Spis treści
- Jak zmienia się wygląd skóry dziecka?
- Zasady pielęgnacji skóry niemowlaka
- 1. Przemywaj buzię wodą i nie wyciskaj krostek
- 2. Na trądzik stosuj maści z cynkiem, ciemieniuchę zwalczaj oliwką
- 3. Stosuj rumianek na potówki
- Jak przygotować kąpiel w krochmalu? WIDEO
- 4. Natłuszczaj i nawilżaj
- Jak pielęgnować skórę niemowlaka: konsultacja z pediatrą
Dla rodziców ich dziecko jest najpiękniejsze na świecie. Nie zmienia to faktu, że jeszcze przez pewien czas po narodzinach na skórze niemowlęcia mogą pojawiać się przeróżne zmiany. Większość nie wymaga interwencji lekarskiej, jednak w niektórych przypadkach warto wspierać skórę noworodka za pomocą kremów i maści dostępnych w aptekach. Jak pielęgnować skórę niemowlaka?
Jak zmienia się wygląd skóry dziecka?
Przez kilka pierwszych dni życia skóra dziecka wcale nie jest gładka i różowa. U dzieci urodzonych o czasie może być zaczerwieniona, a u tych przenoszonych – pomarszczona, co jest efektem zaniku mazi płodowej i przebywania w płynie owodniowym bez odpowiedniej ochrony.
Stopy i dłonie niemowlęcia mogą mieć sinawoczerwony odcień, zdarza się też, że przez jakiś czas brzuszek ma inny kolor niż nóżki albo plecki.
Nierówny kolor skóry jest efektem niedojrzałości układu krążenia – niektóre naczynia krwionośne rozszerzają się bardziej niż inne, a niektóre kurczą się silniej. Z tego powodu do stóp i dłoni krew dociera nieco wolniej niż do reszty ciała, dlatego wydają się sine, a na skórze mogą pojawić się białawe cętki. Jest to widoczne zwłaszcza po dłuższym śnie, podczas którego dziecko mało się rusza. Trwa to kilka tygodni – do momentu, aż układ krążenia w pełni dojrzeje.
Zobacz:
Jakie kosmetyki wybrać dla niemowląt?
Jak rozpoznać typ skóry niemowlaka?
Charakterystyczny dla noworodka jest też meszek płodowy – delikatne włoski, których najwięcej jest na plecach i ramionach, ale pojawiają się też na policzkach, czole czy uszach. Są tym bardziej gęste, im mniej dojrzałe jest dziecko w chwili urodzenia. Najwięcej mają go wcześniaki, najmniej – dzieci z ciąż przenoszonych.
Meszek nie wymaga usuwania, znika w ciągu kilku tygodni, stopniowo się wycierając. Zastanawiasz się, jak pielęgnować skórę niemowlaka? Poznaj więc przydatne wskazówki, które ci tę pielęgnację ułatwią!
Zasady pielęgnacji skóry niemowlaka
1. Przemywaj buzię wodą i nie wyciskaj krostek
Zdarza się, że noworodek do złudzenia przypomina nastolatka w najcięższym etapie dojrzewania – jego buzia pokryta jest krostkami przypominającymi trądzik. To efekt działania hormonów mamy, które przez pewien czas po porodzie krążą jeszcze w organizmie dziecka. Za ich sprawą gruczoły łojowe dziecka pracują intensywniej, wytwarzając sebum, które gromadzi się pod skórą.
Młode mamy często w takim przypadku pytają lekarzy, jak pielęgnować skórę niemowlaka. Krostek nie wolno wyciskać, nie trzeba ich też niczym smarować, bo znikną same. W tym okresie wystarczy regularnie przemywać buzię dziecka przegotowaną wodą, co zmniejszy ryzyko ewentualnych nadkażeń bakteryjnych.
2. Na trądzik stosuj maści z cynkiem, ciemieniuchę zwalczaj oliwką
Jeśli trądzik niemowlęcy jest bardzo intensywny, po konsultacji z lekarzem można stosować maści zawierające cynk, które przyspieszą wysychanie zmian.
Innym problemem wywołanym przez hormony mamy jest ciemieniucha, czyli brązowawe łuski, które pojawiają się na owłosionej skórze głowy, z reguły w okolicach ciemiączka (choć mogą też objąć swoim zasięgiem całą główkę, a nawet brwi).
Łusek nie należy zdrapywać, na kwadrans przed kąpielą warto je natłuścić (oliwką albo specjalnym preparatem przeciw ciemieniusze), a potem wyczesać z włosków i umyć główkę. Dolegliwość powinna ustąpić po kilkukrotnym zastosowaniu tej metody.
