Spis treści
- Kiedy odciągacz pokarmu jest potrzebny?
- Nie nadużywaj odciągacza
- Cechy wygodnego elektrycznego odciągacza pokarmu
- Ręczny odciągacz pokarmu - przydatne funkcje
Czy odciągacz pokarmu jest potrzebny? Odciąganie pokarmu z piersi to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy bezpośrednie karmienie piersią maluszka jest niemożliwe. Wtedy dobry odciągacz do mleka to prawdziwy skarb i najlepszy przyjaciel młodej mamy. Dzięki temu wynalazkowi, może ona bez nadmiernego wysiłku nakarmić dziecko swoim mlekiem, które jest bezsprzecznie najlepszym daniem dla niemowlęcia. Gdyby nie to urządzenie, utrzymanie laktacji byłoby bardzo trudne albo wręcz niemożliwe, bo odciąganie dużych ilości pokarmu własną ręką jest męczące i nie każda kobieta to potrafi.
Kiedy odciągacz pokarmu jest potrzebny?
Ściągacz pokarmu przyda się:
- Gdy dziecko musi przebywać dłużej w szpitalu. Tak się dzieje, kiedy np. maluszek urodził się przedwcześnie albo jest chory i musi zostać w szpitalu, podczas gdy matka już go opuściła. Warto odciągać wówczas pokarm, aby móc go zawieźć do szpitala i nakarmić dziecko.
- W razie wyjazdu mamy z domu na kilka dni. Może się zdarzyć, że mama musi spędzić kilka dni poza domem – czy to z powodów rodzinnych, czy związanych z działalnością zawodową. Mamy prowadzące własne firmy czasem muszą wyjechać jeszcze w trakcie urlopu macierzyńskiego, bo tego wymaga ich praca. Wtedy przed wyjazdem mogą odciągnąć (stopniowo, nie naraz!) tyle pokarmu, aby zrobić w zamrażarce odpowiedni zapas. Osoba opiekująca się dzieckiem podczas nieobecności mamy bez problemu będzie mogła w tym czasie karmić malca jej mlekiem.
- Gdy mama chce wrócić do pracy. Specjaliści zalecają, aby karmić piersią jak najdłużej, tymczasem urlop macierzyński trwa maksimum 24 tygodnie. Na szczęście, dzięki odciągaczowi można te sprawy pogodzić. Wprawdzie ssanie smoczka to nie to samo co ssanie piersi, ale przynajmniej mamy pewność, że maluch nadal jest karmiony najdoskonalszym pokarmem.
Nie nadużywaj odciągacza
Wśród wielu mam pokutuje nieprawdziwe przekonanie, że odciąganie pokarmu powinno się odbywać po każdym karmieniu dziecka, bo piersi muszą być całkowicie opróżnione. Takie postępowanie jest nie tylko niepotrzebne, ale i szkodliwe! Odciąganie powoduje, iż organizm dostaje sygnał, że wytwarzana do tej pory ilość jest niewystarczająca i zaczyna produkować go coraz więcej. Nadprodukcja zaś łatwo może doprowadzić do powstania zastoju w piersi, a następnie jej zapalenia.
Jeśli zastanawiasz się kiedy odciągać pokarm, powinnaś zwrócić uwagę na sposób, w jaki twoje dziecko ssie pierś. Zbyt słabe lub nieumiejętne ssanie sprawia, że dziecko jest głodne, a pierś – niedostatecznie opróżniona. Taka sytuacja wymaga szybkiej reakcji – trzeba opróżniać piersi za pomocą laktatora, by zwiększyć ilość wytwarzanego pokarmu. Jeśli nie podejmie się w porę odciągania, piersi będą wytwarzały coraz mniej mleka, i laktacja przedwcześnie ustanie.
- Niedobór pokarmu i relaktacja
Kiedy proces wytwarzania mleka wyraźnie szwankuje lub laktacja zupełnie ustała – odciągacz staje się artykułem pierwszej potrzeby. Laktację można odbudować nawet po kilku miesiącach przerwy, jeśli spełnione są dwa warunki: kobieta jest zdeterminowana, aby to zrobić, i ma dobry laktator. Podczas odbudowywania laktacji pokarm trzeba ściągać bardzo często – po każdym karmieniu dziecka i między karmieniami. Dobry sprzęt to wtedy podstawa.
