Spis treści
Rozszerzanie diety niemowlęcia powinno kojarzyć się z przyjemnością, dlatego pierwsze posiłki bezmleczne dziecko powinno jeść wtedy, gdy ma na to ochotę: zupę w południe lub wieczorem, papkę warzywno-mięsną niekoniecznie w porze obiadu, ale np. na śniadanie. Gdy przyzwyczai się do ich smaku, można ustalić inny porządek.Kolejność wprowadzania potraw wskaże ci schemat żywienia niemowląt.
Rozszerzanie diety to także wstęp do nauki samodzielności
Rozszerzanie diety niemowlaka, poznawanie nowych potraw rozwija nie tylko zmysł smaku. Dziecko dostrzega też różnicę w konsystencji, zapachu, barwie. Już półroczne niemowlę chętnie chwyta kolorowe kawałki owoców i warzyw, wkłada je do buzi. Potem zaczynają się pierwsze samodzielne próby jedzenia łyżeczką. Nie broń tego dziecku. Trudno - niech się ubrudzi. Przecież ono uczy się, naśladując. Świetnie zdaje egzamin jedzenie na dwie ręce: jedną łyżkę trzyma mama, drugą dziecko. Najlepiej wyposażyć wówczas malca w jego własną plastikową łyżkę. Powinna być mała, o łagodnie zaokrąglonych krawędziach i posiadać atest bezpieczeństwa. Przyda się też specjalny kubek z wygodnymi uszkami.
>>Rozszerzanie diety niemowlaka. O to najczęściej pytacie>>
Wygodne jest podawanie dań ze słoiczków, ale te zrobione w domu mają więcej zalet. Są świeże i zwykle bardziej smakują maluchom. Przygotowując je, dbaj o higienę, bo niemowlęta są skłonne do zakażeń pokarmowych. Używaj świeżych produktów najwyższej jakości. Potrawy przygotowuj tuż przed podaniem, nie przechowuj ich dłużej niż kilka godzin i nie odgrzewaj.
Rozszerzanie diety niemowlęcia: 4 zasady
- Nie karm na siłę - jedzenie ma być dla dziecka przyjemnością. Jeśli maluch odmawia zjedzenia jakiegoś nowego, nieznanego w smaku produktu, zrezygnuj z niego na pewien czas. Po kilku dniach spróbuj ponownie.
- Nowe produkty wprowadzaj kolejno i osobno, w odstępach kilkudniowych. Dzięki temu szybko i bezbłędnie wyłapiesz te, które wywołują alergię lub nie są dobrze tolerowane. Jeśli zauważysz u dziecka objawy uczulenia (np. wysypkę, luźny stolec), od razu wycofaj z diety nowy produkt.
- Podawanie nowych produktów zacznij od małych porcji, na początek pół łyżeczki. Poznając nowe smaki, dziecko początkowo je niewiele. Jeśli potrawa przypadnie mu do gustu, wystarczy, że przygotujesz ok. 50 ml, czyli 1/3 szklanki, potem ilość ta będzie się zwiększać.
- Początkowo nowe pokarmy podawaj raz dziennie. Po tygodniu lub dwóch dołącz drugi nowy posiłek, np. kaszkę. W ósmym miesiącu niemowlak je trzy posiłki bezmleczne: obiad warzywno-mięsny lub warzywno-jajeczny, danie owocowe i zbożowe. Pod koniec pierwszego roku życia może jeść cztery bezmleczne.
>>Rozszerzanie diety niemowlaka. Jak układać jadłospis dla niemowlęcia?>>
miesięcznik "Zdrowie"