3. Stosuj rumianek na potówki
Jak pielęgnować skórę niemowlaka, który ma skłonności do potówek? Jeśli noworodkowi jest za ciepło i się spoci, na skórze mogą się pojawić drobne czerwone grudki. Ich nagłe pojawienie się na pleckach, piersiach, w fałdach skórnych czy na szyi malucha budzi niepokój, bo przypominają pokrzywkę alergiczną.
Nie są jednak groźne, nie bolą ani nie swędzą. Zwykle też same znikają bez śladu po kilku dniach. Niektóre mogą się jednak zmienić w pękające pęcherzyki – wtedy zaś może dojść do zakażenia skóry. Dlatego jeśli się pojawią, dziecko warto przez kilka dni kąpać w wodzie z dodatkiem naparu z rumianku (pod warunkiem że nie ma ono skłonności do alergii). Rumianek dezynfekuje skórę, działa przeciwzapalnie.
By zapobiec ponownemu pojawieniu się potówek, niemowlę trzeba ubierać stosownie do pogody, tak by się nie przegrzewało. W gorące dni na spacer można założyć dziecku tylko pieluszkę i body, do snu wystarczy ubierać je w cienkie śpioszki.
Zobacz:
Łuszcząca się skóra u niemowlaka. Przyczyny, objawy, pielęgnacja
Zmiany skórne u niemowląt: plamki, wysypka, naczyniaki
Wrażliwa skóra dziecka - jak ją pielęgnować?
Pieluszkowe zapalenie skóry - co robić?
Mąka ziemniaczana w pielęgnacji niemowląt
Jak przygotować kąpiel w krochmalu? WIDEO
4. Natłuszczaj i nawilżaj
Łuszcząca się skóra na rączkach, twarzy czy nóżkach to norma w pierwszych dniach życia, bo w ten sposób skóra przystosowuje się do nowego otoczenia i warunków życia poza brzuchem mamy. Choć nie wygląda to estetycznie, nie jest groźne i nie wymaga żadnych zabiegów. Po kilku dniach problem powinien minąć sam. Znacznie dłużej (nawet przez pierwsze trzy lata życia) utrzymuje się suchość skóry i jej skłonność do podrażnień.
U noworodków i niemowląt sucha skóra to często stan fizjologiczny, bo bariera lipidowa naskórka, która chroni przed utratą wilgoci, nie jest jeszcze do końca rozwinięta. Dlatego każdego dnia skórę trzeba natłuszczać i nawilżać. Tylko przez pierwszy miesiąc życia można do tego celu używać oliwki – później może ona za bardzo obciążać skórę i lepsze będą kremy lub balsamy mające w składzie m.in. witaminy E i F, które zapobiegają nadmiernemu przesuszeniu.
Skórę można też natłuszczać za pomocą emolientów – nakładanych bezpośrednio (np. takich w postaci kremu lub emulsji) albo stosowanych jako dodatek do kąpieli (ale nie stosujemy obu metod jednocześnie).
Sucha cera często ulega bolesnym podrażnieniom, dlatego tak ważne jest sprawdzenie, jak pielęgnować skórę niemowlaka w takim przypadku. Zaczerwienienie można złagodzić za pomocą maści lub kremów zawierających substancje kojące, takie jak d-pantenol lub alantoina, które przyspieszają regenerację naskórka i zmniejszają skłonność do podrażnień.
W przypadku gdy skóra jest bardzo silnie podrażniona, pojawiły się na niej zmiany ułożone symetrycznie, a dziecko jest niespokojne, płacze i nie daje się ubrać – konieczna jest wizyta u pediatry albo alergologa, gdyż może to być reakcja alergiczna bądź atopowe zapalenie skóry, wymagające leczenia.
Jak pielęgnować skórę niemowlaka: konsultacja z pediatrą
Jak pielęgnować niemowlaka? Są zmiany, które – choć zwykle niegroźne – zawsze wymagają konsultacji pediatry. Należą do nich naczyniaki. Mają różny wygląd – od niewielkich, płaskich różowych plam po guzy otoczone siateczką naczyń krwionośnych. Zwykle znikają w ciągu kilku lat, czasem jednak trzeba je usuwać (jest tak, jeśli rozrost zmiany może doprowadzić do powikłań, bo naczyniak umiejscowił się np. na powiece).
Znamiona naczyniowe, inaczej malformacje, ma co czwarty noworodek. Pojawiają się na czole, powiekach, grzbiecie nosa, karku. Mogą mieć różny kolor – od łososiowego po żywo czerwony (gdy dziecko płacze, kolor może stawać się intensywniejszy).