowaj szczególną ostrożność
Mimo, że podczas gorączki możesz nadal karmić piersią, powinnaś zachować szczególna ostrożność. Pamiętaj, że dziecko możesz zarazić drogą kropelkową. Dlatego miej zawsze przy sobie chusteczki, nie kichaj w pobliżu malucha, często myj ręce, a nawet unikaj spania z niemowlakiem w jednym łóżku. Podczas karmienia piersią możesz też używać jednorazowych maseczek na twarz, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się twoich zarazków.
miesięcznik "M jak mama"