- Choroba dziecka lub matki
Laktator jest potrzebny w przypadku niektórych chorób dziecka lub matki. Niektóre choroby dziecka (rozszczep podniebienia, wada serca, choroby neurologiczne) uniemożliwiają lub bardzo utrudniają karmienie bezpośrednio z piersi. Trzeba wtedy odciągać pokarm i karmić malucha takim sposobem, jaki jest możliwy. Także gdy matka ma opryszczkę na brodawce, nie powinna karmić chorą piersią, ale musi odciągać mleko, by utrzymać laktację.
- Odciągacz a nawał pokarmu.
Kilka dni po porodzie, gdy produkcja pokarmu rusza pełną parą, piersi stają się tak pełne i twarde, że dziecku trudno jest uchwycić brodawkę. Wtedy należy odciągać trochę mleka, by zmiękczyć pierś i ułatwić dziecku ssanie.
miesięcznik "M jak mama"Cechy wygodnego elektrycznego odciągacza pokarmu
Powszechna opinia jest taka, że laktatory elektryczne są dużo wygodniejsze niż ręczne, bo przy ich używaniu nie trzeba się namęczyć, a podczas jednej sesji udaje się odciągać więcej mleka, niż gdy robi się to ręcznie. Ale by w pełni wykorzystać możliwości urządzenia, należy dopasować je do swoich potrzeb. Są funkcje, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
- Regulacja siły ssania. Podobnie jak w ręcznych odciągaczach, umożliwia dostosowanie siły ssania, tak by odciąganie nie sprawiało bólu. Modele bardziej zaawansowane są wyposażone w rodzaj „pamięci” – laktator zapamiętuje ustawienia, dzięki czemu następnym razem nie trzeba już go ustawiać ponownie.
- Naśladowanie rytmu ssania dziecka. Ta funkcja polega na tym, że laktator na zmianę odzwierciedla szybkie ruchy ssące, które pobudzają wypływ pokarmu, i ruchy głębokie, które stymulują jego produkcję.
- Nakładka masująca. Jest wykonana z silikonu i bardzo szybko nagrzewa się od ciepłej skóry, co dodatkowo pobudza laktację. Podczas pracy laktatora nakładka delikatnie stymuluje odruch ssania, masując przy tym piersi, dzięki czemu nie są one obolałe.
- Cichy tryb pracy. Laktatory elektryczne mają silniczek, który pracuje dość głośno. Dlatego odciąganie pokarmu np. gdy dziecko śpi, bywa mało komfortowe. Warto więc sprawdzić, jaki poziom hałasu emituje dany model.
- Możliwość odciągania z dwóch piersi naraz. Ta funkcja przydaje się, jeśli jesteś mamą bliźniaków albo masz zbyt mało czasu, by odciągać pokarm kilka razy dziennie, za to potrzebujesz sporo mleka, lub też w krótkim czasie chcesz odciągnąć dużą ilość pokarmu, np. by go zamrozić.
- Dodatkowe akcesoria. Niektóre modele mają w komplecie etui (co się przydaje, jeśli będziesz odciągać mleko poza domem), wkładki laktacyjne, a nawet sterylizator. Ważne jest również to, by odciągacz nie miał zakamarków, które trudno jest umyć, a także to, by można było odciągać pokarm do butelek o rożnych rozmiarach.
Ręczny odciągacz pokarmu - przydatne funkcje
Ogólna zasada działania odciągaczy jest podobna. Różnią je drobiazgi, są jednak funkcje, które bardzo ułatwiają korzystanie z ściągacza.
- Regulowana siła ssania. Umożliwia dostosowanie siły wytwarzanego podciśnienia do swoich potrzeb, dzięki czemu odciąganie pokarmu jest bezbolesne. Siłę ssania można regulować za pomocą specjalnego pokrętła, które zmniejsza albo zwiększa podciśnienie.
- W modelach, które tej funkcji nie mają, siła ssania zależy od tego, jak mocno i jak często naciskasz pompkę, tłok albo gruszkę. Jeśli nie masz wprawy i zrobisz to za mocno, pierś będzie bolała.
- Nakładka masująca. Wykonana jest z silikonu i podczas odciągania masuje pierś, pobudzając laktację.
- Łatwość mycia i dezynfekcji. Im mniej zakamarków, tym lepiej, bo to zmniejsza ryzyko namnażania się bakterii w resztkach zaschniętego pokarmu.
- Możliwość odciągania do pojemnika na mleko. Przydatna przy odciąganiu dużych ilości pokarmu.
- Łatwy dostęp do części zamiennych. Sprawdź, czy te, które najszybciej się będą zużywały (np. mechanizm pompki, uszczelki itp.), można bez problemu dokupić i wymienić.