Spis treści
- Najlepiej we własnym łóżeczku
- Prawidłowe ułożenie noworodka podczas snu
- Co warto wiedzieć o śnie dziecka? SŁUCHAJ ONLINE
- Co to jest śmierć łóżeczkowa?
- Monitoruj temperaturę powietrza
- Nie wkładaj zbędnych rzeczy do łóżeczka
- Nie bądź wrogiem smoczka
- Nie narażaj dziecka na dym papierosowy!
- Monitor oddechu i elektroniczna niania
Bezpieczny sen noworodka to ten blisko mamy. Prawdopodobnie noworodek śpi razem z wami w sypialni. Postawienie łóżeczka malca koło łóżka rodziców jest bardzo wygodne, zwłaszcza w pierwszych miesiącach. Mama nie musi wtedy biegać w nocy po pokojach, by dotrzeć do płaczącego malca – a takie maleństwa budzą się nawet co 2–3 godziny. Jest to również bezpieczniejsze, bo stale masz malca na oku – o wiele łatwiej czuwać nad snem dziecka, gdy śpi ono obok ciebie, a nie na drugim końcu mieszkania.
Najlepiej we własnym łóżeczku
Najlepiej, jeśli malec będzie od razu spał we własnym łóżeczku. Oczywiście, wygodniej ci będzie karmić go w nocy, leżąc w swoim łóżku.Jednak gdy tylko niemowlę uśnie, spróbuj przełożyć je do łóżeczka. Nie dlatego, że tak jest bardziej higienicznie – jak twierdzą niekiedy nasze mamy i babcie. Chodzi o to, że dziecko może w nocy zsunąć się z łóżka lub ucierpieć od któregoś z kręcących się przez sen rodziców. Poza tym dziecko, śpiąc osobno, nie przyzwyczaja się do spania z rodzicami, więc w przyszłości nie będzie problemu z oduczeniem go tego zwyczaju, co wcale nie jest proste.
Łóżeczko dla dziecka powinno mieć odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Materacyk warto wybrać twardy, pasujący do łóżeczka i przykryty jedynie dobrze dopasowanym prześcieradłem.
Prawidłowe ułożenie noworodka podczas snu
Zawsze układaj noworodka do snu na pleckach. Pozycje na brzuszku lub boku nie są bezpieczne.
Co warto wiedzieć o śnie dziecka? SŁUCHAJ ONLINE
Co to jest śmierć łóżeczkowa?
Zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS) dotyczy 0,2 proc. zdrowych dzieci w wieku między 1. tygodniem a 1. rokiem życia. Dziecko umiera podczas snu, zwykle w nocy. Zjawisko to częściej występuje wśród wcześniaków i dzieci nałogowych palaczek. Maluchy te prawdopodobnie mają nieprawidłowo wykształcony układ oddechowy lub problemy z bezdechem, który, na szczęście, da się wykryć i leczyć. Warto też monitorować oddech maleństwa elektronicznym monitorem oddechu lub materacykiem z czujnikiem. SIDS można zapobiegać, dbając o zdrowy styl życia w ciąży i podczas karmienia. W obecności dziecka absolutnie nie wolno palić papierosów. Ryzyko zmniejsza także układanie dziecka do snu na plecach i nieprzegrzewanie go.
Monitoruj temperaturę powietrza
Temperatura w pokoju gdzie śpi noworodek powinna wynosić 21-22 stopnie Celsjusza, niemowlakowi wystarczy temperatura oscylująca wokół 18-20 stopni. Przed położeniem dziecka spać dobrze wywietrz pomieszczenie. W pomieszczeniach ogrzewanych, gdzie powietrze jest suche, warto zastosowac nawilżacz powietrza - jonizator.
Nie wkładaj zbędnych rzeczy do łóżeczka
Nie wkładaj niczego w przestrzeń snu Twojego dziecka. Obejmuje to poduszki, kołdry, kocyki, ochraniacze boczne do łożeczka, pluszaki i zabawki.
Nie bądź wrogiem smoczka
Z badań wynika bowiem, że smoczek działa w tym przypadku korzystnie. Dotyczy to zarówno dzieci karmionych sztucznie, jak i naturalnie. W wielu krajach nie zniechęca się rodziców do podawania smoczka, lecz wręcz zaleca stosowanie go podczas snu. Badania wykazały, że ryzyko SIDS jest większe, gdy maluszek karmiony sztucznie nie ssie smoczka.
Nie narażaj dziecka na dym papierosowy!
Nie pal papierosów w obecności dziecka. Ryzyko SIDS zmniejsza się po wyeliminowaniu biernego palenia przez niemowlę, czyli wdychania dymu z papierosa. Dym naprawdę szkodzi maluszkowi. Bierne palenie osłabia odporność dziecka, sprzyja zakażeniom, aż o 80 proc. zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej, nie wspominając o ryzyku astmy, infekcji czy nowotworów. Okazało się, że ryzyko zwiększa się wraz z ilością wypalanych papierosów.
Monitor oddechu i elektroniczna niania
Jeżeli masz duże mieszkanie lub dom, kup sobie elektroniczną nianię. Przyda się zwłaszcza w ciągu dnia, gdy dziecko będzie spało w sypialni, a ty np. będziesz krzątać się po kuchni. Dzięki nadajnikowi ustawionemu w pobliżu łóżeczka i odbiornikowi, który musisz mieć przy sobie, będziesz słyszała wszystko, co dzieje się w pokoju maluszka. A zwłaszcza jego płacz, gdy się obudzi.
miesięcznik "M jak mama"