Spis treści
- Kapturki do karmienia: kiedy je stosować?
- Kapturki do karmienia: jakie mają wady?
- Polecamy wideo: wygodne pozycje podczas karmienia dziecka
Kapturki do karmienia to specjalne silikonowe nakładki, osłaniające brodawki. Ich anatomiczny kształt łatwo dostosowuje się do piersi. Są bezzapachowe i bezsmakowe, więc dziecko nie czuje innego smaku mleka niż gdyby piło z maminej piersi bez pośrednictwa kapturka. Kapturki do karmienia są przeznaczone do stosowania w szczególnych przypadkach, a ich stosowanie ma swoje wady i zalety.
Kapturki do karmienia: kiedy je stosować?
Te specjalne produkty mają za zadanie ułatwić dziecku ssanie piersi. I choć jest ono karmione za ich pośrednictwem, najczęściej są skonstruowane tak, że nawet po założeniu kapturka przez mamę, dziecko noskiem dotyka jej piersi, nie silikonu. Zachowany jest więc jego kontakt ze skórą mamy.
Kapturki do karmienia sprawdzają się przede wszystkim u mam, które mają płaskie lub wklęsłe brodawki i ich dzieciom trudno z nich ssać. Dzięki produktom możliwe jest kontynuowanie karmienia piersią. Bez tego wynalazku mamy się poddawały i szybciej decydowały się na karmienie dziecka butelką.
>> Przeczytaj również, jak bezboleśnie odstawić dziecko od piersi >>
Ten wynalazek to również nieodzowna pomoc dla najmłodszych - wcześniaków. Dzieciom przedwcześnie urodzonym brakuje bowiem siły do ssania piersi, a w przypadku nakładek na piersi do karmienia nie trzeba jej tak dużo. Wyciągnięcie pokarmu z piersi jest dzięki nim łatwiejsze.
Kapturki laktacyjne mogą być również fazą przejściową między karmieniem butelką a karmieniem piersią - w takiej właśnie kolejności. Czasem mama zdecydowała się szybciej przejść na pojenie dziecka za pomocą butelki, np. z powodów zdrowotnych lub zawodowych, ale chce powrócić do karmienia piersią, co nie zawsze się tak łatwo od razu udaje. Do tego potrzeba trochę cierpliwości i właśnie kapturków do karmienia, które cały ten proces znacznie ułatwiają.
Kapturki do karmienia: jakie mają wady?
Niestety, kapturki do karmienia należy systematycznie dezynfekować. Co najmniej raz dziennie należy je wyparzać i zawsze myć wodą z mydłem po każdym użyciu. Na pewno taka konieczność nie ułatwia młodej mamie życia - jest kolejnym obowiązkiem do wykonania przy dziecku. Kapturki mogą jednak przenosić bakterie i drobnoustroje, ponieważ nie są sterylne. Dlatego nie warto ich używać na poranione brodawki. Może się to dla karmiącej skończyć jeszcze większym bólem i zakażeniem. Oczywiście, jeśli przyczyny powstania ran nie da się szybko zlikwidować, a mama chce pozostać przy karmieniu piersią, kapturki do karmienia pozostaną jedynym rozwiązaniem.
Stosowanie kapturków laktacyjnych może również prowadzić do zmniejszenia, i w bardzo rzadkich przypadkach, do zahamowania laktacji. Dziecko za pośrednictwem kapturka wysysa z piersi mamy mniej mleka niż bez jego pomocy. Do organizmu dociera więc sygnał, że nie trzeba go aż tak dużo dostarczać - produkcja oksytocyny i prolaktyny zostaje więc zmniejszona. Dlatego podczas karmienia dziecka za pomocą kapturka konieczne jest stałe monitorowanie jego wagi.
>>Przeczytaj również, jak radzić sobie z nawałem pokarmu>>
Decydując się na korzystanie z kapturków do karmienia trzeba też pamiętać, by odpowiednio dobrać ich rozmiar, a to nie jest takie łatwe. Kapturek powinien umożliwiać kontakt noska dziecka ze skórą mamy i być odpowiednio dostosowany do wielkości jego buzi. Kapturek nakładamy na brodawkę, a ona zasysa się do wewnątrz.
Pewnym wyzwaniem jest również odstawianie dziecka od kapturka. Klucz do sukcesu to cierpliwość. Zaczynając daną sesję karmienia należy używać właśnie kapturka, a po jakimś czasie można spróbować karmić już bez pomocy nakładki. Dobrym pomysłem jest również karmienie dziecka bezpośrednio z piersi w nocy, kiedy niemowlę jest jeszcze zaspane i nie odczuje tak łatwo różnicy.
Warto również pamiętać, by nie stosować nakładek na piersi do karmienia w pierwszych dobach życia dziecka, kiedy laktacja dopiero zaczyna dawać o sobie znać i mleka jest bardzo mało. Zawsze, jeśli zamierzamy karmić piersią, warto spróbować różnych pozycji przystawiania do niej niemowlęcia, zanim zdecydujemy się na użycie kapturka.
Kapturki do karmienia nie powinny na stałe zastąpić piersi czy butelki. Są tylko środkiem wspomagającym karmienie piersią.